Trwa ładowanie...

Lek, który może zwiększać ryzyko raka skóry. Nowe badania

Avatar placeholder
28.08.2021 13:41
lek na stany zapalne zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry
lek na stany zapalne zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry (123rf.com)

Nowe badania przeprowadzone przez angielskich naukowców wykazał, że leki powszechnie stosowane w leczeniu zapalenia stawów i innych chorób zapalnych mogą zwiększać ryzyko raka skóry.

spis treści

1. Azatiopryna na cenzurowanym

Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Dundee, Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie i Instytutu Wellcome Sanger wykazały związek między azatiopryną a mutacją występującą w raku płaskonabłonkowym skóry.

Azatioprynę znajdziemy w popularnych preparatach stosowanych przy leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest jedną z substancji aktywnych znajdujących się w lekach przepisywanych w leczeniu zapalnej choroby jelit, zapalenia wątroby i naczyń. Stosuje się ją także u pacjentów po przeszczepach oraz chorujących na toczeń czy liszaj rumieniowaty. Wykorzystywana jest również, gdy leczenie kortykosteroidami nie przynosi efektów.

Zobacz film: "Kto jest najbardziej narażony na czerniaka?"

Już wcześniej było wiadomo, że zażywanie tej substancji może powodować zwiększenie nadwrażliwości skóry na promieniowanie UVA. Z najnowszych badań, opublikowanych w ''Journal of Nature Communications'' dowiadujemy się, że lek może przyspieszać rozwój komórek nowotworowych.

2. Rezygnacja z leku

Mimo nowych odkryć naukowcy ostrożnie podchodzą do tematu wycofania leków zawierających azatiorpynę z rynku. Substancja jest składnikiem preparatów ratujących życie, stosuje się je w leczeniu immunosupresyjnym, dlatego zamiast z niej rezygnować, lekarze zalecają stosowanie lepszej ochrony przeciwsłonecznej w profilaktyce raka skóry.

Jeden z naukowców biorących udział w badaniu, profesor dermatologii Charlotte Prody, zaleca wszystkim lekarzom udzielanie odpowiednich porad dotyczących unikania promieniowania UVA i całorocznej ochrony przeciwsłonecznej dla pacjentów stosujących azatioprynę.

3. Nowotwór płaskonabłonkowy skóry

Ten rodzaj nowotworu pojawia się w miejscach, które są wystawione na promieniowanie słoneczne. Zwykle obejmuję skórę głowy, szyi i ramion. Jest drugim co do częstości występowania rakiem skóry. Osoby z jasną skórą i niebieskimi oczami, których skóra w wyniku opalania staje się czerwona i pokrywa się pęcherzami lub staje się piegowata, są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania.

Rak płaskonabłonkowy skóry diagnozowany jest zwykle u osób po 50. roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze