Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Artur Rumpel

Zyrtec - najczęstsze pytania, charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, oferty aptek

Zyrtec® to lek antyalergiczny
Zyrtec® to lek antyalergiczny

Wiele osób cierpi na różnego typu alergie. U większości alergików dolegliwości związane z katarem, łzawieniem i uczuciem duszności w klatce piersiowej nasilają się na wiosnę, kiedy zaczyna kwitnąć najwięcej drzew i roślin. Aby nie męczyć się z uporczywymi dolegliwościami, warto przyjmować leki antyalergiczne, takie jak np. Zyrtec® w tabletkach.

spis treści

1. Co to jest Zyrtec?

Pytania dotyczące Zyrtecu to najczęściej:

 • Na jaki typ alergii pomóc może Zyrtec®?
Zobacz film: "Alergia. Fakty i mity"

Głównie na te, które dają objawy z nosa i oczu.

 • Czy Zyrtec® może być podawany dzieciom?*

Tak, w mniejszych dawkach.

 • Czy Zyrtec® wchodzi w interakcję z innymi przyjmowanymi lekami?

Nie stwierdzono.

Substancja czynna

Substancją czynną leku jest cetyryzyny dichlorowodorek. Jednak tabletka powlekana zawiera 10 mg cetyryzyny dichlorowodorku.

 • Czy można pić alkohol podczas leczenia lekiem Zyrtec®?

Nie powinno się pić alkoholu w trakcie przyjmowania leku.

 • Jakie działanie niepożądane może wywołać Zyrtec®?

Najczęściej nadmierną senność.

 • Czy jego przyjmowanie wymaga konsultacji z lekarzem?

Dłuższe niż 7 dni.

Tabletkę należy popić. Można popijać wodą lub sokiem owocowym. Nie wolno popijać kawą, herbatą, alkoholem. Ze względu na dodatkowe sedatywne działanie cetyryzyny, zaleca się Zyrtec® przyjmować wieczorem. Z tej samej przyczyny zawodowi kierowcy powinni rozważyć jego zmianę na lek o innym składzie. W doborze takiego pomoże lekarz lub farmaceuta.

 • Czy Zyrtec® jest dostępny bez recepty?

Tak, jest dostępny bez recepty.

 • Czy Zyrtec® może być przyjmowany przez kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią?

Nie, nie może być przyjmowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

 • Jak długo może trwać kuracja lekiem Zyrtec®?

Bez konsultacji z lekarzem 7 dni, pod kontrolą lekarza dowolnie długo.

 • Jak skład Zyrtecu® wpływa na jego skuteczność?

Zawartość cetyryzyny, jednego z najpowszechniej stosowanych leków przeciwhistaminowych drugiej generacji, zapewnia dużą skuteczność Zyrtecu®.

Podmiot odpowiedzialny

Podmiotem odpowiedzialnym jest VEDIM Sp. z. o. o.

2. Charakterystyka leku Zyrtec

W jednej tabletce leku Zyrtec® znajdziemy 10 mg dichlorowodorku cetyryzyny oraz substancje pomocnicze: 66,4 mg laktozy jednowodnej. Zyrtec® występuje w formie podłużnych tabletek powlekanych i przystosowany jest do łagodzenia objawów dotyczących nosa i oczu, które związane są z sezonowymi i przewlekłymi stanami alergicznymi.

3. Stosowanie Zyrtecu

Jak wygląda stosowanie Zyrtecu®? Dzieci w wieku od 6 do 12 lat mogą przyjmować pół tabletki (5 mg) leku dwa razy na dobę. Dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia zaleca się stosowanie 1 tabletki raz na dobę. Każdą dawkę Zyrtecu® należy przyjąć, popijając ją szklanką płynu.

Jak sobie radzić z alergią?
Jak sobie radzić z alergią? [3 zdjęcia]

Alergia na pyłki drzew to problem wielu z nas.

zobacz galerię

4. Przeciwwskazania do zażywania leku

Główne przeciwwskazanie do zażywania leku Zyrtec® to nadwrażliwość lub uczulenie na jakikolwiek składnik leku. Lek nie powinien być także stosowany przez osoby z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek oraz przez osoby cierpiące na nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Nie stwierdzono negatywnych skutków przyjmowania leku Zyrtec® i spożywania w tym czasie alkoholu, jednak zaleca się w takiej sytuacji zachowanie szczególnej ostrożności. Ostrożność powinny też zachować osoby ze stwierdzoną padaczką oraz ci, u których mogą wystąpić drgawki.

Zobacz także:

Lek Zyrtec® nie jest przeznaczony do stosowania przez dzieci poniżej 6. roku życia, ponieważ postać tabletek nie pozwala na przyjęcie przez nich odpowiedniej dawki. Ponieważ Zyrtec® jest lekiem przeciwhistaminowym, który hamuje reakcję alergiczną w testach skórnych, konieczne jest odstawienie go przynajmniej na 3 dni przed wykonaniem testów.

Nie stwierdzono żadnych interakcji leku Zyrtec® podczas przyjmowania go z innymi farmaceutykami. Chociaż testy nie potwierdziły szkodliwego wpływu leku Zyrtec® na kobiety w ciąży, to przyjmując go, należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem. To samo tyczy się kobiet karmiących piersią. Lek Zyrtec® nie wykazał też niebezpieczeństwa w prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn mechanicznych.

5. Skutki uboczne

Lek może wywołać działania niepożądane ze strony układu nerwowego, w tym senność, bóle głowy i zawroty głowy oraz zmęczenie. Mogą wystąpić też przypadki problemów w oddawaniu moczu, zaburzeń akomodacji oka i suchość błony śluzowej jamy ustnej.

Bardzo rzadko mogą wystąpić: wstrząs anafilaktyczny, małopłytkowość, agresja, depresja, bezsenność, zaburzenia smaku, niewyraźne widzenie, tachykardia, biegunka, obrzęki i zwiększenie masy ciała.

Przedawkowanie leku Zyrtec® definiuje się przyjęcie co najmniej 5 razy większej dawki leku. Może wtedy wystąpić biegunka, splątanie, złe samopoczucie, rozszerzenie źrenic, senność, osłupienie, drżenie i ostre zatrzymanie moczu. W przypadku przedawkowania Zyrtecu® należy skonsultować się z lekarzem, który może zlecić płukanie żołądka.

Nie ma określonych specjalnych środków ostrożności w stosunku do przechowywania leku Zyrtec®. Powinien być jedynie trzymany w miejscu niedostępnym dla dzieci.

6. Oferty aptek

 • Zyrtec® UCB (tabletki) - Apteka Rosa
 • Zyrtec® UCB (tabletki) - Apteka e-esculap.pl
 • Zyrtec® UCB (tabletki) - Złota Apteka
 • Zyrtec® UCB (tabletki) - Apteka Zawiszy Czarnego
 • Zyrtec® UCB (tabletki) - aptekagemini.pl

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze