Biegunka u dzieci

Biegunką nazywamy rzadkie stolce, które pojawiają się przynajmniej 3 razy w ciągu doby. Niekiedy można zobaczyć, że jest w nich śluz i krew. Istnieje wiele przyczyn biegunki, mogą ją wywołać alergie pokarmowe, zatrucia, zakażenia bakteryjne i różne choroby...

Spis treści:
  1. 1. Biegunka noworodków
  2. 2. Nawadnianie
  3. 3. Pokarmy przy biegunce
  4. 4. Niebezpieczna biegunka u dzieci
  5. 5. Leczenie biegunki antybiotykami

1. Biegunka noworodków

Pomiędzy szóstym miesiącem a czwartym, piątym rokiem życia u twojego dziecka może wystąpić tzw. biegunka pędraków. Dzieci wydalają od 2 do 6 stolców na dobę. Kupy często zawierają śluz i resztki pokarmu, ale nie stwierdza się obecności krwi. Dziecko rozwija się prawidłowo. Dolegliwości ustają samoistnie. Ten rodzaj biegunki nawraca, ale znika bezpowrotnie około szóstego roku życia.

2. Nawadnianie

Gdy pojawia się biegunka u niemowlaka, często nie wiesz, co robić. Podstawową zasadą w przetrwaniu tej dolegliwości jest nawadnianie dziecka, należy podawać mu niegazowaną wodę źródlaną. Oczywiście wody nie powinnaś podawać przy wyjątkowo rzadkiej biegunce. Pamiętaj, że woda ta nie posiada elektrolitów, dlatego nie można jej stosować dłużej niż kilka godzin. Nadmiar płynów, podobnie jak zapach mięty, może sprowokować wymioty.

Przy leczeniu biegunki możesz stosować preparaty z bakteriami kwasu mlekowego, które pomogą w przywróceniu naturalnej flory bakteryjnej w jelitach. Środki te zwalczają chorobotwórcze drobnoustroje. Biegunki nie musisz się bać, trzeba wiedzieć, że wystąpiła po to, aby pomóc u usunięciu szkodliwego czynnika. Zaniepokoić powinna cię ostra biegunka, przy której pojawia się śluz i krew, a także utrzymywanie się tej dolegliwości powyżej 10 dni.

3. Pokarmy przy biegunce

Kiedyś biegunka u niemowlaka była leczona głodówką. Dziś już wiadomo, że biegunka u niemowlaka nie wymaga specjalnych posiłków. Już po 4 godzinach od pojawienia się pierwszych objawów możesz spokojnie karmić dziecko piersią lub podawać mu produkty, do których jest już przyzwyczajony. Warto podawać posiłki lekkostrawne. Należą do nich wykonane domowym sposobem kisiele z czarnych jagód, kompoty lub przeciery przygotowane z rozgotowanych jabłek. Dziecku możesz podać puree z banana i ryż z tartym jabłkiem. Malca możesz karmić również pszenną bułeczką z cieniutko posmarowanym masłem i chudą szynką. Ból brzucha nie powinien się pojawić także po dodatku do tej kanapki w postaci plasterka zielonego ogórka bez skórki. Dobrze zrobi mu zupa jarzynowa (z przewagą marchewki), ziemniaki gotowane w mundurkach z twarożkiem homogenizowanym i świeżymi ziołami. Na problemy pokarmowe można podać delikatną potrawkę z kurczaka. Można połączyć ją z ryżem i duszoną marchewką. Malcowi można przygotować także pulpety z chudej ryby podane z ziemniakami i kilkoma różyczkami brokułu.

4. Niebezpieczna biegunka u dzieci

Pamiętaj, że biegunka u niemowlaka może być wywołana zatruciem pokarmowym lub infekcją rotawirusową, która jest bardzo groźna dla malca. Odwodnienie organizmu może nastąpić błyskawicznie. Do lekarza koniecznie trzeba się zgłosić, gdy wystąpią takie objawy:

  • wzmożone pragnienie,
  • zapadnięte gałki oczne,
  • płacz bez łez,
  • bardzo rzadkie oddawanie moczu,
  • liczne wolne i tryskające stolce.

Te objawy są szczególnie ważne, gdyż wskazują na odwodnienie organizmu. Biegunce u niemowlaka może towarzyszyć wysoka gorączka, intensywne wymioty, niechęć do picia, stolce z krwią.

5. Leczenie biegunki antybiotykami

Biegunka u niemowlaka rzadko wymaga leczenia antybiotykami. Leki te należy zastosować, gdy w stolcu pojawia się krew. Biegunka u niemowlaków (poniżej trzeciego miesiąca życia) wymaga leczenia antybiotykami.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Porady ekspertów

Co to jest lamblia?

Witam. Mój syn (4 lata i 8 miesięcy) ma lamblie wykryte w kale, nie chce nic jeść -...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 5 następnych

Artykuły Biegunka u dzieci

Odwodnienie u dziecka
Biegunka u dzieci Odwodnienie u dziecka

Artykuł sponsorowany Odwodnienie to stan niedoboru płynów w organizmie. Odwodnienie u dziecka może być wynikiem biegunki, wymiotów lub spożywania zbyt małej ilości płynów. Oznaki niedoboru płynów u dziecka to: zapadnięte oczy,...

Dieta przy zatruciach pokarmowych u niemowląt
Biegunka u dzieci Dieta przy zatruciach pokarmowych u niemowląt

Artykuł sponsorowany Zatrucie pokarmowe jest zwykle spowodowane przez spożycie pokarmu lub wody pitnej zanieczyszczonej bakteriami. Czasami ciężko jest odróżnić zatrucie od grypy żołądkowej, która jest wywoływana przez wirusy przenoszone...

Postępowanie podczas biegunki u niemowląt i dzieci
Biegunka u dzieci Postępowanie podczas biegunki u niemowląt i dzieci

Artykuł sponsorowany O biegunce mówi się, jeśli w ciągu doby niemowlak karmiony mlekiem modyfikowanym lub starsze dziecko robi przynajmniej trzy luźne lub wodniste kupy, ewentualnie jeden stolec powleczony śluzem, krwią lub ropą. W czasie biegunki...

Biegunka u dzieci Leczenie biegunki u dzieci

Statystyki mówią, że 95% dzieci przed ukończeniem 5 roku życia cierpi na biegunkę. Dla wielu z nich leczenie biegunki kończy się w szpitalu. Poznanie przyczyn tej dolegliwości, a także właściwe postępowanie w przypadku jej wystąpienia, pozwalają...

Biegunka
Choroby zakaźne i pasożytnicze Biegunka

Biegunka to zaburzenie trawienia, którego głównym objawem są częste wypróżnienia,...

Biegunka podróżnych
Biegunka Biegunka podróżnych

Biegunka podróżnych – to najczęstsza przypadłość, na którą chorują osoby...

Biegunka rotawirusowa
Biegunka Biegunka rotawirusowa

Niemal każde dziecko do 5 roku życia przechodzi infekcję rotawirusową. Rotawirusy są jedną...

Przewlekła biegunka
Biegunka Przewlekła biegunka

Artykuł sponsorowany Mianem przewlekłej biegunki określamy biegunkę, która utrzymuje...

Witaminy Witaminy dla dzieci

Witaminy są dziecku niezbędne do prawidłowego rozwoju. Zapotrzebowanie na te składniki odżywcze...

Łysienie Łysienie u dzieci

Łysienie u dzieci może występować w okresie niemowlęcym bądź u dzieci starszych, ale przed...

Jaskra Jaskra u dzieci

Jaskra wieku dziecięcego jest grupą chorób o różnej patogenezie. Przyczyną jaskry...

Dieta dla dzieci
Diety od A do Z Dieta dla dzieci

Dieta dziecka musi zawierać odpowiednią ilość witamin i soli mineralnych oraz substancji...

Odczulanie Odczulanie dzieci

Powszechność alergii jest istotnym problemem, który wymaga poszukiwania nowych rozwiązań....

Szczepienia dzieci
Dziecko Szczepienia dzieci

Szczepionki to fragmenty zarazków lub ich toksyn, które pozorują atak prawdziwych...

Sport dla dziecka Szermierka dla dzieci

Szermierka dla dzieci pozwala rozwinąć sprawność fizyczną, koncentrację, refleks i szybkość. Ta dyscyplina sportowa wymaga zwinności i precyzji. Trening szermierki uczy samodyscypliny.

Judo dla dzieci
Sport dla dziecka Judo dla dzieci

Judo dla dzieci to dobry pomysł. Jak inne sztuki walki, judo poprawia kondycję. Co ważniejsze, pomaga rozwinąć w dziecku postawy etyczne. Trening judo można zacząć już w wieku 4-5 lat.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij