Trwa ładowanie...

Miałeś kontakt z zakażonym COVID-19, ale nie dostałeś skierowania na test? Wyjaśniamy, co wtedy zrobić

Avatar placeholder
19.11.2021 07:18
Pani Janina: Miałam kontakt z zakażonym. Nie mogę doprosić się o test!
Pani Janina: Miałam kontakt z zakażonym. Nie mogę doprosić się o test! (Getty)

Coraz więcej kontrowersji wokół testów i kwarantanny. Jak się okazuje, problem mają nie tylko osoby zaszczepione, które są zwolnione z kwarantanny, ale także i niezaszczepieni, którzy często zdani są tylko na siebie.

spis treści

1. Choć mieli kontakt z zakażonymi, to nie wykonano im testu na COVID-19

Do redakcji WP abcZdrowie zgłosiły się panie: Janina z powiatu ostrołęckiego i Bożena z Warszawy, które miały kontakt z zakażonymi COVID-19, w wyniku czego zostały skierowane na kwarantannę. Kobiety miały problem z otrzymaniem skierowania na test.

- Jestem załamana. Miałam kontakt z osobą zakażoną. W związku z tym skierowano mnie na kwarantannę. Obawiam się, że też jestem chora. Mam objawy COVID-19 - jestem osłabiona, kaszlę, kręci mi się w głowie, chce mi się ciągle spać. Choć kilka razy prosiłam lekarza o wypisanie skierowania na test, to niestety nie otrzymałam dokumentu. Medyk nie wyjaśnił powodu tej decyzji. Powiedział, że jeśli zależy mi na wykonaniu testu, to powinnam pójść w tej sprawie do prywatnej placówki medycznej - mówi pani Janina.

Zobacz film: "Sen jest kluczowym elementem w dochodzeniu do zdrowia po COVID-19"

- Ponadto lekarz zalecał, abym nigdzie nie wychodziła i kurowała się w domu. Dodał, że jeśli będę źle się czuła, to powinnam zadzwonić po karetkę. Panowie z sanepidu powiedzieli to samo. Czuję się bezradna. Chciałabym wiedzieć, czy jestem chora, żeby wdrożyć odpowiednie postępowanie i leczenie - dodaje.

Z kolei pani Bożena miała styczność z córką, która była zakażona COVID-19. Na stronie gov.pl wypełniła formularz, w którym zaznaczyła, że miała kontakt z chorym.

- Po 10 minutach zadzwoniła pani z sanepidu, która poinformowała, że jestem na kwarantannie. Zapytałam, czy dostanę skierowanie na test. Kobieta powiedziała mi, że nie otrzymam go, ponieważ jestem niezaszczepiona. Byłam w szoku, przecież to nonsens! Poszłam do prywatnej placówki, w której zrobiono mi test. Na szczęście wynik okazał się negatywny - opowiada pani Bożena.

Na podobny problem zwróciła nam uwagę pani Joanna, która bezskutecznie interweniowała w sprawie swojej podopiecznej. Nastolatka miała kontakt z zakażonym i została skierowana na kwarantannę. Straciła smak i węch. Kobieta poprosiła lekarza, aby wypisał dziewczynie skierowanie na test.

- Medyk powiedział, że skoro moja podopieczna ma niewielkie objawy zakażenia, to niech siedzi w domu, ale nie ma potrzeby wykonywania u niej testu przeciw koronawirusowi. Byłam bardzo zaskoczona jego decyzją. Na szczęście ona czuła się całkiem dobrze podczas infekcji. Szybko przeszła zakażenie - wyjaśnia pani Joanna.

2. Sanepid ma prawo przerwać kwarantannę

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z dr. Jerzym Jaroszewiczem, kierownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu. Lekarz mówi, że każda osoba, która miały kontakt z zakażonym, ma prawo domagać się wykonania testu przeciw COVID-19.

- Trudno jest mi powiedzieć, dlaczego te zasady nie są przestrzegane. Pacjenci, którzy przebywają na kwarantannie, mogą kontaktować się w sprawie wypisania skierowania na test z lekarzem rodzinnym. Nie powinni bać się egzekwować swoich praw. Jeśli źle się czują, mogą poprosić lekarza o wizytę w domu - wyjaśnia dr Jaroszewicz.

- Zadzwonienie po karetkę jest najprostszym rozwiązaniem. Jeśli pacjenci bardzo źle się czują, to powinni tak zrobić. Zgodnie z ustalonymi zasadami, każdy pacjent jest poddawany w karetce testowi antygenowemu (nawet w najmniejszym przypadku podejrzenia COVID-19) - opowiada dr Jaroszewicz. Sanepid ma prawo przerwać kwarantannę na czas wykonania testu. Lekarz powinien zdalnie zlecić skierowanie. Pacjenci mogą też zarejestrować się online na zrobienie wymazu. Należy wejść na stronę gov.pl i wypełnić specjalną ankietę. System sprawdza, czy chory kwalifikuje się na test. Jeśli pacjent spełnia wszystkie kryteria, to zlecenie zostanie wystawione w ciągu godziny. Pacjent powinien wówczas zgłosić się do odpowiedniej placówki na pobranie wymazu - dodaje.

Zdaniem dr. Jaroszewicza sanepid powinien zwolnić z kwarantanny, gdy jedziemy na test.

- Oczywiście pod warunkiem, że te osoby nie będą miały możliwości zarażenia nikogo innego - tłumaczy dr Jerzy Jaroszewicz.

3. Osoby zaszczepione nie są kierowane na kwarantannę

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby zaszczepione, nawet jeśli miały kontakt z zakażonym, nie są kierowane na kwarantannę. Zdarza się, że lekarze niechętnie kierują ich także na test. Chorzy są rozczarowani z powodu obowiązujących zasad. Mieli nadzieję, że po zaszczepieniu się, otrzymają dodatkowe bonusy, tymczasem borykają się z utrudnieniami. Uważają, że przepisy powinny zostać jak najszybciej zmienione.

- Jestem zaszczepiona. Uważam, że osoby, które przyjęły szczepionkę i mają objawy zakażenia koronawirusem, powinny zostać objęte kwarantanną i lekarz powinien wypisać im skierowanie na test. Zaszczepieni też chorują i mogą zakażać innych. Powinni być traktowani tak samo - jak osoby niezaszczepione. Tu chodzi o zdrowie i życie drugiego człowieka! Jest ogromna luka w prawie. Należy zmienić te kuriozalne przepisy - mówi w rozmowie z z WP abcZdrowie Ewelina.

4. Co zrobić, gdy osoba zaszczepiona nie otrzyma skierowania na test?

Zdaniem dra Jaroszewicza osoby zaszczepione, które mają objawy zakażenia COVID-19, powinny otrzymać od lekarza skierowanie na test.

- Szczepionka nie chroni nas przed zakażeniem koronawirusem, ale przed ciężkim przebiegiem choroby. Jeśli zaszczepieni borykają się z symptomami choroby, powinni poprosić o skierowanie na wymaz. Medyk powinien bez problemu wystawić pacjentowi potrzebny dokument. Nie wyobrażam sobie, że mogłoby być inaczej - mówi dr Jaroszewicz.

5. Według MZ testowane powinny być osoby z objawami

Zapytaliśmy rzecznika Ministerstwa Zdrowia, Wojciecha Andrusiewicza, skąd takie kontrowersje.

- Opieramy się na aktualnych zaleceniach konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej z dnia 29 października 2021 r., dotyczące zlecania badań diagnostycznych w kierunku infekcji SARS-CoV-2 w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Według nich każdy pacjent zgłaszający się do POZ (w formie wizyty osobistej bądź teleporady) z dowolnymi objawami infekcji dróg oddechowych (m.in. katar, kaszel, ból gardła, ból w okolicy zatok, bóle głowy, duszność, zaburzenia węchu i/lub smaku), objawami ogólnymi (gorączka, osłabienie, bóle mięśniowe, dreszcze) o nieznanej lub niewyjaśnionej przyczynie, a także objawami ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty) z towarzyszącymi objawami ogólnymi, powinien zostać skierowany na diagnostykę w kierunku infekcji SARS-CoV-2. Nie jest możliwe na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego wykluczenie lub potwierdzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2, ani odróżnienie tej infekcji od zakażeń dróg oddechowych innymi wirusami - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie Wojciech Andrusiewicz.

- Powyższe zalecenia odnoszą się również do pacjentów zaszczepionych (niezależnie od liczby przyjętych dawek, rodzaju szczepionki i czasu, który upłynął od przyjęcia szczepionki) oraz ozdrowieńców. Zgodnie z powyższymi informacjami testowane powinny być osoby objawowe. W sytuacji obawy o możliwość zagrożenia nie można wykluczyć także objawów somatycznych, które mogą tłumaczyć złe samopoczucie i osłabienie pacjentki. Istnieje również możliwość samodzielnego zapisania się na test na stronie gov.pl - dodaje rzecznik MZ.

Wojciech Andrusiewicz podkreśla, że karetka powinna być wezwana wyłącznie w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

- Wystąpienie podczas kwarantanny ogólnych objawów infekcji i złego samopoczucia powinno być sygnałem o konieczności kontaktu z lekarzem POZ i dalszym postępowaniu zgodnie z jego zaleceniami - zaznacza Andrusiewicz.

6. Zalecenia dla osób, które podejrzewają u siebie zakażenie

Również zdaniem dr. Jaroszewicza pacjenci, którzy podejrzewają u siebie objawy COVID-19, jak najszybciej muszą skontaktować się z lekarzem. W między czasie powinny także:

  • nawadniać organizm (należy pić 1,5-2,5 litra wody dziennie),
  • zwrócić uwagę na to, czy oddają odpowiednią ilość moczu. Osoby, które mają z tym problem, mogą mieć odwodniony organizm, co jest bardzo groźne podczas choroby,
  • walczyć z gorączką, gdy temperatura przekracza 38,3 st. C,
  • mierzyć saturację. Jeśli spada poniżej 95 proc., to trzeba ponownie skontaktować się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze