Trwa ładowanie...

Homeopatia - za i przeciw

Avatar placeholder
Amelia Śledzik 05.09.2013 13:37
Homeopatia - za i przeciw
Homeopatia - za i przeciw

Homeopatia to rodzaj medycyny niekonwencjonalnej. Wedle entuzjastów tej metody, działanie homeopatii jest zbliżone do tradycyjnego leczenia, a nawet od niego lepsze. Metoda ta opiera się na stosowaniu wysoce rozcieńczonych substancji. Została ona opracowana przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna, jako alternatywa dla ówczesnej prenaukowej medycyny konwencjonalnej. Obecnie homeopatia jest nadal uważana za formę medycyny alternatywnej.

1. Homeopatia i ziołolecznictwo

Homeopatia to zindywidualizowane leczenie albo całościowe podejście do medycyny. Oznacza to, że każdy środek powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Chociaż homeopatia i ziołolecznictwo są często ze sobą mylone, to w rzeczywistości bardzo się od siebie różnią. Mimo że niektóre zioła są używane do wytwarzania leków homeopatycznych, synonimiczne traktowanie tych dziedzin nie jest uzasadnione. Fakt, że wiele firm dostarcza zarówno leków na bazie ziół, jak i leków homeopatycznych pod tą samą marką, przyczynia się do pogłębienia tego zamieszania.

Kluczowym założeniem homeopatii jest to, że każdy człowiek jest przedmiotem powszechnej „energii życiowej”, która powinna być zrównoważona promowaniem reakcji organizmu do samoleczenia. Kiedy ta energia jest zakłócona, to pojawiają się problemy ze zdrowiem. Środki homeopatyczne mają na celu przywrócenie równowagi energetycznej, a tym samym pobudzenie organizmu do samouzdrowienia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Podobne leczy się podobnym – zasada homeopatii została stworzona przez Hahnemanna, który eksperymentując z chininą, doszedł do wniosku, iż to co wywołuje chorobę, może ją także leczyć. W przypadku leczenia bezsenności sprowadzałoby się to do zastosowania kofeiny jako środka służącego do przywrócenia równowagi w organizmie. Niewielka ilość kofeiny miałaby zatem usunąć problem bezsenności.

2. Wady i zalety homeopatii

Krytycy homeopatii zwracają uwagę, że to „prawo podobieństwa” jest ideą opierającą się na magii sympatycznej. Badania statystyczne podważają rzekomą wyższość homeopatii nad medycyną konwencjonalną. Jeżeli brać pod uwagę fakt, że wyniki pacjentów leczonych placebo prawie wcale nie różnią się od wyników tych, którzy stosowali leczenie homeopatyczne, to jej zasadność zostaje całkowicie przekreślona.

Zdaniem homeopatów:

  • homeopatia to samodzielna metoda leczenia, sprawdzająca się w sytuacjach, kiedy medycyna konwencjonalna wyczerpała już wszystkie możliwości leczenia;
  • homeopatia może być używana jako metoda wspierająca dla medycyny konwencjonalnej.

Homeopatia wciąż jeszcze wzbudza wiele kontrowersji z uwagi na fakt, że ludzie, którzy się na nią decydują często zaprzestają terapii konwencjonalnymi metodami. Namawianie do tego typu praktyk jest niezgodne z zasadą – po pierwsze nie szkodzić, należącą do podstawowych punktów etyki lekarskiej.

Jak widać, wiele przemawia za tym, aby spróbować tej metody leczenia, ale nie traktować jej jako prymarnej. Owszem, może ona wspomóc tradycyjne leczenie, ale nie powinna go zastępować. Pamiętajmy również, że zanim podejmiemy się łączenia tych rodzajów leczenia, powinniśmy porozmawiać o tym z lekarzem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze