Leki na bezsenność
W terapii bezsenności stosuje się dwie główne grupy leków: pochodne benzodiazepiny oraz tzw. nowej generacji leki nasenne. Każda z nich może niestety powodować uciążliwe objawy niepożądane. Warto zapoznać się z mechanizmami działania poszczególnych grup.
1. Pochodne benzodiazepiny na bezsenność
Agoniści receptora benzodiazepionowego, czyli pochodne benzodiazepiny. Ich stężenie w organizmie wolno opada, co powoduje, że w przypadku ich codziennego zażywania, lek kumuluje się w organizmie. Ze względu na możliwość tolerancji i uzależnienia, zaleca się aby stosować co 3 dzień lub tylko w razie potrzeby (w gorsze dni), w jak najmniejszej dawce, nie dłużej niż 4 tygodnie. Dodatkowo należy wprowadzać tzw. „wakacje farmakologiczne”, czyli dni, w czasie których nie przyjmujemy leków nasennych. Mogą to być np. weekendy, lub inny czas gdy nasilenie dolegliwości jest mniejsze.
Szczególnie niebezpieczne jest stosowanie benzodiazepin u osób starszych, których kumulacja tych leków może doprowadzić do zespołu imitującego chorobę Alzheimera, upadków i ryzyka złamania szyjki kości udowej.
Przeciwwskazaniem do stosowania benzodiazepin jest: ciąża, interakcje z innymi lekami, nadużywanie alkoholu, i innych środków uzależniających, ryzyko próby samobójczej, bezdech podczas snu.
Objawy niepożądane tej grupy leków to przede wszystkim: senność następnego dnia, zaburzenia pamięci oraz bezsenność „z odbicia”.
2. Leki nasenne
Niebenzodiazepinowe leki nasenne - tzw. nowa generacja leków nasennych, które także łączą się z receptorem dla benzodiazepin, ale wywołują mniej objawów niepożądanych niż same benzodiazepiny. Jest to grupa 3 leków: zopiklon, zolpidem, zaleplon. Środki te są bardziej skuteczne w zwalczaniu różnorodnych objawów bezsenności, wprowadzają mniejszą ilość przerw do naturalnego przebiegu snu, a ich stosowanie wiąże się z mniejszym prawdopodobieństwem powstania uzależnieniaw porównaniu z dawniej stosowanymi środkami nasennymi, szczególnie tymi z klasy benzodiazepin. Cechy farmakokinetyczne nowych leków pozwoliły na dużo lepsze i łatwiejsze radzenie sobie z bezsennością, w porównaniu ze "starymi" lekami. Szybki początek działania spowodował, że pacjenci nie muszą długo czekać na efekt terapeutyczny leku, ale odczuwają senność już po kilku - kilkunastu minutach. Jednak dzięki szybkiej eliminacji leku, rano nie odczuwane są objawy dalszej senności. Właściwości tych leków pozwoliły na wprowadzenie nowych strategii farmakologicznego leczenia bezsenności, z których najważniejsza to "doraźne stosowanie leków nasennych, zawsze wtedy, gdy pojawią się kłopoty z zaśnięciem". Taki sposób podawania leków nasennych pozwala radzić sobie z lękiem przed nieprzespaną nocą, co jest podstawowym problemem, jaki występuje u pacjentów z bezsennością.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.