Żywica Boswellia - cud natury
Żywica Boswellia serratta od wieków stosowana jest w Afryce, Chinach i Indiach. Istnieją dowody, że specyfik był wykorzystywany już w starożytnym Egipcie, m.in. do balsamowania zwłok. Roślina wykazuje działanie przeciwzapalne, uspokajające, przeciwreumatyczne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Stosowana jest również w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna. W Chinach do dziś używana jest do zwiększenia cyrkulacji krwi i uśmierzenia bólu.
1. Boswelia - czym jest?
Boswellia serrata to pełna łacińska nazwa kadzidłowca, czyli egzotycznego drzewa rosnącego w Afryce i Azji. Cenione jest przede wszystkim ze względu na walory zapachowe. Jak się okazuje, pozytywnie też wpływa na zdrowie człowieka.
Drzewo wytwarza żywicę, która po zestaleniu produkuje substancję zwaną olibanum. Charakteryzuje się ona żółtobrązową, ziarenkowatą masą i używa się jej w kadzidłach.
2. Badania nad kadzidłowcem
Badania przeprowadzone na szczurach wykazały, że roślina poprawia funkcje poznawcze, zwiększa zdolności do nauki i usprawnia pamięć. W trakcie testu gryzonie karmiono ekstraktem z kadzidłowca. Po kilku dniach udowodniono wzrost zdolności kognitywnych, takich jak nauka czy długotrwała pamięć.
W drugim badaniu kwasem bosweliowym leczono stłuszczenie wątroby. Po eksperymencie wykazano zwiększoną wrażliwość na insulinę oraz lepsze wyniki prób wątrobowych.
3. Właściwości zdrowotne boswelli
Boswellia wykazuje wiele cennych właściwości zdrowotnych dla organizmu człowieka. Jest preparatem skutecznie zwalczającym bóle kości, stawów i mięśni. Pomaga nie tylko osobom starszym, a także młodym, które mają problemy reumatyczne. Właściwości przeciwzapalne porównywalne są z działaniem ibuprofenu.
Ekstrakt z żywicy wykorzystywany jest do leczenia biegunki. Oprócz tego wspomaga pracę jelit i przyspiesza metabolizm.
Regularne spożywanie preparatu zwalczy klasterowe bóle głowy i zapobiegnie rozwojowi wirusów. W małych dawkach, przy długotrwałym stosowaniu, kwas bosweliowy stosuje się także w leczeniu depresji i innych chorób psychicznych. Wykazuje także pozytywne działanie w przypadku krwawienia dziąseł czy parodontozy.
Betaina i myoinozytol obecne w kadzidłowcu zmniejszają ból piersi i ochraniają wątrobę. Doustnie podawany korzeń rośliny obniża z kolei poziom cukru we krwi u diabetyków. Przyczynia się także do regulacji cholesterolu, poziomu kreatyniny i trójglicerydów.
Badania podają, że wewnętrzne stosowanie kadzidłowca zwiększa koncentrację oraz ruchliwość plemników. Kwas bosweliowy może być również wykorzystywany przy leczeniu raka prostaty.
Poprzez aktywację makrofagów wzmacnia system odpornościowy. Bywa stosowana przy leczeniu trądu oraz obrzęków mózgu.
4. W jakiej postaci można kupić boswellię?
Boswellię można kupić w postaci kapsułek lub tabletek. W sklepach internetowych i ze zdrową żywnością dostępny jest także w formie proszku. Za opakowanie (250 g) trzeba zapłacić ok. 40-50 złotych.
Każdy rodzaj naturalnego lekarstwa różni się od siebie, ponieważ żywica może pochodzić z odmiennych regionów. Surowiec mógł być także zbierany w innym czasie i przechowywany w różnych warunkach. To jednak nie wpływa na jego właściwości lecznicze.
Należy stosować od 300 do 400 mg, nie więcej niż trzy razy dziennie. Naturalny lek jest szczególnie polecany przy chorobach układu ruchu, reumatycznych i do zwalczania wszelkich stanów zapalnych w organizmie.
5. Boswella - przeciwwskazania
Produktów z żywicy nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Warto pamiętać, że preparat trzeba spożywać w ciągu dwóch lat od daty produkcji. Należy przechowywać go w miejscu trudno dostępnym dla dzieci.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.