Trwa ładowanie...

28-latka umiera. Jedyny objaw raka pojawił się na stopie

 Maciej Rugała
Maciej Rugała 03.01.2023 18:04
Lekarze nie dają jej dziś szans na przeżycie
Lekarze nie dają jej dziś szans na przeżycie (Instagram @nataliefornasier)

Gdy Natalie miała 20 lat, udała się do lekarza z nietypową zmianą na stopie. Wydawało się, że to zwykły pieprzyk. Niepokojące było jednak, że zmienia on swój kształt. Dzisiaj lekarze nie dają jej już szans na przeżycie, kobietę zabija czerniak.

spis treści

1. Zaczęło się od pieprzyka, teraz nie może chodzić

To była bardzo niepozorna zmiana na skórze stopy, jednak zmieniała z czasem swój kształt. Powinien to być wystarczający sygnał, aby szukać opinii specjalisty.

Lekarz postawił diagnozę - to czerniak, złośliwy nowotwór skóry. W ubiegłym roku onkolodzy stwierdzili, że rak jest w stadium terminalnym. Nie pozostało jej już nic innego, jak czekać na cud. Medycy nie dają jej szans na wyleczenie.

Zobacz film: "Nowa, skuteczniejsza terapia dla chorych na czerniaka"

- Boli mnie całe ciało, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ciężar guza jest bardzo uciążliwy - mówi kobieta.

Mija już 8 lat, odkąd Natalie usłyszała diagnozę. Obecnie jest pod stałą opieką paliatywną, której celem jest łagodzenie bólu związanego ze zmianami nowotworowymi i przerzutami. Nie jest już w stanie samodzielnie się poruszać. Swoje zmagania z chorobą pokazuje w mediach społecznościowych, w których jest bardzo aktywna.

2. Złośliwy nowotwór skóry

Czerniak powstaje z melanocytów - komórek odpowiedzialnych za pigmentację skóry. Najbardziej na niego narażone są osoby w wieku średnim i starszym. Ten typ nowotworu rzadko dotyka ludzi poniżej 30. roku życia, ale takie przypadki niestety się zdarzają. Szczególnie narażone są na niego osoby, w których rodzinie występowały przypadki nowotworów skóry. Podwyższone ryzyko dotyczy także osób, na których skórze występuje wiele znamion barwnikowych oraz osób, które często chadzają na solarium. Duże dawki promieniowania UV są czynnikiem kancerogennym - uszkadzają DNA komórek skóry.

Czerniak wykryty we wczesnym stadium jest łatwy do wyleczenia - wycina się skórę ze zmianą nowotworową. Gdy jednak jego grubość przekracza 1 mm, konieczna staje się biopsja węzłów chłonnych, może być konieczne ich usunięcie, a także bardziej inwazyjne metody terapii jak chemioterapia.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze