Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Jarosław Maj

Swędzenie pochwy, a infekcja intymna - przyczyny, zapobieganie, objawy, leczenie. Pieczenie, upławy.

Na swędzenie pochwy uskarża się wiele kobiet niezależnie od wieku
Na swędzenie pochwy uskarża się wiele kobiet niezależnie od wieku (123rf)

Swędzenie pochwy doskwiera wielu kobietom, niezależnie od wieku. Świąd okolic intymnych jest kojarzony przede wszystkim z infekcją, ale można wskazać o wiele więcej czynników wywołujących tę nieprzyjemną dolegliwość. U niektórych pań problemy intymne pojawiają się po miesiączce, u innych z kolei przed miesiączką. O czym mogą świadczyć takie objawy jak pieczenie pochwy, upławy czy świąd warg sromowych?

spis treści

1. Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy

Uporczywe swędzenie pochwy w wielu przypadkach stanowi objaw rozwijającej się choroby. Jedną z najczęściej występujących infekcji intymnych jest wywoływana przez drożdżaki grzybica pochwy. Grzybicze zapalenie pochwy, zwane również grzybicą pochwy jest ściśle powiązane z obecnością drożdżaków z rodzaju Candida albicans.

Grzyby te w ograniczonych ilościach występują w pochwie naturalnie, ale zdarza się, że na skutek oddziaływania różnych czynników dochodzi do ich namnożenia. W nadmiernej ilości stają się dla nas niebezpieczne. Najbardziej charakterystycznym objawem grzybicy są gęste, białe swędzące upławy o serowatej konsystencji.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

O zakażeniu świadczy również ból odczuwany podczas stosunku. W wyniku choroby pochwa staje się zaczerwieniona, spuchnięta i podrażniona, grzybicy zaczyna także towarzyszyć uporczywe swędzenie sromu, warg sromowych mniejszych, warg sromowych większych. Niektóre pacjentki przyznają, że swędzi je nie tylko wnętrze pochwy, ale również wejście do pochwy, a także łechtaczka.

Grzybiczej infekcji intymnej towarzyszą również inne objawy takie jak: ból i pieczenie, obrzęk, suchość, a nawet zaburzenia miesiączkowania. Zaczerwienienia okolic intymnych zwykle ustępują przy regularnym stosowaniu leków oraz maści przeciwgrzybiczych.

Przyczyny swędzenia pochwy
Przyczyny swędzenia pochwy (123rf)

Za powstanie stanu zapalnego są odpowiedzialne nie tylko grzyby. Jeżeli dolegliwości wywołują bakterie, to mówimy o bakteryjnym zakażeniu pochwy, zwanego również infekcją bakteryjną pochwy. Występowanie tego typu problemu zdrowotnego może mieć związek z zaburzoną pracą układu hormonalnego, chociaż winna bywa też niewłaściwa higiena. Zapalenie miejsc intymnych o charakterze bakteryjnym powoduje, że podrażnione i zaczerwienione staje się wejście do pochwy. W przebiegu choroby pojawia się:

  • świąd miejsc intymnych i wzgórka łonowego,
  • swędzenie warg sromowych,
  • świąd pochwy (pieczenie odczuwane jest w środku narządu),
  • zaczerwienienie sromu,

Swędzeniu pochwy zwykle towarzyszy pieczenie oraz ból nasilający się w trakcie oddawania moczu. Upławy, których wydzielaniu towarzyszy charakterystyczny, tzw. rybi zapach, przybierają barwę żółtą lub szarą.

Niezwykle istotne jest, aby nie bagatelizować objawów tego typu. Nieleczone infekcje okolic intymnych mogą prowadzić do groźnych komplikacji – nie tylko zagrażają prawidłowemu funkcjonowaniu innych narządów, ale stanowią również poważne zagrożenie dla kobiecej płodności. Regularne wizyty u ginekologa powinny zatem wejść w nawyk każdej kobiety.

1.1. Infekcja intymna u dzieci

Infekcja intymna u dzieci może być spowodowana wieloma różnorodnymi czynnikami. Infekcji i swędzeniu okolic intymnych mogą sprzyjać takie czynniki jak stosowanie niewłaściwych środków higieny intymnej, częste korzystanie z basenu, nieregularne zmienianie pieluch, zbyt mała pałeczek kwasu mlekowego, brak odpowiedniej higieny, zmniejszona odporność organizmu w przebiegu grypy lub przeziębienia. Dodatkowo, infekcję mogą wywoływać chorobotwórcze drobnoustroje np. bakterie czy grzyby. Infekcji intymnej u dzieci może towarzyszyć:

  • zaczerwienienie okolic intymnych,
  • pieczenie okolic intymnych,
  • świąd sromu,
  • częste uczucie parcia na pęcherz,
  • utrudnione oddawanie moczu.

Zobacz także:

2. Przyczyny swędzenia pochwy

Swędzenie pochwy najczęściej pojawia się w odpowiedzi na zaburzenie równowagi flory bakteryjnej, do którego dochodzi na skutek wzrostu pH pochwy. Podrażnieniu może wówczas towarzyszyć uczucie pieczenia, swędzenia. Świąd pochwy zwykle świadczy o bakteryjnej infekcji intymnej lub grzybiczym zapaleniu pochwy. Infekcje intymne zazwyczaj pojawiają się u pacjentek wskutek osłabienia organizmu, przemęczenia, choroby. Mogą być spowodowane również stosowaniem antybiotyków, nieodpowiednim przestrzeganiem zasad higieny. Infekcja intymna u kobiety może wywoływać zaczerwienie i mocne swędzenie pochwy, świąd krocza i warg sromowych, świąd odbytu, szczypanie miejsc intymnych, pieczenie w okolicach pochwy. Częstym objawem chorobowym są również upławy powodujące uporczywe swędzenie.

Częstą przyczyną świądu jest nadmierna suchość pochwy. Problem ten wiąże się najczęściej z nieodpowiednim nawodnieniem organizmu, chociaż przyczyną może być również stosowanie dopochwowych środków antykoncepcyjnych, używanie tamponów w momencie, kiedy miesiączka dobiega końca, a także korzystanie z nieprawidłowo dobranych lubrykantów (niektóre składniki żelu ułatwiającego zbliżenie mogą wywoływać uczulenie, które objawia się w postaci pieczenia, swędzenia czy podrażnienia okolic intymnych). Substancją często uczulającą pacjentki jest np. kwas benzoesowy, jednak świąd może być spowodowany również występowaniem glikolu propylenowego lub polietylenowego. Swędzenie miejsc intymnych po stosunku o ile nie jest spowodowane źle dobranym lubrykantem, może wynikać z nieprawidłowo dobranych kondomów. Zdarza się, że winna jest lateksowa prezerwatywa, dlatego bezpieczniej jest wybierać zabezpieczenia wykonane z silikonu.

Swędzenie warg sromowych podczas okresu to również dość popularny problem pacjentek. Bardzo często związany jest on z infekcję grzybiczą.

O ile swędzenie nie jest związane z infekcją grzybiczą lub bakteryjną, za dolegliwości może odpowiadać rzęsistek pochwowy, wywołujący przenoszoną drogą płciową chorobę o nazwie rzęsistkowica. Poza świądem zlokalizowanym przede wszystkim u wejścia pochwy, pojawiają się upławy przybierające zielonkawo-żółtą barwę, a także ból odczuwany w trakcie kontaktów seksualnych. Świąd może towarzyszyć również cukrzycy, dlatego zaleca się wykonanie badania poziomu cukru we krwi.

2.1. Swędzenie pochwy a menopauza

Swędzenie pochwy często pojawia się u kobiet w okresie menopauzy. Jeżeli towarzyszą mu pieczenie i niewielkie plamienia, to możemy mieć do czynienia z zanikowym zapaleniem sromu i pochwy związanym z zachodzącymi u dojrzałych kobiet wahaniami hormonalnymi. Skutkują one zanikaniem tkanki tłuszczowej warg sromowych oraz utratą grubości ich nabłonka. Wynika to z obniżenia poziomu estrogenów, które występują podczas menopauzy.

2.2. Świąd pochwy w ciąży

Świąd pochwy w ciąży u większości pacjentek spowodowany jest infekcją o charakterze grzybiczym. Grzybicze zapalenie pochwy zwykle charakteryzuje się pieczeniem warg sromowych, podrażnieniem pochwy i sromu, szczypaniem w pochwie, uczuciem pieczenia w trakcie oddawania moczu. Grzybica pochwy może również objawiać się również w postaci białej, serowatej wydzieliny z pochwy lub obfitych upławów koloru mlecznego lub żółtawego.

W przypadku pojawienia się wyżej wymienionych objawów pacjentka powinna niezwłocznie udać się po pomoc ginekologiczną. Doraźnie można stosować leki dostępne bez recepty, np. globulki dopochwowe na bazie pałeczek kwasu mlekowego, środki na bazie rumianku. Wśród preparatów bez recepty znajdują się również preparaty wykazujące działanie ochronne, nawilżające oraz regenerujące.

Drugim najczęstszym powodem swędzenia miejsc intymnych u pacjentek ciężarnych jest infekcja intymna o charakterze bakteryjnym. W przebiegu choroby kobietom zwykle towarzyszy silne pieczenie pochwy, swędzenie łechtaczki, swędzenie warg sromowych większych, pieczenie sromu.

Bakteryjne zapalenie pochwy to zakażenie wywołane bakteriami beztlenowymi. Powoduje ono u pacjentki szarobiałe upławy, a także charakteryzuje się specyficznym rybim zapachem. Dodatkowymi objawami są:

  • dolegliwości bólowe odczuwane podczas oddawania moczu,
  • swędzenie okolic intymnych,
  • swędzenie w pochwie,
  • zaczerwienienie warg sromowych.
  • podrażnienie kobiecych okolic intymnych.

Infekcja intymna o charakterze bakteryjnym powinna być zawsze skonsultowana z lekarzem, ponieważ zwiększa ona ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu czy powikłań ciążowych. Specjaliści wdrażają zwykle leczenie antybiotykami, które są w pełni bezpieczne dla zdrowia matki, jak i dziecka. Warto zapamiętać, że swędzenie warg sromowych w ciąży nigdy nie powinno być bagatelizowane przez pacjentkę! Domowe sposoby na infekcje intymne mogą okazać się w takiej sytuacji mogą być nie tylko nieskuteczne, ale wręcz niebezpieczne. Pacjentkom ciężarnym zalecamy po prostu udać się do gabinetu ginekologicznego.

3. Jak zapobiegać swędzeniu pochwy

Jeżeli zaobserwujemy u siebie wymienione wyżej symptomy, to w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się stosowanym kosmetykom przeznaczonym do higieny intymnej. Zawarte w ich składzie substancje mogą wywoływać reakcję alergiczną i doprowadzać do podrażnienia. Wybierając preparaty tego typu, należy zwracać uwagę na to, by ich pH było zbliżone do pH pochwy – powinno ono wynosić około 5,2.

Warto, by znajdowały się w nich także pałeczki kwasu mlekowego, których zadaniem jest ochrona przed infekcjami. Należy pamiętać, że ilość tych dobroczynnych bakterii zmniejsza się podczas przyjmowania antybiotyków – wtedy szczególnie jesteśmy narażone na pojawienie się świądu.

Podrażnienie pochwy skutkujące swędzeniem mogą wywoływać także stosowane do prania bielizny proszki i płyny, dlatego warto postawić na jak najbardziej naturalny skład lub sięgnąć po łagodne detergenty przeznaczone dla dzieci. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości, wybierajmy niezbyt ciasną bieliznę wykonaną z przewiewnych materiałów – najlepiej sprawdzi się bawełna.

4. Jak odróżnić infekcję intymną od choroby wenerycznej

Swędzenie miejsc intymnych nie zawsze musi być związane z infekcją intymną. W niektórych przypadkach objaw ten jest wynikiem zarażenia chorobą weneryczną. Chorobami wenerycznymi można zakazić się podczas tradycyjnego stosunku seksualnego bez zabezpieczenia, ale również podczas stosunków oralnych czy analnych. Pocałunki również mogą stanowić pewne niebezpieczeństwo. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre ogniska chorobowe zlokalizowane są właśnie w jamie ustnej.

Choroby weneryczne mogą powodować zaburzenie cyklu miesiączkowego i upławy, które przybierają postać ropnej wydzieliny. W przypadku mężczyzn ropny wyciek wydobywa się z wnętrza cewki moczowej. Chorobie może towarzyszyć ból podczas oddawania moczu, ból brzucha, powiększenie węzłów chłonnych, a także pieczenie i swędzenie okolic intymnych (kobiety mogą uskarżać się na swędzenie pochwy na zewnątrz, ale również na świąd we wnętrzu pochwy), szczypanie sromu, zaczerwienienie sromowych. Objawy choroby wenerycznej zwykle pojawiają się po dwóch, trzech tygodniach od momentu zakażenia. Dodatkowo u kobiet może pojawić się krwawienie z dróg rodnych, które nie ma związku z miesiączką.

Częsta zmiana partnerów seksualnych, a także niestosowanie środków zapobiegawczych, takich jak prezerwatywa może doprowadzić do pojawienia się zakażenia, a w rezultacie swędzenia po stosunku z nosicielem choroby. Niektóre objawy choroby wenerycznej powielają się z objawami zakażenia bakteryjnego czy grzybiczego. Jedynym sposobem na to, aby jednoznacznie określić z czym mamy do czynienia jest wykonanie testu wykrywającego choroby weneryczne takie jak kiła, chlamydioza czy rzeżączka. Test taki możemy wykonać w wielu w laboratoriach diagnostycznych.

Zobacz także:

5. Leczenie infekcji intymnych

Tradycyjne leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy wymaga zastosowania antybiotyków lub leków dopochwowych takich jak klindamycyna, metronidazol czy meklocyklina. Niektórzy lekarze przepisują pacjentkom również nifuratel. W terapii zakażenia o charakterze bakteryjnym niezwykle ważne jest, aby antybiotyki stosować regularnie i do końca, w oparciu o wskazówki podane przez ginekologa.

Leczenie grzybiczego zapalenia pochwy zwykle opiera się na stosowaniu takich środków przeciwgrzybiczych jak:

  • nystatyna,
  • natmycyna,
  • klotrimazol,
  • flukonazol,
  • itrakonazol.

Pacjentki bardzo często sięgają po maść na swędzenie sromu o nazwie Clotrimazolum. Środek ten jest niezwykle skuteczny w zwalczaniu drożdżakowych zakażeń skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych. Przeciwdziała swędzeniu, pieczeniu oraz zaczerwienieniu przedsionka pochwy oraz warg sromowych mniejszych i większych.

Prócz stosowania zaleconych przez specjalistę leków ważne jest:

  • ograniczenie produktów słodkich i wysoko węglowodanowych,
  • zrezygnowanie na jakiś czas z basenu,
  • unikanie nieprzewiewnej, sztucznej bielizny.

W przypadku kobiet ciężarnych terapia może wyglądać nieco inaczej. U kobiet ciężarnych leczenie dostosowane jest w taki sposób, by nie zagrażało ani zdrowiu przyszłej mamy, ani zdrowiu maluszka. Najczęściej w leczeniu grzybicy pochwy w ciąży stosuje się lek o nazwie nystatyna.

6. Rokowania w nieleczonej infekcji intymnej

Jakie są rokowania w nieleczonej infekcji intymnej? O ile zapalenie o charakterze grzybiczym rzadko kończy się powikłaniami, o tyle nieleczona infekcja bakteryjna może powodować bardzo wiele problemów na tle zdrowotnym. Brak odpowiedniego leczenia w przypadku infekcji grzybiczej może skutkować kandydozą sromu oraz pochwy o charakterze nawracającym. O nawrotowej postaci kandydozy sromu i pochwy mówi się wówczas, gdy pacjentka zmaga się z przynajmniej trzema epizodami chorobowymi w ciągu jednego roku kalendarzowego.

Infekcję bakteryjną pochwy należy zawsze konsultować z lekarzem ginekologiem, ponieważ, bez podania odpowiednich środków farmaceutycznych choroba nie mija. Nieleczone zapalenie o podłożu bakteryjnym może wpłynąć negatywnie na płodność kobiety, a w najgorszym wypadku doprowadzić do bezpłodności.

Pacjentki borykające się z takimi problemami jak: upławy z pochwy, swędzenie miejsc intymnych, świąt i pieczenie narządów rodnych, powinny umówić się na wizytę ginekologiczną.

7. Domowe sposoby na leczenie infekcji intymnej

Domowe sposoby na leczenie infekcji intymnej mogą okazać się skuteczne, o ile traktujemy je jako środek wspomagający. Bez względu na to czy borykamy się z zakażeniem bakteryjnym czy infekcją grzybiczą, wskazane jest zastosowanie odpowiednich środków farmaceutycznych od lekarza. Domowe sposoby mogą wspomóc leczenie, stosowane pojedynczo nie są jednak w stanie zwalczyć naszego problemu.

Wśród ziół, które poleca się do stosowania w trakcie infekcji warto wyróżnić:

  • szałwię – wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne,
  • nagietek lekarski – działa przeciwzapalnie, grzybobójczo, a oprócz tego przyspiesza gojenie się ran
  • aloes- wykazuje działanie kojące, przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz bakteriobójcze. Podmywanie miejsc intymnych wodą z dodatkiem szałwii, nagietka czy aloesu może przyspieszyć leczenie.

Terapeutyczne działanie wykazuje również kąpiel w wodzie z sodą. Jak ją przygotować? To bardzo proste. Każdy jeden litr ciepłej, ale nie gorącej wody, łączymy z jedną łyżeczką sody. Soda oczyszczona, zwana również wodorowęglanem sodu powoduje, że skóra po umyciu staje bardziej nawilżona. Środek ten przyspiesza również gojenie się ran.

Świąd pochwy jest bardzo powszechnym zjawiskiem, więc nie wstydź się o nim rozmawiać! Zapraszamy na nasze forum.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze