Trwa ładowanie...

AMH

AMH
AMH

Anti-Müllerian Hormon (AMH) to hormon kodowany przez gen AMH, produkowany zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. AMH hamuje rozwój przewodów przyśródnerczowych u osobników płci męskiej, z których u osobników płci żeńskiej powstają macica i jajowody. Zanik ten ma miejsce w ciągu pierwszych ośmiu tygodni ciąży. Jeśli hormon AMH nie jest produkowany w tym czasie, przewody przyśródnerczowe rozwijają się, natomiast przewody śródnercza (z których rozwijają się męskie narządy rozrodcze) obumierają. Hormon AMH wydzielany jest przez komórki Sertoliego gonad (jajniki lub jądra). Poziom hormonu we krwi zależy od wieku oraz od płci. Ważne jest więc badanie poziomu AMH. Pozwoli to na zdiagnozowanie chorób układu rozrodczego, zarówno kobiet jak i mężczyzn.

spis treści

1. Charakterystyka hormonu AMH

1.1. Hormon AMH u kobiet

Hormon AMH we krwi pępowinowej dziewczynek tuż po urodzeniu jest słabo lub w ogóle niewyczuwalny. Poziom hormonu rośnie do 3. miesiąca życia dziewczynki, następnie zaczyna się wahać. Czasem utrzymuje się na stałym poziomie, zależnie od wieku, np. przez okres dojrzewania płciowego poziom hormonu jest stały, lecz po 25. roku życia spada do czasu menopauzy. Zbadanie poziomu hormonu we krwi kobiety pozwala ocenić funkcjonowanie jajników przy takich zaburzeniach, jak zespół policystycznych jajników (wysoki poziom AMH), czy przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników (niski poziom AMH).

1.2. Hormon AMH u mężczyzn

Wydzielanie AMH przez komórki Sertoliego jąder jest intensywne przez cały okres dzieciństwa, lecz wykazuje tendencję spadkową w okresie dojrzewania płciowego i w życiu dorosłym. Hormon AMH bierze udział w procesie regulacji wydzielania hormonów płciowych.

2. Badanie AMH – ocena płodności

Zobacz film: "Jak rozpoznać, że hormony szaleją?"

Poziom hormonu we krwi pozwala ocenić, jaka jest rezerwa jajnikowa u kobiety, a więc ocenić płodność u kobiety. Pozwala to uniknąć przeoczenia momentu, w którym kobieta jest zdolna do zapłodnienia. Badanie umożliwia określenie szans kobiety na posiadanie potomstwa oraz wskazanie na moment wkroczenia kobiety w fazę menopauzalną. Przy określeniu przekwitania, należy wiedzieć jak radzić sobie podczas menopauzy.
Może dać także sygnał, aby zbadać możliwe przyczyny niepłodności u kobiet.

Normy poziomu AMH są następujące:

  • powyżej 3,0 ng/ml – wysoki poziom hormonu, mogący świadczyć o zespole policystycznych jajników;
  • powyżej 1,0 ng/ml – poziom prawidłowy;
  • poniżej 1,0 ng/ml – niski poziom, mogący świadczyć o menopauzie.

Rezerwa jajnikowa wraz z wiekiem zmniejsza się. Dlatego też warto badać jej poziom regularnie, aby przewidzieć jej wyczerpanie i nadejście menopauzy. Badanie takie ważne jest szczególnie o kobiet, których matka wcześnie zaczęła miesiączkować, a także wcześnie zaczął się u niej okres menopauzy. Jest to bowiem genetycznie uwarunkowane.
Zbadanie poziomu AMH umożliwi także zastosowanie odpowiedniego leczenia w przypadku wyników nieprawidłowych. Pozwoli na zastosowanie odpowiedniego leczenia farmakologicznego w celu poprawienia płodności.
Niestety pomiar AMH nie jest wykonywany w każdym laboratorium. Spowodowane jest to specyfiką oznaczenia, koniecznością posiadania odpowiedniej aparatury do jej oznaczenia. Poziom AMH można zbadać z ośrodkach specjalizujących się w leczeniu niepłodności. Badanie to niestety nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Średnia cena wykonania takiego badania to ok. 150zł.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze