Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Sposoby na bezsenność

Avatar placeholder
19.12.2023 15:52
Sposoby na bezsenność
Sposoby na bezsenność (123RF)

Bezsenność może oznaczać brak lub niewielką ilość snu w nocy, trudności w zaśnięciu lub częste budzenie się. Czy jest ktoś, komu nie zdarzyło się nigdy wstać rano z uczuciem, że w ogóle nie wypoczął? Powiedzmy sobie szczerze – bezsenność bywa problemem dla większości z nas. Płytki sen, częste wybudzanie się w ciągu nocy, bezsenność, przekręcanie się z boku na bok – to niestety rzeczywistość niejednego nocnego marka. Co robić, kiedy problemy ze snem są tak uciążliwe, że zakłócają prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia? Jak radzić sobie z bezsennością? Poniżej znajdziesz kilka sposobów na zdrowy sen.

spis treści

1. Higiena snu

  • Krok 1. Spraw, by sypialnia była miejscem odprężenia i spokoju. Oto kilka podstawowych zasad:
  1. nic tak nie rozprasza snu, jak bałagan;
Zobacz film: "Bezsenność"
  1. niewygodny materac i zbyt małe łóżko mogą obniżać jakość snu i powodować bezsenność;
  2. postaraj się, aby kolory ścian, mebli i pościeli były stonowane; unikaj czerwieni w sypialni;
  3. pamiętaj o ciszy i wietrzeniu pokoju przed snem – optymalna temperatura do spania to około 18 stopni Celsjusza.
  • Krok 2. Łóżko powinno ci służyć tylko i wyłącznie do spania i seksu. Tego nie rób w łóżku:
  1. nie oglądaj telewizji;
  2. nie jedz;
  3. nie pracuj.

Jeśli masz ochotę poczytać przed snem, w łóżku jest miejsce tylko na przyjemne, lekkie lektury. Żadnych krwawych kryminałów i powieści grozy!

  • Krok 3. Postaraj się, aby twoje łóżko kojarzyło ci się ze snem, a nie z wielogodzinnymi próbami zaśnięcia. Kiedy czujesz, że nie możesz zasnąć, wyjdź do innego pokoju.

2. Tryb życia a bezsenność

  • Krok 4. Regularny tryb życia to sposób na bezsenność. Kładąc się i budząc codziennie w podobnych godzinach, „programujesz” swój organizm do takiego rytmu aktywności i snu. Nie zakłócaj go nawet w weekendy!
  • Krok 5. Choćby drzemka w dzień bardzo cię kusiła, nie śpij w ciągu dnia. Zakłóca to naturalny rytm okołodobowy, utrudnia późniejsze zaśnięcie i powoduje bezsenność.
  • Krok 6. Odrobina ćwiczeń „wymęczy” cię fizycznie i pozwoli zasnąć. Ale pod jednym warunkiem – ćwiczenia, szczególnie te bardzo wyczerpujące, nie mogą odbywać się tuż przed pójściem spać.
  • Krok 7. Palenie może tylko pogłębić bezsenność.
  • Krok 8. Ustal sobie, że przed pójściem spać jest „czas dla siebie”. Wtedy nie myślisz o pracy ani o problemach. Możesz czytać sobie lekką książkę, pooglądać przyjemny film lub posłuchać kojącej muzyki. Po prostu się zrelaksuj!

3. Bezsenność a dieta

  • Krok 9. Żelazną zasadą są tylko lekkie posiłki przed pójściem spać. Nie jedz też tuż przed snem. Twój trawiący żołądek nie da ci spokoju. Najlepiej zjeść ostatni posiłek kilka godzin przed snem.
  • Krok 10. Wieczorami nie pij kawy ani napojów zawierających kofeinę. Nie jedz czekolady, nie pij kakao. Ciepłe mleko przed pójściem spać jest dozwolone.
  • Krok 11. Alkohol nie pomaga w zdrowym zasypianiu i głębokim śnie. Nie powinno się pić alkoholu kilka godzin przed pójściem spać. W zbyt dużych ilościach alkohol wypity o każdej porze może zaburzyć twój wewnętrzny rytm.
  • Krok 12. Kiedy mimo zmęczenia nie możesz zasnąć, pomocna może okazać się herbatka ziołowa. Godne polecenia są napary z melisy, kozłka lekarskiego, korzenia arcydzięgla, kwiatów i owoców głogu – takie herbatki najlepiej pić pół godziny przed snem.

Pamiętaj, powyższe metody na bezsenność pomogą, jeśli bezsenne noce trwają do kilku tygodni. Jeśli problemy ze snem utrzymują się miesiącami – mogą być spowodowane chorobami, z którymi trzeba iść do lekarza. Niestety, na bezsenność skarży się coraz więcej osób. Czasami problemy ze snem wiążą się z depresją i wówczas leczenie jest niezbędne.

Bezsenność u dzieci – przyczyny, leczenie, skutki
Bezsenność u dzieci – przyczyny, leczenie, skutki

Bezsenność u dzieci charakteryzuje się trudnościami w zasypianiu lub utrzymaniu snu. Tego rodzaju problemy

przeczytaj artykuł

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Tabletki na sen
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze