Trwa ładowanie...

Sterylizacja i kastracja kota i kotki – wskazania, przygotowanie do zabiegu, opieka, zalecenia po zabiegu

Avatar placeholder
19.12.2019 09:30
Sterylizacja kotki zapobiegnie bolesnym rujom
Sterylizacja kotki zapobiegnie bolesnym rujom (123RF)

Sterylizacja kota i kotki polega na podwiązaniu jajowodów u samic i nasieniowodów u samców. Kastracja kota i kotki to chirurgiczne usunięcie gonad - jajników i macicy u samic i jąder u samców. Zabiegi te są wykonywane przede wszystkim w celu pozbawienia płodności kota, jednak pozwala też ograniczyć rozwój wielu chorób. Wpływa też na zachowanie zwierzęcia. Kastracja jest coraz częściej stosowana, a wszystko to przez rosnącą populację kotów i przepełnione schroniska. Właściciel, który nie planuje rozwoju hodowli i decyduje się na kastracja kota pokazuje, że działa świadomie i odpowiedzialnie.

spis treści

1. Co to jest sterylizacja i kastracja?

Sterylizacja kota i kotki oznacza podwiązanie jajowodów u samic lub nasieniowodów u samców. Z kolei kastracja kota lub kotki to zabieg chirurgicznego wycięcia gonad - jajników i macicy u samic i jąder u samców.

Zapobiega to niechcianym rujom, które kotki mogą znosić wyjątkowo boleśnie. Kilkukrotne ruje w ciągu roku wycieńczają organizm matki i zwiększają ryzyko raka sutka, stany zapalne macicy i jej wypadnięcie, czemu zapobiegnie sterylizacja.

Zobacz film: "Kocia gwiazda w sieci"

Sterylizacja kotki wyeliminuje też zupełnie ryzyko nowotworów i torbieli jajników oraz ropomacicze.

Sterylizacja ma również duże znaczenie w przeciwdziałaniu bezdomności zwierząt. Wysterylizowane zwierzę nie spłodzi kolejnych miotów, a warto wiedzieć, że kotka może zajść w kolejną ciążę już kilkanaście dni po porodzie.

Sterylizacja kotki zahamuje też cieczkę, co zapobiegnie często bolesnym dla zwierząt stosunkom płciowym.

Jak zwierzęta wpływają na zdrowie?
Jak zwierzęta wpływają na zdrowie? [7 zdjęć]

Kiedy wracasz do domu do mruczenia lub merdającego ogona po stresującym dniu i czujesz nagły przypływ

zobacz galerię

2. Sterylizacja i kastracja kota i kotki

2.1. Kiedy wykonać zabieg

Kotka, którą poddajemy zabiegowi sterylizacji powinna być przed pierwszą rują albo tuż po niej. Wówczas zminimalizujemy ryzyko nowotworów sutków i endometriozy. Sterylizacja wykonana później nie przyniesie takiego efektu.

Uważajmy też sterylizując matkę karmiącą. Zabieg wiąże się z szeregiem komplikacji, a kocięta zostają pozbawione pokarmu.

Kot powinien osiągnąć dojrzałość płciową, dlatego też najlepszy czas na kastrację kota to 6-8 miesiąc jego życia. Wczesna kastracja kota nie wpływa na wzrost kota, choć mogą one rosnąć wolniej. Będzie on rozwijał się prawidłowo. Nie wolno sterylizować zwierzęcia w trakcie rui – unikniemy zaburzeń hormonalnych.

2.2. Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem jakim jest kastracja kota należy wykonać wszelkie badania potwierdzające stan zdrowia zwierzęcia. Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz weterynarii.

Przed każdym zabiegiem tego typu konieczne jest wprowadzenie 12 h głodówki. W tym czasie kot powinien pić wodę, którą odstawiamy ok. 4 h przed zabiegiem sterylizacji.

Zabieg sterylizacji kotki jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym.

Chirurg przygotowuje pole operacyjne, goląc i dezynfekując brzuch. Wtedy wykonuje sterylizację lub kastrację.

2.3. Opieka po zabiegu

Po narkozie kot może być ospały. Pomieszczenie, w którym znajduje się zwierzę po zabiegu powinno być ciepłe, dlatego też kota można ułożyć blisko kaloryfera lub otulić go kocem. Po zabiegu kotu podaje się antybiotyki.

Po zabiegu zostaje rana, którą trzeba odpowiednio zabezpieczyć i często odkażać. Koty rozdrapują i liżą bolące miejsce, dlatego należy maksymalnie ograniczyć dostęp pazurów i pyska do rany.

Po wybudzeniu z narkozy po sterylizacji, kot nie powinien dostawać jedzenia przez kolejne 24 h. Poimy zwierzę tylko wodą.

Zabieg wymaga wprowadzenia odpowiedniej diety, by rana szybciej się goiła. Gotowe diety dostępne są w lecznicach weterynaryjnych, jednak jeśli będziemy pamiętać o zapewnieniu kotu zdrowych, lekkostrawnych posiłków, kot szybciej dojdzie do siebie.

Ranę po zabiegu zabezpieczamy bandażem albo specjalnym ubrankiem. Warto też zastosować kołnierz, który skutecznie uniemożliwi rozlizywanie rany. Kołnierze ograniczają jednak ruchy zwierzęcia i mogą wywoływać niepotrzebny stres. Kilka dni po zabiegu kot powinien być uważną obserwacją i troskliwą opieką.

Zobacz też:

3. Efekty sterylizacji i kastracji kota i kotki

Efektem sterylizacji i kastracji kota lub kotki jest nie tylko brak płodności. Jakie zalety ma kastracja kota? Przede wszystkim zabieg wpływa na zdrowie naszego pupila. Kastracja chroni zwierzę przed nowotworami jąder, poza tym nie występują takie schorzenia jak zapalenia jader, najądrzy czy urazy jąder.

Kocur po kastracji żyje dwa razy dłużej. kastracja kota wpływa także na jego zachowanie. Kot po kastracji nie jest agresywny, może być bardziej osowiały i łagodniejszy. Wszystko to, że względu na mniejszy poziom testosteronu.

Kastracja kota wpływa także na brak zainteresowania płcią przeciwną. Samiec po kastracji nie będzie wyśpiewywał marcowych koncertów, a także nie będzie uciekał do potencjalnej partnerki.

Kastracja kota obniża także ryzyko wystąpienia chorób takich jak FIV, wścieklizny i anemii. Choroby te mogą wystąpić np. w wyniku walki o samicę u kotów, które nie są wykastrowane.

Kastracja kota może wpłynąć także na koniec problemów związanych ze znaczeniem terenu. Po kastracji mocz kota jest dużo mniej intensywny. Aby podczas kastracji nie doszło do powikłań, najlepiej jest kastrować młodego kota.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze