Trwa ładowanie...

Karaluch, muchomor pospolity... Sprawdź, co skrywają w sobie leki homeopatyczne!

Avatar placeholder
11.09.2015 08:08
Karaluch, muchomor pospolity... Sprawdź, co skrywają w sobie leki homeopatyczne!
Karaluch, muchomor pospolity... Sprawdź, co skrywają w sobie leki homeopatyczne! (Zdjęcie / Shutterstock)

Stosując leki na różne dolegliwości, często nie zastanawiamy się nad ich składem. Liczy się dla nas przede wszystkim szybkość działania i ustąpienie wszystkich objawów. Wielu z nas nigdy nie pomyślałoby o tym, że substancje uważane za trujące mogą mieć zupełnie inne zastosowanie...

spis treści

1. Podobne leczymy podobnym?

Już w starożytności uważano, że to co szkodzi człowiekowi, może również leczyć. Zwolennikiem tej zasady był niemiecki lekarz Samuel Hahnemann, twórca tzw. homeopatii, która jest uważana za niekonwencjonalną metodę leczenia. Opiera się na regule podobieństwa, zakładając, że substancje, które w większych dawkach wywołują określone objawy, odpowiednio rozcieńczone mogą mieć działanie lecznicze. Przykładowo stosowana w leczeniu malarii chinina w dużych dawkach powoduje dreszcze podobne do tych, jakie występują w przebiegu choroby. Ale to nie wszystkie tajniki tej niekonwencjonalnej metody leczenia.

2. Ślimak śródziemnomorski na depresję?

Jesteś ciekawy, jakie substancje kryją się w lekach homeopatycznych? Są one wytwarzane z roślin, minerałów oraz substancji pochodzenia zwierzęcego. Wiele z nich w naturalnej postaci ma właściwości toksyczne. Jednak podawane w bardzo dużym rozcieńczeniu w postaci leków homeopatycznych mogą likwidować wiele schorzeń i dolegliwości. W składzie leku na niewydolność i kołatanie serca można znaleźć wydzielinę gruczołów jadowych kobry. W aptekach homeopatycznych znajdziemy również preparaty z zawartością jadu grzechotnika, żmii zygzakowatej oraz gruczołów skórnych grzbietu ropuchy. W lekach działających na układ nerwowy często wykorzystuje się jady pająków. Przykładowo w nerwobólach stosowany jest jad pająka krzyżaka, z kolei na skurcze – jad tzw. czarnej wdowy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Czy wiesz, czym jest ambra? Wykorzystuje się ją nie tylko do produkcji perfum, ale też leków homeopatycznych dla osób nerwowych i przepracowanych. Ta jedna z najdroższych substancji świata jest niczym innym, jak wydzieliną z przewodu pokarmowego kaszalota. Jak się okazuje, nie jest to jedyna wydzielina, która ma zastosowanie w homeopatii. W składzie innych środków homeopatycznych można znaleźć np. wydzielinę gruczołów zapachowych bobra oraz skunksa. Co jeszcze stosuje się w leczeniu homeopatycznym? Mrówkę czerwoną, muchę hiszpańską, karalucha, muchomora pospolitego, a nawet lawę wulkanu Hekla na Islandii!

W ostatnim czasie można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania homeopatią. Zasada „podobne leczymy podobnym” zdobywa coraz więcej zwolenników w wielu krajach, którzy cenią sobie jej skuteczność oraz brak skutków ubocznych. Specjaliści podkreślają, że leczenie homeopatyczne powinno być jedynie uzupełnieniem, a nie alternatywą dla medycyny konwencjonalnej. W wielu chorobach leki homeopatyczne mogą jedynie wspomagać działanie tradycyjnych metod leczenia.

Przeczytaj więcej na temat homeopatii i podziel się z nami swoją opinią na ten temat na naszym forum.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze