Trwa ładowanie...

Zwierzęta pomocne w leczeniu przewlekłych chorób psychicznych

Wiele z nas ma w domu zwierzę, które jest pupilem wszystkich domowników. Istnieje już wiele dowodów na lecznicze działanie zwierząt. Najnowsze badania dowodzą, że zwierzęta mogą odgrywać bardzo istotną rolę w leczeniu przewlekłych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Naukowcy odkryli, że zwierzęta bardzo często są postrzegane jako centrum uwagi wśród ich właścicieli. Stanowią one wsparcie społeczne, często zapewniając bezpieczniejszcze i bardziej intensywne relacje niż za pośrednictwiem więzi międzyludzkich.

"Chociaż wpływ zwierząt na skuteczność terapii w przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym jest dobrze udokumentowany, to zależności między korzystnym działaniem zwierząt a codziennym borykaniem się człowieka z przewlekłą chorobą psychiczną nie są do końca poznane”- powiedział główny autor badania Helen Brooks z Uniwersytetu w Manchesterze.

Zwierzęta mają ogromną wartość dla osób z poważną chorobą psychiczną i nie powinny być one traktowane jako marginalne źródło wsparcia " – dodaje Brooks.

Zwierzęta domowe mogą być pomocne w leczeniu przewlekłych problemów ze zdrowiem psychicznym
Zwierzęta domowe mogą być pomocne w leczeniu przewlekłych problemów ze zdrowiem psychicznym (123rf)

Zwierzęta domowe pomagają zbudować stabilne i bliskie relacje, które nie są dostępne gdzie indziej, zwłaszcza wśród tych osób, które pozostają w domu przez większość czasu i mają ograniczony kontakt z ludźmi. Zwierzęta często też odwracają uwagę właścicieli od objawów lub przykrych doświadczeń związanych ze zdrowiem pschicznym, takich jak myśli samobójcze.

Brooks wraz z zespołem naukowców przeprowadzili wywiady z 54 osobami z rozpoznaniem długotrwałych problemów ze zdrowiem psychicznym, skupiając się na doświadczeniach z dnia na dzień życia z chorobą psychiczną. Pytania dotyczyły relacji, wartości i znaczenia zwierzat w życiu ich właścicieli.

Uczestnicy badania mieli w diagramie zaznaczyć nazwiska osób, nazwy miejsc, rzeczy i zwierząt, które dają im wsparcie w codziennym życiu. Spośród 54 badanych, 25 osób wskazało swojego pupila jako część swojej sieci społecznej. Około 60 procent z tych osób wskazało zwierzęta jako pierwszą linię wsparcia, natomiat 20 procent umieściło je w drugiej linii.

ZOBACZ TAKŻE

Jak zwierzęta wpływają na zdrowie?

"Prawdopodobnie jest to dopiero drugie badanie na temat tego, gdzie dokładnie znajdują się zwierzęta w życiu ich właścicieli oraz jak bardzo są dla nich ważne” - powiedział naukowiec Jenny Stephany z Wielkiej Brytanii, który koordynuje badania na temat korzyści środowiska domowego dla osób z chorobami psychicznymi.

Często takie metody złagodzenia objawów zaburzeń psychicznych są ignorowane na rzecz leczenia farmakologicznego.

Poznaj zdrowotne korzyści z posiadania psa
Poznaj zdrowotne korzyści z posiadania psa [7 zdjęć]

48 proc. Polaków ma w domu zwierzę, z czego 83 proc. z nich, jest właścicielami psów (badanie TNS Polska...

zobacz galerię

Istnieje już kilka programów, które łączą ludzi będących w potrzebie ze zwierzętami będącymi w potrzebie, np. bezdomne zwierzęta dla samotnych seniorów. Powstały także projekty łączące domy spokojnej starości ze schroniskami dla zwierząt.

Powstaje coraz więcej takich programów i nowe mają powstawać w roku 2017. Jest to ważne, gdyż między zwierzętami a ich właścicielami mogą zaistnieć więzi, jakie nie powstałyby między ludźmi. Pupile mogą podnosić samoocenę oraz odwracać uwagę od złych myśli.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.