Trwa ładowanie...

17 hydroksyprogesteron - charakterystyka, wskazania, norma, przygotowanie do badania

Avatar placeholder
30.03.2021 14:10
17 hydroksyprogesteron jest bardzo ważnym hormonem, od którego zależy prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
17 hydroksyprogesteron jest bardzo ważnym hormonem, od którego zależy prawidłowe funkcjonowanie organizmu. (Shutterstock)

17 hydroksyprogesteron to jeden z ważniejszych hormonów w organizmie człowieka, wytwarza go kora nadnerczy. Kortyzol jest jego głównym produktem. Kortyzol motywuje organizm do działania w czasie, gdy jest on narażony na sytuację stresową. Badanie 17 hydroksyprogesteronu wykonuje się, gdy istnieje ryzyko wystąpienia przerostu kory nadnerczy. Podwyższony poziom 17 hydroksyprogesteronu może oznaczać również inne poważne schorzenia.

spis treści

1. 17 hydroksyprogesteron – charakterystyka

17 hydroksyprogesteron jest bardzo ważnym hormonem, od którego zależy prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Z 17 hydroksyprogesteronu powstaje kortyzol, czyli hormon stresu. Kortyzol pomaga organizmowi w chwilach bardzo stresujących – motywuje go i działa na niego dyscyplinująco.

6 typów bólu spowodowanych nadmiernym stresem
6 typów bólu spowodowanych nadmiernym stresem [9 zdjęć]

Przewlekły stres to najgorszy wróg człowieka. Działa bardzo podstępnie, by na końcu uderzyć w nasz najsłabszy

zobacz galerię
Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"

Stężenie 17 hydroksyprogesteronu we krwi może być za wysokie, wtedy skutki na działanie organizmu są niekorzystne. 17 hydroksyprogesteron można zaliczyć do grupy steroidów (organicznych związków chemicznych). Wydziela go w głównej mierze kora nadnerczy, ale także jajniki i jądra. U kobiet w ciąży to łożysko jest odpowiedzialne za wydzielanie 17 hydroksyprogesteronu.

2. 17 hydroksyprogesteron- wskazania

Badanie normy 17 hydroksyprogesteronu może wykonać każdy człowiek, jednak przede wszystkim badanie dedykowane jest osobom, u których stwierdzono wrodzony przerost nadnerczy. Pozostałe wskazania do wykonania badania 17 hydroksyprogesteronu to:

3. 17 hydroksyprogesteron – norma

Prawidłowy wynik stężenia 17 hydroksyprogesteronu w organizmie dorosłego człowieka powinien wynosić mniej niż 6 nmol/l. Wynik, który waha się pomiędzy 6–24 nmol/l jest niepewny i badanie powinno być przeprowadzone ponownie. Stężenie 17 hydroksyprogesteronu ponad 24 nmol/l oznacza podwyższone stężenie hormonu. Z wynikiem należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jeżeli norma lekko przekracza 24 nmol/l to możliwe jest występowanie łagodnego przerostu nadnerczy, jeżeli norma jest znacznie przekroczona, lekarz prowadzący podejmuje odpowiednie leczenie.

U dzieci urodzonych za wcześnie poziom 17 hydroksyprogesteronu często jest wyższy, w związku z tym należy u nich powtórzyć badanie.

4. 17 hydroksyprogesteron – przygotowanie do badania

Przed przystąpieniem do badania 17 hydroksyprogesteronu pacjent musi być na czczo. W celu uzyskania prawidłowego wyniku badania należy zgłosić się na pobranie krwi w godzinach porannych, wtedy wynik będzie możliwie najdokładniejszy. Natomiast u kobiet, które akurat mają miesiączkę, nie wiadomo, w którym dniu cyklu przeprowadzić badanie, więc najlepiej poczekać na koniec okresu i wtedy przeprowadzić badanie 17 hydroksyprogesteronu.

Musisz to wiedzieć

Krew pacjenta najczęściej pobierana jest z żyły łokciowej i wystarczy jej niewielka ilość. Cena badania 17 hydroksyprogesteronu wynosi około 40 złotych. Badanie to powinno mieć w swojej ofercie każde laboratorium, a na wyniki badania czeka się ponad tydzień.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze