Trwa ładowanie...

Swędzenie pochwy - przyczyny, zapobieganie, objawy infekcji

Na swędzenie pochwy uskarża się wiele kobiet, w zasadzie niezależnie od wieku. Świąd okolic intymnych jest kojarzony przede wszystkim z infekcją, ale można wskazać o wiele więcej czynników wywołujących tę nieprzyjemną dolegliwość. O czym może świadczyć ten wstydliwy problem?

Zobacz film: "Nadmierna higiena intymna przyczyną wielu infekcji"

spis treści

1. Przyczyny swędzenia pochwy

Swędzenie pochwy najczęściej pojawia się w odpowiedzi na zaburzenie równowagi flory bakteryjnej, do którego dochodzi na skutek wzrostu pH pochwy. Podrażnieniu może wówczas towarzyszyć uczucie pieczenia. Niechorobowych przyczyn objawów swędzenia pochwy można wskazać przynajmniej kilka.

Częstą przyczyną świądu jest nadmierna suchość pochwy. Problem ten wiąże się najczęściej z nieodpowiednim nawodnieniem organizmu, chociaż przyczyną może być również stosowanie dopochwowych środków antykoncepcyjnych, używanie tamponów w momencie, kiedy miesiączka dobiega końca, a także korzystanie z nieprawidłowo dobranych lubrykantów. Zdarza się, że winna jest lateksowa prezerwatywa, dlatego bezpieczniej jest wybierać zabezpieczenia wykonane z silikonu.

Swędzenie pochwy często pojawia się u kobiet w okresie menopauzy. Jeżeli towarzyszą mu pieczenie i niewielkie plamienia, to możemy mieć do czynienia z zanikowym zapaleniem sromu i pochwy związanym z zachodzącymi u dojrzałych kobiet wahaniami hormonalnymi. Skutkują one  zanikaniem tkanki tłuszczowej warg sromowych oraz utratą grubości ich nabłonka.

2. Jak zapobiegać swędzeniu pochwy

Jeżeli zaobserwujemy u siebie wymienione wyżej symptomy, to w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się stosowanym kosmetykom przeznaczonym do higieny intymnej. Zawarte w ich składzie substancje mogą wywoływać reakcję alergiczną i doprowadzać do podrażnienia. Wybierając preparaty tego typu, należy zwracać uwagę na to, by ich pH było zbliżone do pH pochwy – powinno ono wynosić około 5,2.

Warto, by znajdowały się w nich także pałeczki kwasu mlekowego, których zadaniem jest ochrona przed infekcjami. Należy pamiętać, że ilość tych dobroczynnych bakterii zmniejsza się podczas przyjmowania antybiotyków – wtedy szczególnie jesteśmy narażone na pojawienie się świądu.

Zobacz także:

Podrażnienie skutkujące swędzeniem pochwy mogą wywoływać także stosowane do prania bielizny proszki i płyny, dlatego warto postawić na jak najbardziej naturalny skład lub sięgnąć po łagodne detergenty przeznaczone dla dzieci. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości, wybierajmy niezbyt ciasną bieliznę wykonaną z przewiewnych materiałów – najlepiej sprawdzi się bawełna.

3. Objawy infekcji pochwy

Uporczywe swędzenie pochwy w wielu przypadkach stanowi objaw rozwijającej się choroby. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja ginekologiczna. Jedną z najczęściej występujących infekcji intymnych jest wywoływana przez drożdżaki grzybica pochwy. Grzyby te w ograniczonych ilościach występują w pochwie naturalnie, ale zdarza się, że na skutek oddziaływania różnych czynników dochodzi do ich namnożenia.

W nadmiernej ilości stają się dla nas niebezpieczne – poza swędzeniem pojawia się wtedy zazwyczaj pieczenie, obrzęk, zaczerwienienie, suchość pochwy, a nawet zaburzenia miesiączkowania. Najbardziej charakterystycznym objawem grzybicy są gęste, białe upławy o serowatej konsystencji. O zakażeniu świadczy również ból odczuwany podczas stosunku.

Przyczyny swędzenia pochwy
Przyczyny swędzenia pochwy (123rf)

Za powstanie stanu zapalnego są odpowiedzialne nie tylko grzyby. Jeżeli dolegliwości wywołują bakterie, to mówimy o bakteryjnym zakażeniu pochwy, określanym także jako bakteryjna waginoza. Występowanie tego typu infekcji może mieć związek z zaburzoną pracą układu hormonalnego, chociaż winna bywa też niewłaściwa higiena okolic intymnych.

W takim przypadku swędzeniu pochwy towarzyszy pieczenie oraz ból nasilający się w trakcie oddawania moczu. Upławy, których wydzielaniu towarzyszy charakterystyczny, tzw. rybi zapach, przybierają barwę żółtą lub szarą.

Zobacz także:

Za dolegliwości może odpowiadać rzęsistek pochwowy, wywołujący przenoszoną drogą płciową chorobę o nazwie rzęsistkowica. Poza świądem zlokalizowanym przede wszystkim u wejścia pochwy, pojawiają się upławy przybierające zielonkawo-żółtą barwę, a także ból odczuwany w trakcie kontaktów seksualnych. Świąd może towarzyszyć również cukrzycy, dlatego zaleca się wykonanie badania poziomu cukru we krwi.

Niezwykle istotne jest, aby nie bagatelizować objawów tego typu. Nieleczone infekcje okolic intymnych mogą prowadzić do groźnych komplikacji – nie tylko zagrażają prawidłowemu funkcjonowaniu innych narządów, ale stanowią również poważne zagrożenie dla kobiecej płodności. Regularne wizyty u ginekologa powinny zatem wejść w nawyk każdej kobiety.

Świąd pochwy jest bardzo powszechnym zjawiskiem, więc nie wstydź się o nim rozmawiać! Zapraszamy na nasze forum.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.