Trwa ładowanie...

Rola opiekuna w codziennym życiu chorego

Avatar placeholder
20.07.2017 17:03
Rola opiekuna w codziennym życiu chorego
Rola opiekuna w codziennym życiu chorego

W życiu każdego chorego rola opiekuna jest wręcz nieoceniona. Przede wszystkim służy on pacjentowi wsparciem psychicznym w trudnej sytuacji. Często pomaga w codziennych obowiązkach domowych – zakupach, gotowaniu, sprzątaniu. Czasem zaangażowanie opiekuna musi być większe i obejmuje pomoc choremu w wykonywaniu podstawowych czynności, takich jak poruszanie się czy jedzenie.

spis treści

1. Jak właściwie opiekować się chorym?

Sposób opieki nad chorym zależy przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta i sytuacji życiowej opiekuna. W przypadku chorych leżących konieczne jest ogromne zaangażowanie ze strony opiekuna. Powinien on zadbać o odpowiednio wygodne łóżko, materace przeciwodleżynowe i inne formy profilaktyki odleżyn, podawanie leków, żywienie.

2. Życie rodzinne a opieka nad chorym

Niestety, często opiekun, który pracuje zawodowo i posiada rodzinę, nie jest w stanie zapewnić pacjentowi pełnej opieki samodzielnie. Warto wtedy poszukać współopiekuna wśród członków najbliższej rodziny. Może siostra lub brat mogą zająć się mamą kilka razy dziennie? A może mama mogłaby zamieszkać z samotną, sprawną ciocią? Warto zastanowić się nad takimi rozwiązaniami. Kolejną opcją jest zatrudnienie pielęgniarza, który wyręczy nas w większości prac. Pamiętajmy, że angażowanie innych osób do opieki nad naszym podopiecznym nie powinno stanowić dla nas źródła wstydu! Zadaniem opiekuna jest właściwe zorganizowanie opieki, co nie oznacza jego przebywania z chorym przez 24h na dobę.

3. Zdrowie opiekuna jest równie ważne!

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Do obowiązków opiekuna należy nie tylko zadbanie o komfort pacjenta, ale także o własne zdrowie fizyczne i psychiczne. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której osoba opiekująca się chorym jest przepracowana, przemęczona i tym samym stale rozdrażniona. Taka sytuacja będzie źródłem frustracji dla całej rodziny opiekuna oraz samego chorego. Opiekun powinien bowiem przede wszystkim znaleźć czas na rozmowę z chorym, spacer, wyjazd do lekarza. Jego zadaniem jest koordynowanie opieki oraz podejmowanie decyzji dotyczących leczenia i żywienia podopiecznego.

4. Pomoc w odpowiednim żywieniu podopiecznego w chorobie

Kwestia odżywiania chorego jest sprawą bardzo istotną. Dieta powinna być ściśle dostosowana do jednostki chorobowej pacjenta. Menu osób chorych powinno zawierać wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Czasem jednak pacjent nie jest w stanie poradzić sobie z przyswojeniem określonych ilości właściwie skomponowanych posiłków, z gryzieniem czy żuciem. Wtedy zaleca się sięgnąć po preparaty odżywcze do picia. Ich zakup również stanowi formę opieki i dbałości o komfort życia chorego. Jednocześnie daje pewność, że dostarczamy naszemu podopiecznemu odpowiednio zbilansowaną dawkę składników odżywczych w prostej i wygodnej formie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze