Nacięcie krocza

Nacięcie krocza bywa wykonywane rutynowo, aby zapobiec pęknięciu, szczególnie podczas pierwszego porodu. Położnicy bywają przekonani, że rana cięta zagoi się szybciej od pęknięcia. Jednak badania przeprowadzone przez ostatnie 20 lat nie potwierdzają słuszności tej opinii, a niektóre nawet sugerują, że nacięcie krocza nie tylko nie chroni kobiety, ale powoduje dodatkowe problemy. Są pewne kroki, których podjęcie pozwala uniknąć pęknięcia krocza lub konieczności jego nacięcia. Są to na przykład ćwiczenia mięśni Kegla i masaż krocza.

Spis treści:
  1. 1. Przebieg nacięcia krocza przy porodzie
  2. 2. Powikłania po nacięciu krocza
  3. 3. Zalety i wady nacinania krocza

1. Przebieg nacięcia krocza przy porodzie

Procedura zaczyna się od znieczulenia kobiety, jeśli nie podawano jej uprzednio środków znieczulających. Nacięcie krocza jest wykonywane między pochwą a odbytem i ma na celu ułatwienie porodu dziecku i matce. Wykonywane jest pionowo, najczęściej nie sięga do mięśni odbytu i samego odbytu. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych nacinanie krocza dokonuje się u 40% kobiet, jednak ta liczba ostatnio spada. Kiedy

dziecko przyjdzie na świat, nacięcie jest zaszywane. Gojenie rany średnio trwa 4-6 tygodni, zależnie od wielkości rany, tempa gojenia oraz materiału użytego do zszycia.

2. Powikłania po nacięciu krocza

Badania sugerują, że kobiety, u których doszło do naturalnego pęknięcia, potrzebują dokładnie tyle samo lub nawet mniej czasu na regenerację po porodzie, dodatkowo skarżą się na mniejszą ilość powikłań. Okazuje się, że kobiety z naciętym kroczem tracą więcej krwi podczas porodu, są bardziej narażone na zakażenie, bardziej obolałe i muszą dłużej kontynuować abstynencję seksualną. Nawet przez miesiące po porodzie odbywanie stosunków seksualnych może być bolesne. Co więcej, jeśli kobieta podczas porodu miała nacięte krocze, wzrasta ryzyko pęknięcia podczas następnych porodów. Wówczas pękniecie to jest rozleglejsze, sięgające okolic odbytu, co daje większe prawdopodobieństwo problemów z trzymaniem moczu. Wzrasta także ryzyko niekontrolowanego popuszczania.

3. Zalety i wady nacinania krocza

Pytanie, czy nacięcie krocza jest korzystne dla matki, stało się kwestią sporną. Zwolennicy twierdzą, że nacięcie oszczędza siły kobiety, która już nie musi tak silnie i tak długo przeć, że nacięcie oszczędza nadwyrężoną tkankę pochwy, przyspiesza poród. Niektórzy lekarze twierdzą, że rana po nacięciu szybciej się goi i mniej boli niż rana powstała przy naturalnym pęknięciu. Inni specjaliści nie zgadzają się z wyżej wymienionymi argumentami. Dodatkowo podkreślają fakt, że nacięcie krocza może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi powikłaniami:

  • krwawieniem,
  • zakażeniem,
  • opuchnięciem,
  • nieprawidłowym zszyciem,
  • bólem w kroczu.

Obecnie większość lekarzy jest zdania, że nacięcie krocza może być wykonywane, ale jedynie w sytuacji, kiedy przyspieszenie porodu jest konieczne dla zdrowia matki i dziecka, na przykład kiedy dziecko jest duże i w związku z tym pojawiają się komplikacje, gdy dziecko jest w nieprawidłowym położeniu lub gdy rytm serca dziecka jest niepokojący. Obecnie niektórzy lekarze doradzają wykonywanie masażu okolicy pomiędzy pochwą a odbytem, co ma pomóc w rozciągnięciu tkanki i zmniejszeniu urazu pochwy podczas porodu. Taki masaż należy wykonywać w ostatnich tygodniach ciąży. Zdania na temat skuteczności takich zabiegów są jednak podzielone.

Porozmawiaj o tym na Forum Ciąża i dziecko »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Artykuły Nacięcie krocza

Wskazania do nacięcia krocza podczas poroduOdtwórz wideo
Nacięcie krocza Wskazania do nacięcia krocza podczas porodu

Nacięcie krocza podczas porodu naturalnego polega na przecięciu nożyczkami skóry, ściany pochwy, mięśnia kroczowo-łonowego oraz poprzecznego i powierzchownego krocza. Nacinanie krocza przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym przy maksymalnym naciągnięciu tkanek ... porodu rozpoczęło się pod koniec XIX wieku. Nacinano krocze za pomocą kilku nacięć. Uważano, że nacięcie krocza ma dwie zalety ... po porodzie obniżanie i wypadanie narządów płciowych. Nacięcie krocza nie chroni więc przed obniżaniem się i wypadaniem...

Nacięcie krocza przy porodzie
Przygotowanie do porodu Nacięcie krocza przy porodzie

Nacinanie krocza na niektórych oddziałach położniczych wciąż jest rutynowym działaniem, które ma uchronić kobietę przed ryzykiem pęknięcia pochwy, mięśni dna miednicy i zwieracza zewnętrznego odbytu.

Zabiegi Nacięcie oczodołu

Choroby oczu to częsty problem. Leczenie chorób oczu zaczyna się od diagnozy choroby,...

Zabiegi Nacięcie ropnia

Ropień to dobrze odgraniczone zbiorowisko ropy w tkance, które jest bolesne. Ropnie...

Zabiegi Nacięcie woreczka łzowego

Woreczek łzowy umiejscowiony jest w dole łzowym na przyśrodkowej ścianie oczodołu między przednim,...

Zabiegi Nacięcie gruczołu łzowego

Gruczoł łzowy pełni bardzo ważną funkcję – produkując łzy oczyszcza i nawilża gałkę oczną....

Zabiegi Nacięcie ropnia stercza

Choroby prostaty, jak zapalenie gruczołu krokowego, są poważnym problemem klinicznym, a w szczególności...

Nowe metody leczenia prostaty Przezcewkowe nacięcie prostaty

Przezcewkowe nacięcie prostaty (TUIP) jest to jedna z chirurgicznych metod leczenia łagodnego...

Ginekologia Pęknięcie krocza

Pęknięcie krocza to uraz, do którego dochodzi w czasie porodu dość często. Warto wspomnieć,...

Zabiegi Ochrona krocza

Już w XIX wieku lekarze poświęcali wiele uwagi ochronie krocza w czasie porodu. Opisywana wtedy...

Szycie krocza
Zabiegi Szycie krocza

Nacięcie krocza wykonuje się u kobiet w czasie porodu, by poszerzyć pochwę. Umożliwia to swobodne...

Masaż krocza
Przygotowanie do porodu Masaż krocza

Masaż krocza w ciąży poprawia elastyczność tkanek kanału rodnego i rozluźnia okolice pochwy. Wykonywanie masażu krocza w wielu wypadkach pozwala uniknąć nacinania krocza w czasie porodu.

Higiena krocza
Połóg Higiena krocza

Rana po nacięciu krocza goi się zazwyczaj szybko i nie powoduje powikłań. Zdarzają się jednak...

Higiena krocza Rana po nacięciu krocza

Rana po nacięciu krocza wymaga ścisłego przestrzegania zasad higieny. Gojenie się rany po nacięciu krocza zwykle przebiega bez powikłań. Czasem jednak kobiety po porodzie skarżą się na silny ból.

Ból krocza po porodzie
Higiena krocza Ból krocza po porodzie

Ból krocza po porodzie wynika najczęściej z powodu gojenia się rany po nacięciu krocza. Chociaż ma to ułatwić dziecku przyjście na świat, to jednak zdecydowanie przedłuża powrót młodej mamy do formy.

Przygotowanie do porodu Balonik epi-no

(...) przygotować do niego swoje ciało. Jednym z najmniej przyjemnych części porodu jest nacięcie krocza. Żeby go uniknąć, stosuje się masaż, ćwiczenia i używa akcesoriów, na przykład naturalnych olejków. Poród i nacięcie krocza W Polsce ... lub po prostu pęka. Nacięcie krocza przy porodzie jest przyczyną późniejszych komplikacji zdrowotnych. Rany się gorzej...

Nacięcie krocza przy porodzie
Przygotowanie do porodu Nacięcie krocza przy porodzie

(...) elastyczne, że nacisk nie przyczynia się do powstania urazów. Nacięcie krocza jest zalecane jedynie przy pewnych komplikacjach ... odpowiednia pozycja - np. kuczna, kolankowa lub stojąca. Pozycja leżąca w czasie porodu znacząco zwiększa ryzyko, że nacięcie...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij