Zyrtec - najczęstsze pytania, charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, oferty aptek
Wiele osób cierpi na różnego typu alergie. U większości alergików dolegliwości związane z katarem, łzawieniem i uczuciem duszności w klatce piersiowej nasilają się na wiosnę, kiedy zaczyna kwitnąć najwięcej drzew i roślin. Aby nie męczyć się z uporczywymi dolegliwościami, warto przyjmować leki antyalergiczne, takie jak np. Zyrtec® w tabletkach.
1. Co to jest Zyrtec?
Pytania dotyczące Zyrtecu to najczęściej:
- Na jaki typ alergii pomóc może Zyrtec®?
Głównie na te, które dają objawy z nosa i oczu.
- Czy Zyrtec® może być podawany dzieciom?*
Tak, w mniejszych dawkach.
- Czy Zyrtec® wchodzi w interakcję z innymi przyjmowanymi lekami?
Nie stwierdzono.
Substancja czynna
Substancją czynną leku jest cetyryzyny dichlorowodorek. Jednak tabletka powlekana zawiera 10 mg cetyryzyny dichlorowodorku.
- Czy można pić alkohol podczas leczenia lekiem Zyrtec®?
Nie powinno się pić alkoholu w trakcie przyjmowania leku.
- Jakie działanie niepożądane może wywołać Zyrtec®?
Najczęściej nadmierną senność.
- Czy jego przyjmowanie wymaga konsultacji z lekarzem?
Dłuższe niż 7 dni.
Tabletkę należy popić. Można popijać wodą lub sokiem owocowym. Nie wolno popijać kawą, herbatą, alkoholem. Ze względu na dodatkowe sedatywne działanie cetyryzyny, zaleca się Zyrtec® przyjmować wieczorem. Z tej samej przyczyny zawodowi kierowcy powinni rozważyć jego zmianę na lek o innym składzie. W doborze takiego pomoże lekarz lub farmaceuta.
- Czy Zyrtec® jest dostępny bez recepty?
Tak, jest dostępny bez recepty.
- Czy Zyrtec® może być przyjmowany przez kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią?
Nie, nie może być przyjmowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
- Jak długo może trwać kuracja lekiem Zyrtec®?
Bez konsultacji z lekarzem 7 dni, pod kontrolą lekarza dowolnie długo.
- Jak skład Zyrtecu® wpływa na jego skuteczność?
Zawartość cetyryzyny, jednego z najpowszechniej stosowanych leków przeciwhistaminowych drugiej generacji, zapewnia dużą skuteczność Zyrtecu®.
Podmiot odpowiedzialny
Podmiotem odpowiedzialnym jest VEDIM Sp. z. o. o.
2. Charakterystyka leku Zyrtec
W jednej tabletce leku Zyrtec® znajdziemy 10 mg dichlorowodorku cetyryzyny oraz substancje pomocnicze: 66,4 mg laktozy jednowodnej. Zyrtec® występuje w formie podłużnych tabletek powlekanych i przystosowany jest do łagodzenia objawów dotyczących nosa i oczu, które związane są z sezonowymi i przewlekłymi stanami alergicznymi.
3. Stosowanie Zyrtecu
Jak wygląda stosowanie Zyrtecu®? Dzieci w wieku od 6 do 12 lat mogą przyjmować pół tabletki (5 mg) leku dwa razy na dobę. Dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia zaleca się stosowanie 1 tabletki raz na dobę. Każdą dawkę Zyrtecu® należy przyjąć, popijając ją szklanką płynu.
4. Przeciwwskazania do zażywania leku
Główne przeciwwskazanie do zażywania leku Zyrtec® to nadwrażliwość lub uczulenie na jakikolwiek składnik leku. Lek nie powinien być także stosowany przez osoby z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek oraz przez osoby cierpiące na nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Nie stwierdzono negatywnych skutków przyjmowania leku Zyrtec® i spożywania w tym czasie alkoholu, jednak zaleca się w takiej sytuacji zachowanie szczególnej ostrożności. Ostrożność powinny też zachować osoby ze stwierdzoną padaczką oraz ci, u których mogą wystąpić drgawki.
Zobacz także:
Lek Zyrtec® nie jest przeznaczony do stosowania przez dzieci poniżej 6. roku życia, ponieważ postać tabletek nie pozwala na przyjęcie przez nich odpowiedniej dawki. Ponieważ Zyrtec® jest lekiem przeciwhistaminowym, który hamuje reakcję alergiczną w testach skórnych, konieczne jest odstawienie go przynajmniej na 3 dni przed wykonaniem testów.
Nie stwierdzono żadnych interakcji leku Zyrtec® podczas przyjmowania go z innymi farmaceutykami. Chociaż testy nie potwierdziły szkodliwego wpływu leku Zyrtec® na kobiety w ciąży, to przyjmując go, należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem. To samo tyczy się kobiet karmiących piersią. Lek Zyrtec® nie wykazał też niebezpieczeństwa w prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn mechanicznych.
5. Skutki uboczne
Lek może wywołać działania niepożądane ze strony układu nerwowego, w tym senność, bóle głowy i zawroty głowy oraz zmęczenie. Mogą wystąpić też przypadki problemów w oddawaniu moczu, zaburzeń akomodacji oka i suchość błony śluzowej jamy ustnej.
Bardzo rzadko mogą wystąpić: wstrząs anafilaktyczny, małopłytkowość, agresja, depresja, bezsenność, zaburzenia smaku, niewyraźne widzenie, tachykardia, biegunka, obrzęki i zwiększenie masy ciała.
Przedawkowanie leku Zyrtec® definiuje się przyjęcie co najmniej 5 razy większej dawki leku. Może wtedy wystąpić biegunka, splątanie, złe samopoczucie, rozszerzenie źrenic, senność, osłupienie, drżenie i ostre zatrzymanie moczu. W przypadku przedawkowania Zyrtecu® należy skonsultować się z lekarzem, który może zlecić płukanie żołądka.
Nie ma określonych specjalnych środków ostrożności w stosunku do przechowywania leku Zyrtec®. Powinien być jedynie trzymany w miejscu niedostępnym dla dzieci.
6. Oferty aptek
- Zyrtec® UCB (tabletki) - Apteka Rosa
- Zyrtec® UCB (tabletki) - Apteka e-esculap.pl
- Zyrtec® UCB (tabletki) - Złota Apteka
- Zyrtec® UCB (tabletki) - Apteka Zawiszy Czarnego
- Zyrtec® UCB (tabletki) - aptekagemini.pl
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.