Zatwardzenie u niemowlaka

Problemy z układem trawiennym niemowlaków są bardzo powszechne. Gdy niemowlę nie może zrobić kupy, może to znaczyć, że cierpi na zaparcia. Może o tym również świadczyć konsystencja kupki. Problemy trawienne dziecka bardzo często prowadzą do problemów z jego snem. Dziecko jest niespokojne i nie może zasnąć, co z kolei spędza sen z powiek również rodzicom. Warto poznać sposoby walki z dziecięcymi zaparciami.

Kupa niemowlaka

O zaparciu u niemowlaka mówimy, gdy dziecko nie oddaje stolca. Nie każdy jednak wie, że brak kupki nie jest jedynym objawem zaparcia. Dziecko może cierpieć na zaparcia, nawet gdy oddaje stolec. Ważna jest jednak jego konsystencja. Nie jest dobrze, gdy kupka niemowlaka karmionego wyłącznie piersią jest twarda i gumowata. Kolor natomiast nie gra roli – zielona kupa u niemowlaka nie jest czymś niezwykłym. Jedynie czerwona kupka powinna wzbudzić nasz niepokój, gdyż może zawierać krew. Jeśli chodzi o wielkość stolca, to niemolak cierpiący na zaparcia może oddawać kał przypominający królicze odchody, chociaż zdarza się też, że oddawany stolec jest większy.

Zapobieganie zaparciom u niemowlaka

Niemowlę nie może zrobić kupy z wielu powodów. Wśród przyczyn zaparć można wyróżnić:

Okrężnica ma za zadanie usuwanie wody z mas kałowych. Jeśli jednak zabierze jej zbyt wiele, stolec staje się twardy i suchy, a tym samym trudny do usunięcia. Dziecko musi przyjmować dużą ilość płynów, aby rozmiękczyć stolec i łatwiej go wydalić. Warto jednak zauważyć, że zaparcia u niemowlaka karmionego piersią zdarzają się rzadziej niż u dzieci karmionych mlekiem zastępczym.

Karmienie piersią może pomóc w zapobieganiu zatwardzeniom. Aby wyleczyć zaparcia, można podawać dziecku mleko zastępcze na bazie łagodnego mleka krowiego, które podobno jest najbardziej zbliżone do mleka matki. Inne sposoby leczenia zaparcia u niemowlaka, to:

  • podawanie dziecku soku ze śliwek;
  • podawanie oleju lnianego;
  • badanie odbytu przeprowadzane przez lekarza;
  • masaż brzuszka noworodka;
  • zastosowanie czopków.

Należy jednak pamiętać, aby nie podawać dziecku niczego oprócz mleka, o ile nie zezwoli na to lekarz pediatra. Gdy niemowak nie może zrobić kupy, bardzo często jest bardziej marudny i częściej płacze, a rodzice się martwią. Pamiętajmy jednak, że nie musi to oznaczać żadnej choroby. Nawet całkowicie zdrowe niemowlaki miewają zaparcia, które na szczęście szybko mijają. Nie ma więc powodów do obaw.

Zatwardzenie u niemowlaka nie musi oznaczać poważnych dolegliwości. Aby ułatwić dziecku pracę układu pokarmowego, warto masować brzuszek dziecka i podkurczać nóżki malca w stronę klatki piersiowej, a także często przystawiać do piersi. Jeśłi niemowlę jest starsze, można mu podawać do picia rozwodnione soki owocowe, najlepiej w proporcji 1:1. Układ trawienny niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, stąd częste w życiu małego szkraba problemy z brzuszkiem, takie jak zaparcia, bóle kolkowe, biegunki czy gazy. Po okresie dwóch lat system pokarmowy powinien już właściwie spełniać swoje funkcje, a „brzuszkowe problemy” powinny zdecydowanie się zmniejszyć.

Porozmawiaj o tym na Forum Ciąża i dziecko »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Prężenie się u niemowlaka

Witam. Mój 4,5 miesięczny synek od dwóch dni bardzo się pręży i wygina do tyłu....

mgr Aurelia Grzmot-Bilska Porady udziela mgr Aurelia Grzmot-Bilska pedagog w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bydgoszczy.
Kolki u noworodka

Witam. Ok. miesiąca temu urodziłam zdrową córkę. Obecnie karmię ją sposobem mieszanym, gdyż...

mgr Aleksandra Kilen-Zasieczna Porady udziela mgr Aleksandra Kilen-Zasieczna dietetyk w poradni dietetycznej JeszFresh w Warszawie.

Artykuły Kolka u niemowlęcia

Sposoby na kolkę u dzieckaOdtwórz wideo
Kolka u niemowlęcia Sposoby na kolkę u dziecka

Atak kolki u dziecka zawsze wygląda bardzo podobnie. Dziecko ma zaczerwienioną buzię, wzdęty brzuch, płacze, czasami ulewa, wymiotuje i oddaje gazy. Taki stan trwa kilka godzin, następnie dziecko zasypia. Kolka pojawia się około 2. tygodnia życia...

Noworodek Zatwardzenie u noworodka

Zatwardzenie u noworodka objawia się rzadszym niż normalnie oddawaniem stolca. Jeśli liczba kup ulegnie zmniejszeniu i będzie sucha i dość twarda, to można podejrzewać, że dziecko ma zatwardzenie.

Zaparcia Nowy lek na zatwardzenie

Pozornie błahy problem - zatwardzenie - powoduje dyskomfort, którego trudno jest się...

Kupa niemowlakaOdtwórz wideo
Pielęgnacja niemowlęcia Kupa niemowlaka

Kupa niemowlaka to jedna z tych rzeczy, które niepokoją młode mamy najbardziej. Nie...

Autyzm u niemowlaka
Rodzaje autyzmu Autyzm u niemowlaka

Autyzm u niemowląt jest trudny do zdiagnozowania. Przed trzecim rokiem życia dziecka nie...

Rozwój niemowlęcia Kaszel u niemowlaka

Kaszel u niemowlaka może oznaczać alergię wziewną u dziecka albo infekcję. Jeśli kaszlowi towarzyszy podwyższona temperatura ciała, katar i płacz niemowlęcia, można przypuszczać chorobę.

Wózek dla niemowlaka
Wózki, nosidełka, chusty Wózek dla niemowlaka

Wybór wózka dla niemowlaka jest dla rodziców nie lada problemem. Zastanawiają się, jaki wózek...

Kolka u niemowlęcia Wymioty u niemowlaka

Gdy niemowlę wymiotuje po jedzeniu, młode mamy mają trzy możliwości reakcji: mogą wpaść w...

Rozszerzanie diety Dieta niemowlaka

Małe dzieci, oprócz tego, że są słodkie i kochane, wymagają szczególnej opieki. Również ich...

Jak przewijać niemowlaka?
Pielęgnacja niemowlęcia Jak przewijać niemowlaka?

Przewijanie niemowlaka to czynność, którą przyszli rodzice będą musieli wykonywać kilka razy...

Rozwój niemowlęcia Gaworzenie niemowlaka

Gaworzenie niemowlaka to już świadome wydawanie przez dziecko dźwięków. Zwykle gaworzenie przypada na piąty miesiąc życia dziecka, choć niektóre maluchy gaworzą znacznie wcześniej.

Grypa u niemowlaka
Grypa u dziecka Grypa u niemowlaka

Gorączka, ból głowy, mięśni, katar – każdy to zna i pewnie nie raz w życiu...

Pielęgnacja niemowlęcia Jak ubierać niemowlaka?

Jak ubierać niemowlaka? – to pytanie często doskwiera młodym mamom. Nie wiedzą one dokładnie,...

Pierwszy rok życia dziecka Rozwój niemowlaka - 8 miesiąc

Rozwój niemowlaka w ósmym miesiącu życia jest bardzo intensywny. Dziecko zaczyna już raczkować po podłodze, a trzymane za rączki potrafi stać bez najmniejszych obaw.

Pierwszy rok życia dziecka Rozwój niemowlaka - 6 miesiąc

Rozwój niemowlaka w szóstym miesiącu życia przebiega dość intensywnie. Zaczynają się pojawiać pierwsze zęby, mama wprowadza do menu dziecka nowe pokarmy, maluch zaczyna wydawać coraz więcej dźwięków.

Pierwszy rok życia dziecka Rozwój niemowlaka - 5 miesiąc

Rozwój niemowlaka to fascynujący proces. Dziecko niemal codziennie uczy się czegoś nowego,...

Niemowlę (1-12 miesięcy) Jak leczyć biegunkę u niemowlaka?

Biegunka u dziecka miewa poważne następstwa, zwłaszcza gdy pojawia się u niemowlęcia. Dlatego tak ważne jest leczenie biegunki. Jak sobie z nią poradzić i kiedy potrzebna jest interwencja lekarska?

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij