Psychoza maniakalno-depresyjna

Psychozę maniakalno-depresyjną uznaje się za jeden z rodzajów depresji. Nie jest to jednak do końca prawidłowa nazwa tej jednostki nozologicznej. Zaburzenie maniakalno-depresyjne lepiej określić jako cyklofrenia albo choroba afektywna dwubiegunowa. Zaburzenie afektywne dwubiegunowe jest bardzo ciężkie nie tylko ze względu na to, co dzieje się z człowiekiem, ale także z powodu reakcji otoczenia. Bliscy chorego często nie rozumieją, dlaczego ich dawny przyjaciel zachowuje się tak dziwnie i opuszczają go. To najgorsze, co może się przydarzyć, bo aby wygrać z depresją, potrzebne jest wsparcie innych.

Spis treści:
  1. 1. Charakterystyka choroby afektywnej dwubiegunowej
  2. 2. Przyczyny zaburzeń afektywnych dwubiegunowych
  3. 3. Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

1. Charakterystyka choroby afektywnej dwubiegunowej

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe (cyklofrenia lub, potocznie i błędnie, depresja dwubiegunowa) to zaburzenie psychiczne, dla którego charakterystyczne jest cykliczne powracanie naprzemiennych epizodów depresji, hipomanii, manii, stanów mieszanych i stanu pozornego zdrowia psychicznego. Choroba jest bardzo ciężka. Najczęściej chory nie jest w stanie pracować i normalnie funkcjonować. Psują się też jego relacje z bliskimi, nierzadko dochodzi również do nadużywania alkoholu. Wśród osób z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym notuje się bardzo wysoki wskaźnik samobójstw i prób samobójczych.

Fazę manii można rozpoznać po wzmożonej aktywności psychoruchowej, bezsenności, szale twórczym, gonitwie myśli, urojeniach, zawyżonej samoocenie. Zwykle chorzy są także wtedy przekonani, że zupełnie nic im nie jest i mogą być agresywni w stosunku do osób, które próbują im wytłumaczyć, że jest inaczej. Faza depresji wygląda jak zwykła depresja, tyle że jej przebieg jest zwykle znacznie cięższy. Pojawia się skrajna anhedonia, obniżenie nastroju i samooceny, brak apetytu, spadek energii, zaburzenia rytmów okołodobowych, a także halucynacje i urojenia (w przypadku zaburzenia z objawami psychotycznymi).

2. Przyczyny zaburzeń afektywnych dwubiegunowych

Ta choroba powstaje na skutek złego funkcjonowania mózgu i nie ma związku z zewnętrznymi uwarunkowaniami. Mogą one jednak pobudzić chorobę, ponieważ między psychiką człowieka a funkcjonowaniem centralnego układu nerwowego następuje pełne dwukierunkowe sprzężenie zwrotne.

Oznacza to, że osoba cierpiąca na chorobę afektywną dwubiegunową może wpaść w stan długotrwałej depresji z powodu silnych negatywnych bodźców, np. śmierci kogoś bliskiego, utraty pracy czy partnera życiowego. W taki stan mogą ją także wprowadzić substancje psychoaktywne (alkohol, narkotyki, leki). Z kolei pozytywne emocje, jak chociażby sukcesy zawodowe, miłość, nowa szkoła mogą wprowadzić chorego w stan hipomanii czy manii.

3. Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

Leczenie zaburzenia afektywnego dwubiegunowego oparte jest na lekach przeciwdepresyjnych i przeciwpsychotycznych. Aby nie następowały nawroty, stosuje się profilaktycznie leki stabilizujące nastrój, np. sole litu (w Polsce węglan litu), walproiniany, karbamazepinę i lamotryginę. Podniecenie maniakalne pozwalają opanować benzodiazepiny. Niestety, w wielu przypadkach konieczna jest także hospitalizacja. Czasami w terapii zaburzeń dwubiegunowych stosuje się także elektrowstrząsy – mogą one jednak zwiększać ryzyko epizodu manii.

Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Lubię to!
23

Komentarze (2)

Wyloguj
~Ania
~Ania

Pozwolę sobie uściślić – mania może być wywoływana tak przez pozytywne, jak i negatywne przeżycia; nie wiem jak jest z depresją. Radziłabym więcej rzetelności, w końcu artykuł pisany jest przez specjalistę ;p

Odpowiedz
mgr Kamila Krocz
mgr Kamila Krocz

Witaj @Aniu! Dzięki za próbę „uściślenia” treści artykułu, aczkolwiek nie znam badań, które dowodziłyby, że stan manii w zaburzeniu dwubiegunowym może być wywoływany także przez negatywne przeżycia. Bez wątpienia emocje (czy to pozytywne, czy negatywne) wpływają na stan osoby cierpiącej na zaburzenie dwubiegunowe, ale nie jestem pewna, czy jest jakaś istotna korelacja między przeżywaniem negatywnych emocji a występowaniem stanu manii. Nie czytałam żadnego artykułu, który traktowałby o badaniach w tym kontekście, ale możliwe, że faktycznie masz rację. Przyczyny stanu maniakalnego, pomimo ciągłego wzrostu wiedzy medycznej, wciąż nie są znane dokładnie. Dzięki badaniom ustalono na pewno, że zaburzenie dwubiegunowe ma komponent genetyczny, aczkolwiek nie wykazano, jakie dokładnie geny są za nie odpowiedzialne. Na wpływ czynników genetycznych wskazuje także fakt, że zaburzenie depresyjno-maniakalne dobrze reaguje na leki. Obecnie przypuszcza się, że wystąpienie manii wiąże się ze wzrostem aktywności serotoniny oraz noradrenaliny, czyli przeciwnie do sytuacji stwierdzanej w depresji. Do wystąpienia manii mogą doprowadzić również niektóre choroby somatyczne (np. niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, zespół Cushinga) oraz środki psychoaktywne. Pozdrawiam i dzięki za komentarz!

Odpowiedz

Porady ekspertów

Zaburzenie schizoafektywne

Witam. Leczyłem się na depresję z objawami psychotycznymi, lecz teraz lekarz zmienił mi diagnozę...

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Poczucie zagrożenia i bycia obserwowanym

Mam 16 lat. Cały czas czuję się obserwowana. Trwa to od ok. 4 lat. Mam wrażenie, że cały czas...

lek. Bertrand Janota Porady udziela lek. Bertrand Janota psychiatra na Oddziale Psychiatrii w Szpitalu Bielańskim i w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA w Warszawie.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Artykuły Psychoza afektywna

Psychoza afektywna Psychoza

Wyobraź sobie, że nie jesteś w stanie myśleć jasno, odróżnić rzeczywistości od fikcji...

Zdrowie psychiczne Psychoza afektywna

Psychoza schizoafektywna łączy w sobie objawy charakterystyczne dla schizofrenii, jak i dla zaburzeń nastroju – depresji oraz manii. Kiedy rozpoznaje się zaburzenia schizoafektywne i jak je leczyć?

Rodzaje nerwicy Nerwica depresyjna

Zaburzenia nerwicowe to dość powszechne zjawisko, ponieważ coraz więcej osób ma problemy...

Skutki alkoholizmu Psychoza alkoholowa

Psychoza alkoholowa jest poważną chorobą psychiczną, powstającą w wyniku nadużywania alkoholu....

Osobowość depresyjna
Depresja i mania Osobowość depresyjna

Osobowość człowieka kształtuje się przez całe jego życie pod wpływem życiowych doświadczeń....

Depresja poporodowa Psychoza poporodowa

Pojawienie się na świecie dziecka dla każdego rodzica jest rewolucją i zmianą organizacji dotychczasowego...

Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij