Trwa ładowanie...

Używanie smartfona przed snem szkodzi bardziej niż oglądanie TV

 Monika Matuszko
04.10.2016 14:18
Używanie telefonu przed snem szkodzi - ma wpływ na bezsenność
Używanie telefonu przed snem szkodzi - ma wpływ na bezsenność (123RF)

Już nieraz słyszałeś, że oglądanie telewizji w łóżku przed snem negatywnie wpływa na twój organizm - powoduje m.in. bezsenność, bóle głowy. Dlatego, aby być zdrowszym, robisz nieświadomie coś bardziej szkodliwego - zamiast usypiać przy telewizorze, sięgasz po swój telefon lub tablet.

1. Co niebieskie światło ma wspólnego ze snem?

Telewizory, tablety, laptopy, smartfony... wszystkie te urządzenia emitują niebieskie światło. Używanie ich w nocy rozstraja nasz rytm dobowy, gdyż do mózgu docierają mylne informacje.

Sen przerywany gorszy od braku snu
Sen przerywany gorszy od braku snu [4 zdjęcia]

To pewne – jesteśmy generacją, która nie korzysta we właściwy sposób z dobroczynnego wpływu snu na zdrowie.

zobacz galerię

Nasz organizm wie, jaka jest aktualnie pora dnia, za sprawą sygnałów wysyłanych przez komórki zwojowe siatkówki oka do mózgu. Proces ten odbywa się na podstawie barwy, jaka pada na powierzchnię oka. Spędzanie czasu przed ekranem laptopa, tabletu czy telefonu, zaburza dobowy rytm, ponieważ mózg nie identyfikuje pory dnia, jako odpowiedniej na sen. Niebieskie światło zakłóca także produkcję melatoniny (hormonu snu), co w konsekwencji utrudnia zapadanie w sen.

2. Smartfon i tablet gorszy od TV?

Zobacz film: "Bezsenność"

Okazuje się, że bardziej szkodliwe od oglądania telewizji jest używanie smartfonów i tabletów. Kiedy korzystamy z telefonu, trzymamy go blisko twarzy, podczas gdy telewizor z reguły jest w nieco oddalonym miejscu. Tym samym światło z telewizora dociera do nas w mniejszym stopniu niż z tych urządzeń.

Korzystanie z telefonu przez snem ma negatywne skutki
Korzystanie z telefonu przez snem ma negatywne skutki (123RF)

Warto wprowadzić do życia zasadę tzw. "godziny bez zasilania", którą zaleca specjalista ds. snu Michael Breus. Sugeruje on, aby na godzinę przed snem przestać patrzeć na wszelakie ekrany.

3. Nie chodzi tylko o światło

Co więcej, doktor Michael Breus zwraca uwagę na fakt, że wiadomości, które czytamy przed snem, czy posty na portalach społecznościowych, burzą nasz spokój, ponieważ często wpływają na nasze emocje. Czytanie przed snem takich treści, powoduje, że trudno jest nam się wyciszyć i skoncentrować.

Przykładem są sytuacje, gdy przeglądając portal społecznościowy oburzamy się: "Moja przyjaciółka spodziewa się dziecka, a ja o niczym nie wiem?!", Mój przyjaciel ożenił się, a ja dowiaduje się o tym z Facebooka?!"

Doktor Breus twierdzi, że oglądanie programów telewizyjnych, które nie są emocjonujące albo samo ich słuchanie, nie przyczynia się do problemów z zapadnięciem w sen.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przyczyny bezsenności
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze