Trwa ładowanie...

Nikotynowa terapia zastępcza - kto może ją stosować?

Avatar placeholder
17.01.2014 12:00
Nikotynowa terapia zastępcza - kto może ją stosować?
Nikotynowa terapia zastępcza - kto może ją stosować?

Rzucenie palenia jest dla wielu osób ogromnym poświęceniem, dlatego decydując się na taki krok, poszukujemy najlepszych metod leczenia nikotyną. Kuracja plastrami czy gumami zawierającymi nikotynę jest nieoceniona, w momencie gdy przestajemy palić papierosy. Przyklejając plastry czy żując gumę nikotynową, uwalniamy organizm od szeregu groźnych substancji zawartych w dymie tytoniowym. Czym właściwie jest nikotynowa terapia zastępcza? Jest to popularna od wielu lat metoda farmakologicznego leczenia uzależnienia od papierosów, polegająca na przyjmowaniu nikotyny w kontrolowanych dawkach. Nikotynową terapię zastępczą stosują osoby fizjologicznie uzależnione od nikotyny. Czy każdy może stosować taką terapię?

1. Dla kogo nikotynowa terapia zastępcza?

Palenie tytoniu zwiększa

ryzyko zachorowania na nowotwory i inne choroby, dlatego tak istotne jest szybkie podjęcie leczenia, zwłaszcza przez te osoby, które od wielu lat palą papierosy. Gumy i plastry zawierające nikotynę są bezpieczne, dlatego też polecane są osobom w różnym wieku. Czy nikotynową terapię zastępczą mogą stosować kobiety spodziewające się dziecka? Specjaliści podkreślają, że NTZ jest dużo bardziej bezpieczniejsza dla ciężarnych niż palenie papierosów zawierających szereg toksycznych substancji. Dym tytoniowy zagraża bowiem nie tylko matce, ale również dziecku. Nikotynowa terapia zastępcza podjęta w trakcie ciąży pozwala ograniczyć lub całkowicie wyeliminować narażanie nienarodzonego dziecka na szkodliwe substancje zawarte w papierosach. Przyszłe mamy, stosując NTZ, zmniejszają jednocześnie ogólną dawkę nikotyny, a także czas, w którym znajdują się pod wpływem nikotyny. Ostrożność podczas stosowania takiej terapii powinny również zachować osoby po niedawno przebytym zawale serca , z niestabilną chorobą wieńcową lub poważnymi zaburzeniami rytmu serca .

2. Zalety nikotynowej terapii zastępczej

NTZ przynosi bardzo dobre efekty w walce z silnym uzależnieniem od tytoniu. Terapia taka uwalnia organizm od szkodliwych substancji, a przy tym łagodzi objawy głodu nikotynowego, do których można zaliczyć: gniew, drażliwość, frustrację, trudności w koncentracji, niepokój, lęk, bezsenność, zwiększenie apetytu oraz zwolnienie czynności pracy serca. Nikotynowa terapia zastępcza dostępna jest w różnych postaciach, najbardziej popularne to gumy, plastry, różnego rodzaju tabletki do ssania, a także pastylki podjęzykowe. Decydując się na terapię zastępczą, można również stosować inhalator i rozpylacz do nosa. Wymienione preparaty używane przez osoby, które chcą rzucić palenie są dostępne w Polsce bez recepty. Zanim jednak zdecydujemy się na taką nikotynową kurację, należy bardzo szczegółowo zapoznać się z działaniem oraz ze sposobem dawkowania danych preparatów. Zastanawiając się nad podjęciem NTZ, warto sobie uświadomić, że stosowanie gum czy plastrów zawierających nikotynę jest pod każdym względem lepsze dla zdrowia i ogólnego samopoczucia niż palenie papierosów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Oczyszczanie organizmu jako sposób na rzucenie palenia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze