Trwa ładowanie...

Probiotyki ginekologiczne - sprzymierzeńcy kobiet w walce o zdrowie intymne

Avatar placeholder
18.01.2016 12:18
Probiotyki ginekologiczne - sprzymierzeńcy kobiet w walce o zdrowie intymne
Probiotyki ginekologiczne - sprzymierzeńcy kobiet w walce o zdrowie intymne

1. Lepiej zapobiegać niż leczyć 

Każda z nas pragnie cieszyć się pełnym zdrowiem. Niestety infekcje intymne wciąż dotykają dużą część kobiet i znacząco pogarszają ich codzienny komfort życia, a nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Współczesna medycyna wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom i oferuje nam probiotyki, których zadaniem jest ochrona zdrowia intymnego kobiet, a także pomoc w leczeniu infekcji intymnych i zapobieganie ich nawrotom.

Skuteczność probiotyków ginekologicznych została wykazana w wielu badaniach naukowych. Ginekolodzy zalecają stosowanie probiotyków nie tylko w czasie antybiotykoterapii, ale także jako element profilaktyki zdrowotnej każdej dojrzałej kobiety. Jaki więc probiotyk wybrać, aby jego działanie było najskuteczniejsze? Kiedy go stosować i na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego preparatu?

2. Co wybrać, by wygrać?

Probiotyki ginekologiczne zasadniczo dzielą się na te przeznaczone do stosowania doustnego i dopochwowego. Podstawowym składnikiem każdego z nich są pałeczki kwasu mlekowego, które są odpowiedzialne za utrzymanie optymalnej biocenozy pochwy. Ważne jest jednak, aby przy wyborze probiotyku ginekologicznego wybrać ten, który zawiera pałeczki kwasu mlekowego wyselekcjonowane z pochwy zdrowej kobiety. Probiotyk zawierający więcej niż jeden szczep bakterii kwasu mlekowego również będzie efektywniej wspomagać prawidłową mikroflorę pochwy.

Chcąc wybrać skuteczny probiotyk ginekologiczny, zwróćmy uwagę na to, czy posiada status leku i czy można przechowywać go w temperaturze pokojowej. Nowoczesne probiotyki nie wymagają przechowywania w lodówce, nie zmniejsza to skuteczności ich działania, a jest bardzo wygodne i ułatwia zabieranie ich ze sobą np. w podróż, gdzie ryzyko infekcji intymnych jest znacznie większe. Systematyczność stosowania probiotyków to klucz do ich działania, warto więc wybrać lek nie wymagający przetrzymywania go w specjalnych warunkach, tak aby zawsze móc mieć go przy sobie i mieć pewność, że żywotność zawartych w nim bakterii kwasu mlekowego jest zachowana.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Probiotyki do stosowania doustnego zalecane są dla większości kobiet, które w długofalowy sposób chcą zadbać o dobrostan swojego zdrowia intymnego. Powinny stosować je kobiety zażywające doustne środki antykoncepcyjne, regularnie korzystające z sauny i basenu oraz często podróżujące. Doustne probiotyki są również dobrym rozwiązaniem w zapobieganiu infekcjom intymnym u kobiet ciężarnych oraz tych w okresie menopauzy. Plusem probiotyków przeznaczonych do stosowania doustnego jest to, że poza dobroczynnym działaniem na układ rozrodczy chronią również układ pokarmowy. Ma to szczególne znaczenie w czasie antybiotykoterapii. Wybierając probiotyk doustny, zwróćmy jednak uwagę, czy zawarte w nim pałeczki kwasu mlekowego chronione są przed niszczącym działaniem kwasu żołądkowego.

W przypadku wystąpienia pierwszych objawów infekcji intymnej, takich jak pieczenie, swędzenie czy obrzęk, warto sięgnąć po probiotyk dopochwowy. Z powodu bezpośredniego działania w miejscu powstawania infekcji szybko złagodzi on uciążliwe objawy i zapobiegnie dalszemu namnażaniu się szkodliwych patogenów.

Stosowanie probiotyków dopochwowych przez 3-4 dni po zakończeniu miesiączki pozwala na zapobieganie infekcjom u kobiet, które są na nie szczególnie narażone i cierpią na ich częste nawroty. Przy stosowaniu preparatów dopochwowych zawsze pamiętajmy o zachowaniu szczególnych zasad higieny, aby nie wprowadzić do dróg rodnych bakterii z zewnątrz.

Probiotyki ginekologiczne są prawdziwym przełomem w dziedzinie dbania o zdrowie intymne kobiet. Warto wykorzystać ich potencjał i wybrać odpowiedni, przebadany ginekologicznie preparat spośród tych dostępnych na rynku. Właściwie dobrany probiotyk połączony z systematycznością jego stosowania pozwoli każdej kobiecie zapomnieć o przykrych dolegliwościach i cieszyć się pełnią zdrowia intymnego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Usuwanie nadżerki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze