Zabieg operacyjny tętniaka aorty

Tętniak aorty to stan zagrażający życiu każdego człowieka, niezależnie od płci i wieku. W obszarze budowy aorty może dojść do stopniowego osłabienia struktury ściany naczynia, w wyniku czego następuje przerwanie jej ciągłości oraz niebezpieczny krwotok, prowadzący konsekwentnie do zgonu. Jedynym postępowaniem pozwalającym na wyeliminowanie tych niebezpieczeństw jest zabieg operacyjny tętniaka aorty. Wyróżnia się tętniaki prawdziwe, rozwarstwiające oraz rzekome.

Objawy tętniaka aorty

W zależności od rodzaju tętniaka obserwuje się różne objawy choroby. Tętniak bezobjawowy, inaczej niepowikłany, najczęściej wykrywany jest przypadkowo. Diagnostyka obrazowa wykonywana jest w celu wyjaśnienia przyczyn nieokreślonego bólu w obrębie jamy brzusznej. Ból może czasami promieniować także do okolicy krzyżowej. Tętniak objawowy to inaczej tętniak zagrażający pęknięciem, a jego charakterystycznym objawem jest ból, zlokalizowany w obrębie jamy brzusznej i promieniujący do krocza i ud. Jeżeli dojdzie do pęknięcia tętniaka, to wówczas objawy są charakterystyczne w zależności od lokalizacji pęknięcia. Jeżeli tętniak pęknie do jamy otrzewnowej, wówczas następuje masywny krwotok i pacjent ginie najczęściej przed interwencją lekarską, natomiast gdy tętniak pęknie do przestrzeni pozaotrzewnowej, wówczas pacjenci uskarżają się na bardzo silny ból okolicy lędźwiowej. Charakterystycznym objawem jest także krwiak zlokalizowany w okolicy krocza.

Operacja tętniaka aorty

Po lewej stronie klatki piersiowej zostaje wykonane podłużne cięcie, a światło tętnicy głównej zostaje zamknięte zaciskiem - klemem, a w miejscu poszerzenia zostanie wstawiona proteza z tworzywa sztucznego umożliwiającego prawidłowy przepływ krwi. W trakcie zabiegu zostanie zdecydowane, czy tętnice prowadzące krew do pleców zostaną wszczepione do protezy naczyniowej.

W celu ułatwienia rozprężenia płuc oraz prawidłowego zamknięcia się rany zostaną założone dreny. Oddychanie będzie podtrzymywane za pomocą respiratora. Po operacji zostanie konieczność badania rentgenowskiego z zastosowaniem kontrastu w celu oceny wyników operacji.

Rekonwalescencja po operacji tętniaka aorty i możliwe powikłania

W czasie rekonwalescencji pooperacyjnej należy łagodnie i stopniowo zwiększać wysiłek fizyczny (spacery). Nie powinno się kąpać w wannie i korzystać z sauny, ponieważ grozi to uszkodzeniem ran operacyjnych. Ponadto nie należy stosować pudru i maści na ranę, jeśli nie zalecił tego lekarz. W przypadku wystąpienia gorączki lub dreszczy po zabiegu operacyjnym tętniaka aorty należy skontaktować się z lekarzem.

W czasie operacji możliwe są stany zagrażające życiu pacjenta. Z powodu konieczności zamknięcia światła aorty piersiowej, w czasie zabiegu może dojść do niedostatecznego dopływu krwi do rdzenia kręgowego, co prowadzi do przejściowego, ale i trwałego porażenia. Niewystarczający przepływ krwi do nerek może spowodować konieczność stałej dializy krwi. Bardzo rzadko może dojść do utraty kończyny. Ze względu na przebieg w bliskości pola operacyjnego nerwów zaopatrujących przeponę i struny głosowe, może dojść do przejściowego bądź trwałej chrypki lub ograniczenia ruchomości przepony z upośledzeniem ruchomości oddechowej.

Bibliografia

  • Noszczyk W., Chirurgia tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3121-4
  • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X
  • Popiela T. (red.), Davidson Chirurgia. Podręcznik dla studentów, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-128-0
  • Noszczyk W., Chirurgia: repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3843-9
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Ból w klatce piersiowej po operacji tętniaka aorty

Mój tata miał wczoraj operację tętniaka aorty piersiowej, w sierpniu tego roku miał...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.

Artykuły Zabieg operacyjny tętniaka aorty

Objawy tętniakaOdtwórz wideo
Tętniaki Objawy tętniaka

Tętniaki są poszerzeniami naczyń krwionośnych, najczęściej tętnic (zdarzają się także przypadki...

Tętniak aorty
Krew i naczynia krwionośne Tętniak aorty

Tętniak aorty to poszerzenie światła głównego naczynia tętniczego, które wynika...

Rozwarstwienie aorty
Krew i naczynia krwionośne Rozwarstwienie aorty

Rozwarstwienie aorty następuje wtedy, gdy ciśnienie krwi płynącej w naczyniu krwionośnym jest...

Tętniak aorty brzusznej
Tętniak aorty Tętniak aorty brzusznej

Tętniak aorty, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy aorty – jednej z największych arterii,...

Życie z tętniakiem aorty
Tętniak aorty Życie z tętniakiem aorty

Tętniak aorty to poszerzenie aorty, czyli dużej tętnicy, w której krew płynie od serca...

Tętniak aorty Tętniak aorty - czy jest groźny?

Najczęściej atakuje mężczyzn po 40. roku życia. Tętniak aorty nazywany jest biologiczną bombą zegarową. Osoby mające tętniaka aorty często o tym nie wiedzą. Żyją niczego nieświadome, gdyż objawy tętniaka aorty długo mogą się nie pojawiać. Tętniak powiększa się z czasem, aż w końcu pęka...

Koblacja - zabiegOdtwórz wideo
Somnoplastyka w leczeniu chrapania Koblacja - zabieg

Koblacja jest to stosunkowo nową metoda usuwania dysfunkcji tkanki miękkiej podniebienia....

Leczenie depresji Zabieg lobotomii

Na czym polega lobotomia? Czy obecnie stosuje się ten zabieg w leczeniu depresji? Jakie skutki niesie ze sobą wykonanie zabiegu lobotomii czołowej?

Zabieg Credego
Zabiegi Zabieg Credego

Zapalenie spojówek u noworodków to stan zapalny, który obejmuje błonę...

Zabiegi na odchudzanie Zabieg czekoladowy

Czekolada to substancja z powodzeniem stosowana w kosmetyce. Jej właściwości wspomagają regenerację oraz detoksykację naszej skóry.

Profesjonalne peelingi Zabieg kwasem glikolowym

Zabieg kwasem glikolowym to peeling chemiczny, złuszczający martwy naskórek i dogłębnie oczyszczający skórę. Jest on zalecany dla skóry trądzikowej, z łojotokiem i przy problemach pigmentacyjnych.

Podwiązanie nasieniowodów Jak przebiega zabieg wazektomii?

Wazektomia jest popularną metodą trwałej antykoncepcji, szacuje się, że w USA wciągu ostatniej...

Maski na ciało Jak zrobić zabieg spa w domu?

Zabiegi spa są doskonale znane ze swoich właściwości aromaterapeutycznych, relaksujących i pielęgnujących skórę. Wykonaj takie zabiegi sama w domu.

Zabieg odsysania tłuszczu
Zabiegi na odchudzanie Zabieg odsysania tłuszczu

Wraz z nadejściem wiosny każda z nas rozważa możliwe sposoby redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej. Liposukcja jest jednym z nich. Dowiedz się więcej na temat tego zabiegu.

Zabieg parafinowy na dłonie
Manicure i pedicure Zabieg parafinowy na dłonie

Zabieg parafinowy na dłonie to idealne rozwiązanie problemów ze zniszczoną skórą...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij