Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Gingiwektomia – charakterystyka, zabiegi, wskazania

Avatar placeholder
01.04.2021 16:30
Gingiwektomia – charakterystyka, zabiegi, wskazania
Gingiwektomia – charakterystyka, zabiegi, wskazania

Zdarzają się pacjenci, których dziąsła nie wyglądają dobrze i wymagają przeprowadzenia zabiegu gingiwektomii. Zabieg ten przeprowadzany jest wtedy, kiedy dziąsła za bardzo nachodzą na zęby lub mają nieodpowiedni kształt. Czy zabieg gingiwektomii może być wykonany u każdego? Jakie są jego zalety i ile kosztuje?

spis treści

1. Gingiwektomia – charakterystyka

Gingiwektomia, to inna nazwa na plastykę dziąseł. Kondycja dziąseł ma duży wpływ na stan uzębienia oraz na kształt zębów. Dlatego, jeżeli pragniemy, aby zęby były zdrowe i mocne, to dziąsła muszą być w pełni wyleczone.

Gingiwektomia ma za zadanie poprawić komfort i samopoczucie pacjenta, poprawiając stan jego zębów i dziąseł. Efekt przeprowadzenia gingiwektomii widoczny jest już po pierwszym zabiegu. Dzięki gingwektomii możliwe jest pozbycie się uśmiechu dziąsłowego, jak i wykonanie recesji dziąsła. Ceny zabiegu gingiwektomii zaczynają się już od 100 złotych. Cena końcowa zależna jest od leczonej powierzchni dziąsła.

Zobacz film: "Skąd się bierze ból pooperacyjny?"
Zdrowe dziąsła? Jest na to sposób!
Zdrowe dziąsła? Jest na to sposób! [6 zdjęć]

Choroby dziąseł są bardzo poważne. Stanowią drugą po próchnicy przyczynę utraty zębów. Najczęściej dotykają

zobacz galerię

2. Gingiwektomia – zabiegi

Każdy zabieg z zakresu gingiwektomii rozpoczyna się od podania znieczulenia pacjentowi. Można wybrać znieczulenie miejscowe i ogólne (pacjent nie ma świadomości podczas zabiegu). Jeżeli występuje taka konieczność to usuwany jest kamień nazębny, tak by zęby były całkowicie oczyszczone. Następnie przechodzi się do zabiegu właściwego. Do najczęstszych zabiegów gingwiwektomii należą:

  • Uśmiech dziąsłowy.

Uśmiech dziąsłowy polega na dużej widoczności linii dziąseł podczas uśmiechu. Jest to poważny problem, który występuje u bardzo wielu pacjentów. Leczenie uśmiechu dziąsłowego powinno być bardzo dokładnie zaplanowane. Przed zabiegiem należy wykonać zdjęcie rentgenowskie, a następnie stomatolog musi przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, a także zbadać jego jamę ustną.

Sam zabieg polega na wydłużeniu koron oraz na likwidacji nadmiaru dziąsła. Zabieg ten powinien przeprowadzić periodontolog. Podczas zabiegu mogą wystąpić obfite krwawienie, a całkowite leczenie dziąsła trwa bardzo długo.

  • Recesja dziąseł.

Z recesją dziąsła mamy do czynienia, gdy korzeń zęba jest odsłonięty. Narażony jest wtedy na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Recesja dziąsła powstaje podczas ostrego zapalenie dziąsła. Leczenie recesji polega na odbudowie utraconych i zniszczonych tkanek dziąsła.

3. Gingiwektomia – wskazania

Po każdym zabiegu gingwektomii należy zastosować się do wskazań i zaleceń lekarza. Niestety całkowite dochodzenie po zabiegu będzie trwało długo, czasami do miesiąca. Dlatego warto przestrzegać zaleceń lekarza, by leczenie przebiegało szybko i bez komplikacji. Przez pierwsze 10 dni od zabiegu nie wolno szczotkować operowanego miejsca. Trzeba je omijać i uważać, aby nie zostało podrażnione. Warto jest stosować ziołowe płukanki, dzięki którym stan zapalny się zmniejszy. Lekarze zalecają także spożywanie odpowiednich witamin.

Dieta bogata w warzywa i owoce również jest bardzo wskazana i należy się do niej stosować. Po zabiegu należy ograniczyć spożywanie białka zwierzęcego, jak i węglowodanów. Dzięki eliminacji tej grupy produktów minimalizujemy wystąpienie zakwaszenia.

Musisz to wiedzieć

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Powinniśmy myć zęby, omijając okolice pozabiegowe. Można skorzystać z nici dentystycznych, a także z płynów do jamy ustnej, jednak bez dodatku alkoholu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze