Zyrtec - najczęstsze pytania, charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, oferty aptek

Wiele osób cierpi na różnego typu alergie. U większości alergików dolegliwości związane z katarem, łzawieniem i uczuciem duszności w klatce piersiowej nasilają się na wiosnę, kiedy zaczyna kwitnąć najwięcej drzew i roślin. Aby nie męczyć się z uporczywymi dolegliwościami, warto przyjmować leki antyalergiczne, takie jak np. Zyrtec® w tabletkach.

Zobacz film: "Alergia. Fakty i mity"

1. Zyrtec - najczęstsze pytania

Pytania dotyczące Zyrtecu to najczęściej:

 • Na jaki typ alergii pomóc może Zyrtec®?

Głównie na te, które dają objawy z nosa i oczu.

 • Czy Zyrtec® może być podawany dzieciom?*

Tak, w mniejszych dawkach.

 • Czy Zyrtec® wchodzi w interakcję z innymi przyjmowanymi lekami?

Nie stwierdzono.

Substancja czynna

Substancją czynną leku jest cetyryzyny dichlorowodorek. Jednak tabletka powlekana zawiera 10 mg cetyryzyny dichlorowodorku.

 • Czy można pić alkohol podczas leczenia lekiem Zyrtec®?

Nie powinno się pić alkoholu w trakcie przyjmowania leku.

 • Jakie działanie niepożądane może wywołać Zyrtec®?

Najczęściej nadmierną senność.

 • Czy jego przyjmowanie wymaga konsultacji z lekarzem?

Dłuższe niż 7 dni.

Tabletkę należy popić. Można popijać wodą lub sokiem owocowym. Nie wolno popijać kawą, herbatą, alkoholem. Ze względu na dodatkowe sedatywne działanie cetyryzyny, zaleca się Zyrtec® przyjmować wieczorem. Z tej samej przyczyny zawodowi kierowcy powinni rozważyć jego zmianę na lek o innym składzie. W doborze takiego pomoże lekarz lub farmaceuta.

 • Czy Zyrtec® jest dostępny bez recepty?

Tak, jest dostępny bez recepty.

 • Czy Zyrtec® może być przyjmowany przez kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią?

Nie, nie może być przyjmowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

 • Jak długo może trwać kuracja lekiem Zyrtec®?

Bez konsultacji z lekarzem 7 dni, pod kontrolą lekarza dowolnie długo.

 • Jak skład Zyrtecu® wpływa na jego skuteczność?

Zawartość cetyryzyny, jednego z najpowszechniej stosowanych leków przeciwhistaminowych drugiej generacji, zapewnia dużą skuteczność Zyrtecu®.

Podmiot odpowiedzialny

Podmiotem odpowiedzialnym jest VEDIM Sp. z. o. o.

2. Zyrtec - charakterystyka

W jednej tabletce leku Zyrtec® znajdziemy 10 mg dichlorowodorku cetyryzyny oraz substancje pomocnicze: 66,4 mg laktozy jednowodnej. Zyrtec® występuje w formie podłużnych tabletek powlekanych i przystosowany jest do łagodzenia objawów dotyczących nosa i oczu, które związane są z sezonowymi i przewlekłymi stanami alergicznymi.

3. Zyrtec - stosowanie

Jak wygląda stosowanie Zyrtecu®? Dzieci w wieku od 6 do 12 lat mogą przyjmować pół tabletki (5 mg) leku dwa razy na dobę. Dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia zaleca się stosowanie 1 tabletki raz na dobę. Każdą dawkę Zyrtecu® należy przyjąć, popijając ją szklanką płynu.

Jak sobie radzić z alergią?
Jak sobie radzić z alergią? [3 zdjęcia]

Alergia na pyłki drzew to problem wielu z nas.

zobacz galerię

4. Zyrtec - przeciwwskazania

Główne przeciwwskazanie do zażywania leku Zyrtec® to nadwrażliwość lub uczulenie na jakikolwiek składnik leku. Lek nie powinien być także stosowany przez osoby z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek oraz przez osoby cierpiące na nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Nie stwierdzono negatywnych skutków przyjmowania leku Zyrtec® i spożywania w tym czasie alkoholu, jednak zaleca się w takiej sytuacji zachowanie szczególnej ostrożności. Ostrożność powinny też zachować osoby ze stwierdzoną padaczką oraz ci, u których mogą wystąpić drgawki.

Zobacz także:

Lek Zyrtec® nie jest przeznaczony do stosowania przez dzieci poniżej 6. roku życia, ponieważ postać tabletek nie pozwala na przyjęcie przez nich odpowiedniej dawki. Ponieważ Zyrtec® jest lekiem przeciwhistaminowym, który hamuje reakcję alergiczną w testach skórnych, konieczne jest odstawienie go przynajmniej na 3 dni przed wykonaniem testów.

Nie stwierdzono żadnych interakcji leku Zyrtec® podczas przyjmowania go z innymi farmaceutykami. Chociaż testy nie potwierdziły szkodliwego wpływu leku Zyrtec® na kobiety w ciąży, to przyjmując go, należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem. To samo tyczy się kobiet karmiących piersią. Lek Zyrtec® nie wykazał też niebezpieczeństwa w prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn mechanicznych.

5. Zyrtec - skutki uboczne

Lek może wywołać działania niepożądane ze strony układu nerwowego, w tym senność, bóle głowy i zawroty głowy oraz zmęczenie. Mogą wystąpić też przypadki problemów w oddawaniu moczu, zaburzeń akomodacji oka i suchość błony śluzowej jamy ustnej.

Bardzo rzadko mogą wystąpić: wstrząs anafilaktyczny, małopłytkowość, agresja, depresja, bezsenność, zaburzenia smaku, niewyraźne widzenie, tachykardia, biegunka, obrzęki i zwiększenie masy ciała.

Przedawkowanie leku Zyrtec® definiuje się przyjęcie co najmniej 5 razy większej dawki leku. Może wtedy wystąpić biegunka, splątanie, złe samopoczucie, rozszerzenie źrenic, senność, osłupienie, drżenie i ostre zatrzymanie moczu. W przypadku przedawkowania Zyrtecu® należy skonsultować się z lekarzem, który może zlecić płukanie żołądka.

Nie ma określonych specjalnych środków ostrożności w stosunku do przechowywania leku Zyrtec®. Powinien być jedynie trzymany w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Zobacz także:

6. Zyrtec - oferty aptek

 • Zyrtec® UCB (tabletki) - Apteka Rosa
 • Zyrtec® UCB (tabletki) - Apteka e-esculap.pl
 • Zyrtec® UCB (tabletki) - Złota Apteka
 • Zyrtec® UCB (tabletki) - Apteka Zawiszy Czarnego
 • Zyrtec® UCB (tabletki) - aptekagemini.pl

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy