Trwa ładowanie...

22 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Wygląd dziecka, brzuch mamy

22 tydzień ciąży, czyli jej 5 miesiąc, to czas intensywnego wzrostu płodu i rozwoju oraz doskonalenia poszczególnych układów. U przyszłej mamy pojawia się zaokrąglony i wystający brzucch, ale i dolegliwości, za które odpowiada powiększająca się macica. Jak wygląda dziecko? Co może niepokoić?

spis treści

1. 22 tydzień ciąży - który to miesiąc?

22 tydzień ciąży to ostatni tydzień 5 miesiąca. Zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 21 tygodni, a od zapłodnienia 19. Kobieta znajduje się w środku 2 trymestru i w połowie ciąży.

Zobacz film: "Najlepsza pora na dziecko. Naukowcy publikują wyniki nowego badania"

2. 22 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?

W 22 tygodniu ciąży dziecko waży około 400 gramów, a swoim rozmiarem przypomina cukinię. Osiąga około 28 cm długości. Długość ciemieniowo–siedzeniowa (CRL) oscyluje w granicach 19–21 cm, a długość całkowita (CHL) wynosi od 27 do 29 cm.

Maluch ma proporcjonalne nóżki i rączki, rozwiniętą twarz z brwiami i rzęsami. Posiada także niewielkie włosy. Ponieważ nie mają pigmentu, są białe. Między nosem a ustami pojawia się charakterystyczna pionowa bruzda. Małżowiny uszne przybierają ostateczny kształt. Dziecko ma na tyle silne mięśnie karku, że potrafi unieść główkę i oprzeć ją o ścianki macicy.

Skóra dziecka jest coraz mniej przezroczysta, zaczyna się pod nią gromadzić się tłuszcz. Szpik kostny produkuje więcej białych krwinek składających się na układ odpornościowy. Narządy wewnętrzne dziecka doskonalą się i coraz lepiej funkcjonują. Trzustka wydziela insulinę i glukagon, w wątrobie zaczyna rozkładać się bilirubina.

U dziewczynek pochwa jest już w pełni wykształcona, u chłopców trwa proces zstępowania jąder do moszny. Na początku 5 miesiąca ciąży pęcherzyki płucne produkują pierwsze ilości surfaktantu, czyli substancji zapewniającej im elastyczność i chroniącej je przed pękaniem.

Od mniej więcej tego momentu dziecko słyszy za pośrednictwem układu słuchowego. Ma zamknięte lub przymknięte powieki, ale reaguje na światło. Zaciska je, a nawet odwraca się od źródła światła. Jest też czułe na zmianę temperatury. Doskonali również zmysł dotyku i umiejętność chwytania. Próbuje łapać swoje stopy, bawi się pępowiną. Jego ruchy stają się coraz silniejsze, a przez to coraz lepiej odczuwalne przez kobietę. 22 tygodniu ciąży to czas, kiedy przyszła mama zwykle czuje już ruchy dziecka.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. 22 tydzień ciąży – brzuch mamy

Płód w 22 tygodniu ciąży jest coraz większy, co oznacza, że coraz większy i bardziej kształtny staje się także brzuch przyszłej mamy. Macica sięga trochę poniżej pępka. Kobieta do 22 tygodnia ciąży od początku jej trwania zazwyczaj przybiera na wadze około 5 kg.

Wraz ze wzrostem dziecka i powiększaniem się macicy kobieta odczuwa wiele dolegliwości. Ucisk macicy naczynia krwionośne wywołuje zawroty głowy, a nawet omdlenia. Typowa jest coraz bardziej uciążliwa potrzeba oddawania moczu. Dość uciążliwe mogą być krwawienia z dziąseł, które są teraz rozpulchnione i bolesne. Dobra wiadomość jest taka, że w tym czasie ustępują nudności, wraca energia, poprawia się też samopoczucie.

4. USG połówkowe

22 tydzień ciąży to ostatni moment na wykonanie USG połówkowego. To drugie obowiązkowe badanie ultrasonograficzne, które powinna wykonać ciężarna. Jego celem jest ocena narządów dziecka, objętości płynu owodniowego oraz określenie ryzyka występowania wad wrodzonych (takich jak rozszczep kręgosłupa, rozszczep podniebienia, wady serca).

Ustalenie ryzyka pojawienia się wady genetycznej u dziecka ustala się na podstawie tzw. ultrasonograficznych markerów wad genetycznych. Najważniejsze to: długość kości udowych, grubość fałdu karkowego, długość kości nosowej, szerokość miedniczek nerkowych czy echogeniczność jelit.

Badanie skupia się także na wyznaczeniu przybliżonej masy płodu, ustala także wiek ciąży na podstawie parametrów biometrycznych. W USG połówkowym bardzo ważnym elementem jest również określenie lokalizacji łożyska i badanie przepływu w tętnicach macicznych pod kątem ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego i hipotrofii płodu, a także ocena szyjki macicy.

5. 22 tydzień – ból brzucha i skurcze Braxtona-Hicksa

Wiele kobiet w 22 tygodniu martwi twardy brzuch lub twardniejący brzuch. Na tym etapie ciąży odpowiadają za niego najczęściej tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa. To nic innego jak trening macicy przed zbliżającym się porodem. Niektóre kobiety zaczynają je odczuwać około 20. tygodnia ciąży, inne później, dopiero około 28.

Jak objawiają się skurcze, które wiele kobiet odczuwa jako ból brzucha? Napięcie może pojawiać się kilka razy w ciągu dnia, nie jest jednak bolesne, nie trwa również zbyt długo (maksymalnie do pół minuty). Mija szybko i samoistnie.

Twardy brzuch i ból podbrzusza w ciąży powinny niepokoić, gdy towarzyszy im krwawienie z dróg rodnych i są silne. Ponieważ mogą wskazywać na przedwczesny poród, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub jechać do szpitala.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza