Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Monika Szafarowska

Funkcjonowanie układu żylnego

Avatar placeholder
29.05.2013 20:54
Funkcjonowanie układu żylnego
Funkcjonowanie układu żylnego

W obrębie kończyn dolnych wyróżniamy dwa układy żylne: głęboki i powierzchowny, które mają połączenie za pomocą żył przeszywających. Układ głęboki, za pomocą którego odprowadzane jest w kierunku serca aż 90 proc. krwi z kończyny dolnej, jest ukryty głęboko w mięśniach.
Rozpoczyna się on żyłą strzałkową (15 proc. krwi) i piszczelową (85 proc. krwi), które następnie łączą się poniżej kolana, tworząc żyłę podkolanową, która w obrębie uda przechodzi w żyłę udową.

Układ żylny
powierzchowny przepompowuje do serca ok. 10% krwi z kończyny dolnej. Jest on zbudowany z żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej. Przebieg tych żył znajduje się bezpośrednio pod skórą, a prowadzona przez nie krew przepływa poprzez żyły przeszywające do układu żył głębokich, które stając się coraz szersze, prowadzą krew żylną w stronę serca.

1. Jak płynie krew?

Za to zjawisko odpowiedzialnych jest wiele mechanizmów stworzonych przez naturę. Krew płynie zgodnie z prawami fizyki, tj. z obszaru o wyższym ciśnieniu (żyły kończyn dolnych ok. 15 mmHg) do obszaru o niskim ciśnieniu (prawy przedsionek serca ok. 0-5 mmHg).

  • Krew żylna jest „zasysana” przez serce w okresie jego rozkurczu.
  • Zasysanie krwi przez ujemne ciśnienie (podciśnienie) w jamie brzusznej generowane jest przez ruchy oddechowe przepony.
  • Zastawki naczyń żylnych chronią przed wstecznym przepływem krwi. Są to uwypuklenia błony wewnętrznej naczynia w kierunku jego światła.
  • Pompa mięśniowa, czyli praca mięśni kończyn dolnych, prowadzi do wyciskania krwi żylnej w stronę serca.
  • Następuje obkurczanie naczyń żylnych, co przyspiesza przepływ krwi, pod wpływem zimna, stresu, ćwiczeń fizycznych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze