Trwa ładowanie...

Zwierzęta pomocne w leczeniu przewlekłych chorób psychicznych

Avatar placeholder
29.01.2017 13:20
Zwierzęta pomocne w leczeniu przewlekłych chorób psychicznych
Zwierzęta pomocne w leczeniu przewlekłych chorób psychicznych

Wiele z nas ma w domu zwierzę, które jest pupilem wszystkich domowników. Istnieje już wiele dowodów na lecznicze działanie zwierząt. Najnowsze badania dowodzą, że zwierzęta mogą odgrywać bardzo istotną rolę w leczeniu przewlekłych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Naukowcy odkryli, że zwierzęta bardzo często są postrzegane jako centrum uwagi wśród ich właścicieli. Stanowią one wsparcie społeczne, często zapewniając bezpieczniejszcze i bardziej intensywne relacje niż za pośrednictwiem więzi międzyludzkich.

"Chociaż wpływ zwierząt na skuteczność terapii w przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym jest dobrze udokumentowany, to zależności między korzystnym działaniem zwierząt a codziennym borykaniem się człowieka z przewlekłą chorobą psychiczną nie są do końca poznane”- powiedział główny autor badania Helen Brooks z Uniwersytetu w Manchesterze.

Zwierzęta mają ogromną wartość dla osób z poważną chorobą psychiczną i nie powinny być one traktowane jako marginalne źródło wsparcia " – dodaje Brooks.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Zwierzęta domowe mogą być pomocne w leczeniu przewlekłych problemów ze zdrowiem psychicznym
Zwierzęta domowe mogą być pomocne w leczeniu przewlekłych problemów ze zdrowiem psychicznym (123rf)

Zwierzęta domowe pomagają zbudować stabilne i bliskie relacje, które nie są dostępne gdzie indziej, zwłaszcza wśród tych osób, które pozostają w domu przez większość czasu i mają ograniczony kontakt z ludźmi. Zwierzęta często też odwracają uwagę właścicieli od objawów lub przykrych doświadczeń związanych ze zdrowiem pschicznym, takich jak myśli samobójcze.

Brooks wraz z zespołem naukowców przeprowadzili wywiady z 54 osobami z rozpoznaniem długotrwałych problemów ze zdrowiem psychicznym, skupiając się na doświadczeniach z dnia na dzień życia z chorobą psychiczną. Pytania dotyczyły relacji, wartości i znaczenia zwierzat w życiu ich właścicieli.

Uczestnicy badania mieli w diagramie zaznaczyć nazwiska osób, nazwy miejsc, rzeczy i zwierząt, które dają im wsparcie w codziennym życiu. Spośród 54 badanych, 25 osób wskazało swojego pupila jako część swojej sieci społecznej. Około 60 procent z tych osób wskazało zwierzęta jako pierwszą linię wsparcia, natomiat 20 procent umieściło je w drugiej linii.

ZOBACZ TAKŻE

Jak zwierzęta wpływają na zdrowie?

"Prawdopodobnie jest to dopiero drugie badanie na temat tego, gdzie dokładnie znajdują się zwierzęta w życiu ich właścicieli oraz jak bardzo są dla nich ważne” - powiedział naukowiec Jenny Stephany z Wielkiej Brytanii, który koordynuje badania na temat korzyści środowiska domowego dla osób z chorobami psychicznymi.

Często takie metody złagodzenia objawów zaburzeń psychicznych są ignorowane na rzecz leczenia farmakologicznego.

Poznaj zdrowotne korzyści z posiadania psa
Poznaj zdrowotne korzyści z posiadania psa [7 zdjęć]

48 proc. Polaków ma w domu zwierzę, z czego 83 proc. z nich, jest właścicielami psów (badanie TNS Polska

zobacz galerię

Istnieje już kilka programów, które łączą ludzi będących w potrzebie ze zwierzętami będącymi w potrzebie, np. bezdomne zwierzęta dla samotnych seniorów. Powstały także projekty łączące domy spokojnej starości ze schroniskami dla zwierząt.

Powstaje coraz więcej takich programów i nowe mają powstawać w roku 2017. Jest to ważne, gdyż między zwierzętami a ich właścicielami mogą zaistnieć więzi, jakie nie powstałyby między ludźmi. Pupile mogą podnosić samoocenę oraz odwracać uwagę od złych myśli.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze