Trwa ładowanie...

Zwiększa ryzyko raka jelita cienkiego i zaburzeń psychicznych. "Straszne konsekwencje"

 Karolina Rozmus
29.11.2022 06:40
Prof. Stachowska podzieliła się historią swojego pacjenta
Prof. Stachowska podzieliła się historią swojego pacjenta (Getty Images, Adobe Stock)

Prof. Stachowska dzieli się historią swojego pacjenta. Przyznaje, że nie sądziła, że po latach pracy coś ją może zaskoczyć. Jednak takim przypadkiem był właśnie pacjent – skierowany do dietetyka z objawami alergii pokarmowej, a w rzeczywistości z groźną chorobą trzewną.

spis treści

1. "Żaden ze mnie Holmes"

Prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska, specjalistka z dziedziny nutrigenomiki i nutrigenetyki, kierownik Zakładu Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie opublikowała na Instagramie post.

Podzieliła się w nim historią swojego pacjenta. Do gabinetu prof. Stachowskiej trafił mężczyzna, którego dręczyły dolegliwości pod postacią bólów brzucha oraz głowy, biegunek i przesuszonych śluzówek.

Zobacz film: "Jakie są objawy celiakii?"

Testy wykonane przez alergologa nie wykazały reakcji na żaden alergen. Ekspertka przyznaje jednak, że przyszło jej na myśl, że pacjent może chorować na celiakię.

"Żaden ze mnie Holmes, tylko jak zaczęłam drążyć temat, okazało się, że na celiakię choruje córka (a celiakię dziedziczy się po rodzicach)" – pisze prof. Stachowska i dodaje, że chorobę trzewną ma prawdopodobnie także babcia dziewczynki i zarazem mama pacjenta.

Badania serologiczne dały wynik niepewny, a gastroskopia nie wykazała zmian patologicznych. Jednak, jak tłumaczy prof. Stachowska, przeprowadzony przez pacjenta eksperyment jasno wskazuje, że za bolesnymi dolegliwościami może stać gluten.

Pod postem prof. Stachowskiej pojawiły się komentarze, że informowanie o tej chorobie jest bardzo ważne.

"Mam celiakię zdiagnozowaną w wieku dorosłym. Dziś już wiem, że większość problemów zdrowotnych mojego taty, to właśnie konsekwencje nieleczonej celiakii, na którą żaden lekarz nigdy nie wpadł, a którą zapewne po nim odziedziczyłam" – napisała jedna z internautek.

2. Celiakia – "nierozpoznana niesie straszne konsekwencje"

Celiakia (choroba trzewna, enteropatia glutenozależna) jest chorobą autoimmunologiczną o podłożu genetycznym. W jej przebiegu spożywanie produktów zawierających jedno z białek roślinnych – gluten, prowadzi do nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego.

- Nierozpoznana niesie straszne konsekwencje. W mechanizmach autoimmunologicznych nasz własny układ odpornościowy dosłownie "pożera" tkanki, w których odkłada się gluten. Na pierwszej linii frontu są jelita i kosmki jelitowe, które ulegają zapaleniu i spłaszczeniu. Celiakia zaczyna się więc od objawów związanych z przewodem pokarmowym, jednak jest chorobą ogólnoustrojową – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej.

Wykrycie celiakii umożliwiają odpowiednie testy
Wykrycie celiakii umożliwiają odpowiednie testy (Getty Images)

Choć wiele osób kojarzy celiakię z objawami jelitowymi występującymi po spożyciu glutenu, to w rzeczywistości biegunki czy bóle brzucha, zaburzenia trawienia i wchłaniania składników odżywczych to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

- Bardzo częstym powikłaniem ze względu na zaburzenia wchłaniania wapnia u chorych na celiakię jest osteoporoza, wzrasta ryzyko rozwoju nowotworów układu pokarmowego, w tym najczęściej występującego chłoniaka jelita cienkiego: 40 razy częściej niż w całej populacji. Bardzo charakterystyczne jest także występowanie u chorych na celiakię zaburzeń psychicznych i psychiatrycznych. Aż dziesięć procent z nich cierpi na zespoły depresyjne, a w pełnoobjawowej postaci choroby zaburzenia zachowania widoczne są już w dzieciństwie – wyjaśnia dr Cubała.

Ekspertka odnosi się również do diagnostyki.

- Ostatnio popularne stały się badania genetyczne celiakii. Odpowiedzialne są za nią głównie dwa geny: HLA DQ8 i HLA DQ2. Pamiętajmy jednak, że tylko 20 proc. osób, u których te geny występują, rozwinie chorobę trzewną.

- Badania pomocne przy rozpoznawaniu celiakii to przeciwciała IgG przeciwko transglutaminazie tkankowej, IgA i IgG przeciw gliadynie oraz IgG przeciwko endomysium mięśni gładkich – tłumaczy. - Jednak u osób, które wprowadziły dietę bezglutenową, badania te mogą być fałszywie ujemne - dodaje.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze