Trwa ładowanie...

Jak uniknąć ataku astmy?

Avatar placeholder
13.08.2021 13:14
Jak uniknąć ataku astmy?
Jak uniknąć ataku astmy?

Jak uniknąć ataku astmy? Ważne, aby osoba cierpiąca na astmę regularnie przyjmowała leki i nauczyła się co w jej przypadku wywołuje napad astmy oskrzelowej. Astma jest chorobą przewlekłą, w której przebiegu co jakiś czas dochodzi do ataku jej objawów. Zazwyczaj przyczyną napadów astmy jest kontakt z alergenem. W takiej sytuacji nadreaktywne oskrzela chorego gwałtownie się kurczą, co powoduje problemy z oddychaniem, ciężar w klatce piersiowej oraz kaszel i świszczący oddech. W profilaktyce astmy ogromne znaczenie ma unikanie czynników drażniących.

spis treści

1. Przyczyny napadów astmy

Różni ludzie wykazują nadwrażliwość na różne alergeny i substancje drażniące. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą wywołać napady astmy niemal u każdego astmatyka. Są to między innymi:

  • spaliny samochodowe i zanieczyszczenie powietrza;
  • niskie stężenie ozonu w powietrzu;
  • duże wahania temperatury;
  • kurz i roztocza;
  • pyłki traw i drzew;
  • naskórek i sierść zwierząt domowych, w tym kotów, psów, świnek morskich, chomików oraz królików;
  • dym tytoniowy;
  • pleśń i zarodniki pleśni;
  • alergeny pokarmowe;
  • inne choroby, w tym przeziębienie i zapalenie oskrzeli;
  • silne emocje i stres.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Astma (prezentacja edukacyjna)
Astma (prezentacja edukacyjna) [17 zdjęć]

Czym jest astma? Astma wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, obrzękiem i zwężeniem oskrzeli (dróg

zobacz galerię

2. Zapobieganie atakom astmy

W zapobieganiu napadom astmy najważniejsze jest unikanie alergenów. Warto unikać czynników, które są najczęstszą przyczyną ataków astmy, jednak istotne jest także poznanie własnej choroby i obserwowanie reakcji organizmu na poszczególne czynniki. Dzięki temu można nauczyć się szybko reagować na sytuacje, które grożą wystąpieniem napadu astmy oskrzelowej.

Osoby cierpiące na astmę mogą dostać ataku w nocy. Często przyczyną takich napadów jest tzw. zespół aspiracyjny, czyli sytuacja, gdy odrobina treści pokarmowej z żołądka dostaje się do przełyku, a następnie do dróg oddechowych. Może do tego dojść na przykład, gdy kładziemy się spać z pełnym żołądkiem, a gdy leżymy płasko nasze odruchy kaszlowe są osłabione. Aby zapobiec zespołowi aspiracyjnemu warto spać z głową i ramionami lekko uniesionymi w stosunku do reszty ciała. Pomocny może się również okazać przyjęty przed snem środek zobojętniający nadmiar kwasów żołądkowych.

3. Leczenie astmy

Ogromne znaczenie w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia napadów astmy ma stosowanie się do zaleceń lekarza i przyjmowanie przepisanych leków. Osoba cierpiąca na astmę powinna zawsze nosić przy sobie inhalator, który rozszerza oskrzela w przypadku ataku astmy. Niezwykle ważne jest również właściwe stosowanie leku w tej formie. Aby lek zadziałał należy przytrzymać aparat w pobliżu otwartych ust, a następnie wziąć głęboki wdech niemal jednocześnie naciskając spust inhalatora, po czym trzeba wstrzymać oddech na 3-5 sekund. Nie należy kilkakrotnie szybko naciskać przycisku inhalatora, gdyż w ten sposób lek może okazać się nieskuteczny. W leczeniu astmy pomaga również witamina B6. Odpowiednia jej dawka zmniejsza nasilenie napadów.

Napady astmy są często kwestią indywidualną. Astmatyk powinien unikać miejsc, w których może się spodziewać kontaktu z czynnikiem, który pogarsza jego stan. Jeśli zaś nie da się uniknąć kontaktu z alergenem, warto mieć przy sobie inhalator.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze