Trwa ładowanie...

Sprawdź poziom glukozy telefonem komórkowym!

Sprawdź poziom glukozy telefonem komórkowym!
Sprawdź poziom glukozy telefonem komórkowym!

„Słodkie życie” z cukrzycą nie jest wcale takie słodkie – konieczne są bowiem regularne badania glukozy, dzięki którym chory zna swój stan zdrowia i może kontrolować chorobę. Konieczność dokonywania wielokrotnych badań poziomu cukru, wiążących się z naruszeniem ciągłości skóry, wymaga stosunkowo sterylnych warunków. Sama procedura też zresztą do najprzyjemniejszych nie należy, co często powoduje znacznie rzadsze wykonywanie badania przez chorych na cukrzycę.

1. Sposoby kontrolowania stężenia cukru

W poszukiwaniu sposobu ulżenia diabetykom naukowcy sięgnęli po nanotechnologię. Pomoże ona nie tylko zmniejszyć dyskomfort chorych na cukrzycę, ale również prowadzić stały monitoring stężenia cukru.

Nawet jeśli chory regularnie wykonuje testy poziomu glukozy i tak nie posiada pełnego obrazu zmian, jakie zachodzą w ciągu doby. Są to tylko pojedyncze punkty z momentu pomiaru – one jednak mogą nie mieć większego związku z tym, co dzieje się na przykład godzinę później. Wysoki poziom glukozy, nawet w tych krótkich okresach, wywołuje stopniowe zmiany w narządach, prowadząc do chorób odcukrzycowych – na przykład nefropatii cukrzycowej (niewydolności nerek). Od dawna już naukowcy pracują nad nowocześniejszymi niż badanie krwi sposobami badania stężenia glukozy w organizmie chorego na cukrzycę. Istnieją już wszczepiane urządzenia, które sprawdzają go w sposób stały, pompy insulinowe same określające potrzebną dawkę insuliny, a także nieinwazyjne czujniki, pozwalające mierzyć glukozę przez skórę, używając podczerwieni.

W Draper Laboratory w Cambridge, Heather Clark opracowuje metodę kontroli cukru wspomaganą przez nanotechnologię. Jest nią specjalny „tusz” do tatuażu, zawierający w sobie nanorurki, które pokryto wrażliwym na glukozę polimerem. W jego obecności stosowany materiał staje się fluorescencyjny (po wzbudzeniu w kontakcie z badaną cząstką emituje światło). Zmiany w poziomie glukozy mają odzwierciedlenie właśnie w różnicach stopnia fluorescencji.

2. Zalety tatuaży fluorescencyjnych

Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"

Odczytu i analizy danych można dokonać za pomocą... telefonu komórkowego iPhone. Oczywiście, jest on specjalnie zmodyfikowany – posiada dodatkowe źródło światła oraz filtr na obiektywie aparatu. Dzięki temu wystarczy zbliżyć obiektyw do tatuażu i za pomocą zainstalowanego oprogramowania dokonać odczytu aktualnego poziomu glukozy, wskazanego przez tatuaż. Jak podkreślają pracujący nad tą metodą naukowcy, będzie to rozwiązanie znacznie korzystniejsze dla pacjenta niż wykonywanie tradycyjnego badania. Nie wymaga ono bowiem noszenia przy sobie i używania specjalnych pasków oznaczających poziom glukozy czy glukometru, który je analizuje – a przede wszystkim nie jest inwazyjne, można więc monitorować cukier właściwie w każdej sytuacji i każdych warunkach. Za ich pomocą da się sprawdzać również inne parametry krwi – jak na przykład poziom sodu przydatny w przypadku odwodnienia organizmu.

Konieczne jest jeszcze sprawdzenie, czy stosowanie tego typu tatuażu nie będzie wywoływać skutków ubocznych. Testy prowadzone na zwierzętach wskazują, że jest on bezpieczny i nie powoduje stanów zapalnych w miejscu umieszczenia, jednak próby na ludziach nie zostały jeszcze przeprowadzone. Badacze chcą także opracować sposób na umieszczanie czujników w płytszych warstwach skóry.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze