Trwa ładowanie...

Czerwone kropki na ramionach. Sprawdź, czy są groźne

Avatar placeholder
20.05.2020 11:57
czerwone kropki na ramionach nie są groźne
czerwone kropki na ramionach nie są groźne (123rf.com)

Czerwone kropki na ramionach pojawiają się zwykle w okresie jesieni i zimy. Zwykle stan skóry poprawia się latem. Dlaczego tak się dzieje? Czy przypominająca ''skórę kurczaka'' wysypka jest groźna dla naszego zdrowia?

1. Czerwone kropki przez rogowacenie mieszkowe

Za pogorszenie się wyglądu skóry na ramionach i plecach odpowiedzialne jest rogowacenie mieszkowe. Zaburzenie polega na nadmiernym gromadzeniu się keratyny w mieszkach włosowych. Przez to w obrębie ujść mieszków włosowych pojawiają się czopy rogowe.

Choroby, które powodują problemy skórne
Choroby, które powodują problemy skórne [8 zdjęć]

Wysypka, swędzenie, drobne krostki na całym ciele - problemy skórne mogą sygnalizować znacznie poważniejsze

zobacz galerię

Skóra staje się szorstka w dotyku, pojawiają się na niej małe grudki i zaczerwienienie. Rogowacenie mieszkowe jest zwykle problemem natury estetycznej, ale czasem może też być objawem zaburzeń endokrynologicznych i naczynioruchowych.

Zobacz film: "Swędzenie nóg. Zobacz, o czym może świadczyć"

Jeśli zapalenie mieszków jest uciążliwe należy skonsultować się z lekarzem.

2. Jak pozbyć się czerwonych kropek na ramionach?

Co ciekawe, występowanie rogowacenie mieszkowe w dużej mierze uzależnione od czynników genetycznych. Jeśli w rodzinie występowały przypadki choroby ryzyko znacząco wzrasta. Rogowacenie mieszkowe nie jest chorobą zaraźliwą.

Jak można je leczyć? Jeśli rogowacenie mieszkowe jest bardzo dokuczliwe można zastosować terapię zachowawczą. W tym celu do miejscowego stosowania poleca się maści zawierające mocznik oraz gorące kąpiele z dodatkiem soli kuchennej.

Rogowacenie mieszkowe nie jest groźne dla zdrowia
Rogowacenie mieszkowe nie jest groźne dla zdrowia (123rf.com)

Rogowacenie mieszkowe można też zmniejszyć poprzez stosowanie kremów intensywnie nawilżających i wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych. Co ważne! Wizyty w solarium nie pomogą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze