Trwa ładowanie...

Rak szyjki macicy nie poczeka aż skończysz 25 lat. Profilaktyka może uratować ci życie

 Dorota Mielcarek
19.07.2019 08:07
Rak szyjki macicy niszczy życie Amy Anderson
Rak szyjki macicy niszczy życie Amy Anderson (facebookc.com)

U 25-letniej Amy Anderson z Gateshead zdiagnozowano raka szyjki macicy w stadium 2B. Dziewczyna uważa, że badania cytologiczne powinno wykonywać się regularnie, bez względu na wiek. Swoją walkę z chorobą pokazuje za pomocą Facebooka i nawołuje do regularnego wykonywania badań.

1. Brak badań profilaktycznych

25-latce dokuczał ból w okolicach brzucha i czuła ciągłe zmęczenie. Nie sądziła, że to coś poważnego. Po pewnym czasie objawy się nasiliły, poszła do lekarza.Usłyszała, że nie ma sie czym martwić. Podczas spaceru poczuła, że ból się nasila. Postanowiła zadzwonić na pogotowie ratunkowe. Udzielono jej wskazówek, że ma się położyć i wziąć paracetamol, bo z bólem brzucha nikt nie przyjmie jej do szpitala.

Dziewczyna wykonała badania i skonsultowała je z lekarzem. Została natychmiast skierowana do ginekologa. Zaniepokoiło ją, że nie musiała czekać na wizytę tygodniami. Przeszła z gabinetu do gabinetu w trybie pilnym.

Pielęgniarka podczas wywiadu zadawała sporo pytań, Amy na wszystkie odpowiadała twierdząco. Tydzień później młoda kobieta dowiedziała się, że poważnie choruje z powodu wirusa HPV. Zdiagnozowano u niej raka szyjki macicy w stadium 2B.

Zobacz film: "Wyniki badań. Szczepienie przeciwko HPV"

- Nie mogłam uwierzyć, że dotyka to właśnie mnie. Mam dopiero 25 lat! – mówi Amy.

Rak szyjki macicy. 5 wczesnych objawów #ZdrowaPolka
Rak szyjki macicy. 5 wczesnych objawów #ZdrowaPolka [6 zdjęć]

Wśród kobiecych nowotworów rak szyjki macicy ma trzecie miejsce pod względem zachorowalności. Według

zobacz galerię

Amy ubolewa, że w Wielkiej Brytanii badania cytologiczne zalecane są kobietom od 25 r.ż. Jak się okazuje, może być już za późno. Kobieta zamroziła swoje komórki jajowe, w nadziei, że po zakończeniu leczenia zostanie matką.

Dziewczyna przechodzi cykl chemioterapii i radioterapii. Dzisiaj uświadamia i jak mówi:

- Młode kobiety nie myślą o badaniach, a rak nie poczeka cierpliwie aż skończysz 25 lat. Gdybym zrobiła cytologię wcześniej, nie byłabym tak chora jak jestem teraz.

25-letnia Amy Anderson walczy z rakiem szyjki macicy
25-letnia Amy Anderson walczy z rakiem szyjki macicy

Kobieta jest zmotywowana, aby pokonać chorobę. Nie chce dopuścić do siebie myśli, że to zniszczy jej życie. Swoją historię opisuje na Facebooku. Otrzymuje wiele wsparcia i zachęty do dalszej walki. Ze wszystkich sił stara się być pozytywnie nastawiona. Jej misją stało się pokazanie światu z czym muszą mierzyć się młode kobiety w obliczu choroby. Amy zachęca do wykonywania badań profilaktycznych raz w roku, bez względu na wiek.

2. Jak uniknąć raka szyjki macicy – cytologia i HPV

To jeden z tych nowotworów złośliwych, których można uniknąć wykonując badania okresowe. Najlepszą profilaktyką jest regularne wykonywanie cytologii.

Powszechną praktyką jest stosowanie badań na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. Podobnie jak cytologia, badanie polega na pobraniu z szyjki macicy komórek. Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej zaleca szczepienia przeciw HPV przed rozpoczęciem życia płciowego. W Polsce, przyjęte jest, aby pierwsze badanie cytologiczne wykonać w wieku 20-25 lat lub zaraz po rozpoczęciu współżycia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz więcej:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze