Osobowość histrioniczna

Osobowość histrioniczna albo inaczej histrioniczne zaburzenia osobowości zostały ujęte w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod kodem F60.4. Termin „osobowość histrioniczna” pochodzi z języka łacińskiego (łac. histrio – aktor). Osoby o cechach histrionicznych cechują się teatralnością gestów, dramatyzowaniem i przesadnym wyrazem emocjonalnym. Mogą być odbierane przez otoczenie jako domagające się uwagi, bycia w centrum zainteresowania i prowokujące swoją seksualnością. Demonstrują swoje uczucia na zewnątrz, ale w środku panuje chłód uczuciowy i emocjonalna pustka. Histrioniczne zaburzenia osobowości obejmują osobowość histeryczną i psychoinfantylną.

Spis treści:
 1. 1. Przyczyny osobowości histrionicznej
 2. 2. Objawy osobowości histrionicznej

1. Przyczyny osobowości histrionicznej

Specjaliści spekulują co do genezy histrionicznych zaburzeń osobowości. Twierdzi się, że źródło tkwi w negatywnych wczesnodziecięcych doświadczeniach dziecka, któremu opiekunowie dali odczuć, że jest niepotrzebne, niekochane, lekceważone i zbyteczne. Rodzice, ignorując potrzeby malca i nie przejawiając zainteresowania jego problemami, spowodowali ukształtowanie się niskiego poczucia własnej wartości, które w życiu dorosłym człowiek może chcieć sobie zrekompensować poprzez zabieganie o względy i aprobatę ze strony otoczenia, np. poprzez prowokacyjne zachowania.

Jednostka o cechach histrionicznych może obawiać się samotności i dążyć do tego, by ktoś się w końcu nią zaopiekował, zwrócił na nią uwagę. Do osobowości histrionicznej mogą przyczynić się także niespójne komunikaty na temat seksualności, nadmierna pruderia, zakłamanie i wzbudzanie konfliktu wewnętrznego w odniesieniu do percepcji własnego ciała. Inni teoretycy uwypuklają znaczenie nie tylko środowiska wychowawczego, ale też podkreślają rolę modelujących zachowań osób dorosłych oraz typ układu nerwowego dziecka.

2. Objawy osobowości histrionicznej

Do głównych symptomów osobowości histrionicznej zalicza się:

 • płytką i chwiejną uczuciowość;
 • uleganie sugestiom i wpływom otoczenia, przesadny konformizm;
 • dramatyzowanie, teatralność;
 • przesadne ekspresje emocjonalne;
 • stałe poszukiwanie podniet;
 • chęć bycia docenionym, bycia w centrum zainteresowania;
 • niestosowną uwodzicielskość, prowokacyjne zachowanie i pełną seksualnych aluzji mowę;
 • zbytnią koncentrację na atrakcyjności fizycznej;
 • erotyczne kuszenie;
 • stosowanie różnych technik autoprezentacji i autopromocji;
 • przecenianie poziomu intymności związków niż jest w rzeczywistości;
 • wrażliwość na urazy emocjonalne i brak zainteresowania ze strony otoczenia;
 • stosowanie manipulacji dla osiągania osobistych korzyści;
 • wygłaszanie zdecydowanych sądów na tematy, o których nie ma się pojęcia;
 • egocentryzm.

Osobowość histrioniczna częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Jeżeli cierpią na nią mężczyźni, to przede wszystkim przeżywają różne kompleksy, gdyż żyją w przekonaniu, że nie dorównają nigdy ideałowi stuprocentowego mężczyzny. Histrioniczne zaburzenia osobowości wymagają pomocy psychoterapeutycznej. Przede wszystkim chodzi o wzmocnienie samooceny chorego oraz przekonanie go do tego, że sam może rozwiązać własne problemy psychiczne bez pomocy innych ludzi, których uwodzi. Ponadto warto nauczyć jednostkę asertywnych zachowań i popracować na emocjach – nauczyć odczytywania swoich i cudzych emocji, wyrażania uczuć, rozwinąć inteligencję i dojrzałość emocjonalną.

Bibliografia

 • Jakubik A., Zaburzenia osobowości, PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2672-5.
 • Millon T., Davis R., Millon C., Escovar L., Meagher S., Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie, Instytut Psychologii Zdrowia. Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Warszawa 2005, ISBN 83-85452-88-5.
Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Lubię to!
11

Komentarze (3)

Wyloguj
~KOBIETA
~KOBIETA

Każda chce być pociągająca i lubi być w centrum uwagi .. nie dajcie sie stłamsić dziewuszki ;))

Odpowiedz
~kobieta
~kobieta

dokładnie tak.. a jak to kobieta robi taką "idiotkę" z kobiety, to nic innego jak zawiść i zakompleksienie

Odpowiedz

Porady ekspertów

Czuję jakbym miała dwie osobowości

Potrafię bez żadnego konkretnego powodu zmienić się z osoby towarzyskiej, rozmownej, uśmiechniętej,...

mgr Paulina Stolorz Porady udziela mgr Paulina Stolorz mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
Co mam zrobić? Podejrzewam borderline;(

Witam. Mam 25 lat... od 7 lat moje życie diametralnie się zmieniło... przestałam być tryskającą...

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
pokaż 5 następnych

Artykuły Zaburzenia osobowości

Osobowość dyssocjalna
Zaburzenia osobowości Osobowość dyssocjalna

Osobowość dyssocjalna jako jednostka chorobowa została ujęta w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod kodem F60.2. Zaburzenia osobowości o charakterze dyssocjalnym doczekały się w środowisku medycznym wielu terminów-substytutów, jak osobowość amoralna, osobowość antysocjalna (antyspołeczna) lub asocjalna (aspołeczna), osobowość psychopatyczna albo socjopatyczna. Potocznie używa się też nieprawidłowych nazw, jak psychopatia czy socjopatia. Antyspołeczne zaburzenia osobowości...

Zaburzenia osobowości Osobowość chwiejna emocjonalnie

(...) Modele kliniczne i techniki terapeutyczne, GWP, Gdańsk 2003, ISBN 83-89120-15-1.Jakubik A., Zaburzenia osobowości, PZWL,...

Zaburzenia osobowości Osobowość anankastyczna

(...) w pracy, a na zaburzenia osobowości nakłada się kolejny problem – pracoholizm, kiedy człowiek zaczyna definiować siebie ... -232-1413-1.Jakubik A., Zaburzenia osobowości, PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2672-5.Millon T., Davis R., Millon C., Escovar L., Meagher S., Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie, Instytut Psychologii Zdrowia. Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Warszawa 2005, ISBN ... Osobowość anankastyczna brzmi dość zagadkowo dla przeciętnego człowieka. Na czym polegają anankastyczne...

Zaburzenia osobowości Osobowość zależna

(...) 83-232-1413-1.Jakubik A., Zaburzenia osobowości, PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2672-5.Millon T., Davis R., Millon C., Escovar L., Meagher S., Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie, Instytut Psychologii Zdrowia. Polskie...

Zaburzenia osobowości Osobowość unikająca

(...) Naukowe UAM, Poznań 2004, ISBN 83-232-1413-1.Jakubik A., Zaburzenia osobowości, PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2672-5.Millon T., Davis R., Millon C., Escovar L., Meagher S., Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie, Instytut Psychologii Zdrowia.

Zaburzenia osobowości Zaburzenia nawyków i popędów

(...) uprawianym przez jednostki prezentujące zaburzenia osobowości typu dyssocjalnego. Do rozpoznania hazardu patologicznego...

Osobowość seksualnaOdtwórz wideo
Fantazje i marzenia seksualne Osobowość seksualna

Czynniki genetyczne czy środowiskowe działają na psychikę młodego człowieka już od najmłodszych...

Przyczyny nerwicy Osobowość a nerwica

Ludzie doświadczają równych trudności i wydarzeń. Przeżycia oraz wpływ środowiska zewnętrznego...

Osobowość depresyjna
Depresja i mania Osobowość depresyjna

Osobowość człowieka kształtuje się przez całe jego życie pod wpływem życiowych doświadczeń....

Zaburzenia osobowości Osobowość wieloraka

Osobowość wieloraką określa się inaczej jako rozdwojenie jaźni, rozszczepienie osobowości, osobowość mnogą lub naprzemienną. Choroba objawia się istnieniem w jednym ciele kilku osobowości.

Osobowość dyssocjalna
Zaburzenia osobowości Osobowość dyssocjalna

Osobowość dyssocjalna cechuje się antyspołecznymi zachowaniami, lekceważeniem norm i reguł, niezdolnością do przeżywania empatii i poczucia winy oraz wykorzystywaniem innych dla osobistych korzyści.

Zaburzenia osobowości Osobowość anankastyczna

Osobowość anankastyczna cechuje się nadmierną skrupulatnością, perfekcjonizmem, pedanterią i sztywnością działania. Może uprawdopodabniać zachorowanie na nerwicę natręctw.

Zaburzenia osobowości Osobowość zależna

Ludzie z osobowością zależną bezustannie zabiegają o to, by ktoś się nimi opiekował. Boją się samotności i odpowiedzialności za własne życiowe wybory.

Zaburzenia osobowości Osobowość unikająca

Osobowość unikająca charakteryzuje się nadmierną nieśmiałością, skrytością i introwertyzmem. Osoby lękliwe unikają kontaktów społecznych z obawy przed krytyką, ośmieszeniem i odrzuceniem.

Zaburzenia osobowości Osobowość chwiejna emocjonalnie

Osobowość chwiejna emocjonalnie dzieli się na dwa podtypy – typ impulsywny i osobowość graniczną. Typowe cechy zaburzeń, to: labilność emocjonalna, pobudliwość, wybuchowość i gwałtowność reakcji.

Sport dla dziecka Osobowość fitness u dziecka

Osobowość fitness odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu sprawności fizycznej dziecka. Pomóż dziecku odnaleźć ćwiczenia, które odpowiadają jego charakterowi. Pozwoli mu to zachować motywację.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij