Trwa ładowanie...

Jak zapobiegać odwodnieniu podczas wakacji?

Jak zapobiegać odwodnieniu podczas wakacji?
Jak zapobiegać odwodnieniu podczas wakacji?

Jak zapobiegać odwodnieniu w czasie wakacji? Ryzyko problemów żołądkowych jest szczególnie wysokie w krajach o ciepłym klimacie i niższym niż w Polsce poziomie rozwoju ekonomicznego. Tak zwana „biegunka podróżnych” to poważny problem. W wyniku gwałtownego rozwolnienia można się bowiem szybko odwodnić. Na odwodnienie narażone są przede wszystkim dzieci. To właśnie one najciężej przechodzą biegunki oraz wymioty. Jak uniknąć odwodnienia w czasie wakacji? Na co zwrócić uwagę?

spis treści

1. Infekcje pokarmowe w lecie

Podczas wakacji wiele osób zapomina o podstawowych zasadach higieny. W trakcie zwiedzania nie każdy pamięta o systematycznym myciu rąk i piciu czystej wody ze sprawdzonych źródeł. Spożywanie nieumytych owoców i dań z przydrożnych barów to wręcz norma. W takich miejscach nie możemy mieć jednak pewności, że jedzenie było przechowywane właściwie i nie zaszkodzi nam. Mimo to wielu turystów bez zastanowienia decyduje się na przykład na kupno ciastek z kremem lub lodów, nie biorąc pod uwagę ryzyka zatrucia pokarmowego.

Nawet osoby, które starają się zachować ostrożność podczas wyjazdów do egzotycznych krajów mogą paść ofiarą infekcji pokarmowej. Wystarczy spożyć napój schłodzony kostkami lodu przygotowanymi z nieprzegotowanej wody, umyć zęby wodą z kranu lub skusić się na napój z dystrybutora. Infekcja może pojawić się nawet w wyniku korzystania z zatłoczonych basenów.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Najczęstsze symptomy zakażenia przewodu pokarmowego to: biegunka, ból brzucha, nudności, wymioty oraz gorączka. Biegunka i wymioty powodują znaczną utratę wody i elektrolitów (sód, chlor i potas) z organizmu, co może doprowadzić do groźnego odwodnienia. Jeśli temperatura powietrza jest wysoka, wodę i elektrolity tracimy również z potem oraz w wyniku parowania przez skórę. Im mniejsze jest dziecko, tym większe jest ryzyko odwodnienia. Z tego powodu, gdy u dziecka pojawiły się objawy infekcji pokarmowej, należy możliwie szybko zacząć nawadnianie jego organizmu.

2. Skuteczne nawadnianie

Specjaliści są zgodni, że najbardziej efektywnym sposobem na przywrócenie właściwego nawodnienia oraz zawartości elektrolitów w organizmie jest stosowanie doustnych płynów nawadniających (DPN). Są to specjalne preparaty o optymalnej wchłanialności z przewodu pokarmowego, które można podawać nawet niemowlętom. W skład DPN wchodzi woda, glukoza oraz elektrolity w ściśle określonym stężeniu.

Właściwe proporcje zapewniają doskonałe wchłanianie płynów nawadniających. Są one znacznie lepszym wyborem niż soki i słodkie napoje gazowane. Słodzone napoje charakteryzują się wysoką osmolarnością, co oznacza, że „ściągają” wodę z krwiobiegu do przewodu pokarmowego. Oznacza to, że zamiast zapobiec odwodnieniu, mogą wręcz nasilać biegunkę i zwiększyć odwodnienie. Ponadto soki i słodkie napoje gazowane nie zawierają elektrolitów – nie przywracają więc właściwego ich stężenia w organizmie.

W czasie wyjazdu wakacyjnego warto mieć ze sobą opakowanie DPN. Płyny nawadniające mają zwykle postać saszetek, które rozpuszcza się w wodzie. Nie zajmują dużo miejsca w bagażu, a dzięki swojej skuteczności mogą szybko przywrócić dobre samopoczucie i chęć na letnie przygody.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze