28 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Wygląd dziecka, wielkość brzucha
28 tydzień ciąży to 7 miesiąc i początek 3 trymestru ciąży. Dziecko osiąga wielkość główki kapusty, a jego rozwój wciąż jest bardzo intensywny. Przyszła mama czuje się dobrze i wygląda kwitnąco, coraz bardziej jednak dają o sobie znać dolegliwości, które towarzyszą na finiszu ciąży. Jak wygląda dziecko? Co może niepokoić?
1. 28 tydzień ciąży - który to miesiąc?
28 tydzień ciąży to 7 miesiąc, a początek 3 trymestru ciąży. Dziecko nieustannie rośnie i rozwija się, a przyszła mama wygląda kwitnąco, choć może odczuwać również coraz większe zmęczenie. Ma to związek z dodatkowymi kilogramami: wagą dziecka i macicy oraz płynu owodniowego. W tym okresie typowe są różne dolegliwości ciążowe, takie jak ból nóg czy pleców, a także hemoroidy, zgaga, świąd brzucha, bezsenność czy płytki oddech.
2. Jak wygląda dziecko w 28 tygodniu ciąży?
Waga dziecka w 28 tygodniu ciąży przekracza najczęściej 1100-1300 g. Maluch mierzy około 36 cm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi 25 cm). Osiąga wielkość główki kapusty. Oznacza to, że dziesięciokrotnie powiększył masę ciała. Jego rozwój jest bardzo intensywny. Dziecko nabiera też ciała: tkanka podskórna wypełnia się tłuszczem, a jego warstwa z dnia na dzień jest coraz grubsza.
Na tym etapie ciąży następuje szybki rozwój układu nerwowego oraz oddechowego. Zmienia się budowa płuc. Narządy doskonalą swoją pracę, nie są jednak jeszcze w pełni dojrzałe. Niemniej, gdyby dziecko przyszło na świat właśnie teraz, miałoby spore szanse na przeżycie poza brzuchem mamy, w inkubatorze.
Większość narządów wewnętrznych dziecka jest już wykształcona, a nawet pełni swoje funkcje. Oczy malucha zyskały kolor, gęstnieją włosy na głowie, w przeciwieństwie do włosków, które pokrywają jego ciało (tzw. lanugo).
Mózg dziecka uczy się nowych funkcji, zaczynają się w nim formować charakterystyczne bruzdy i zakręty. Dzięki temu jego powierzchnia znacząco się powiększa. Przybywa też komórek nerwowych, zaś już obecne zaczynają się specjalizować. Maluch opanował już odruchy wrodzone, takie jak ssanie czy chwytanie. Może już otwierać oczy, reaguje na światło i dźwięki z otoczenia.
Ruchy dziecka w 28. tygodniu ciąży są bardzo wyraźne. Nic dziwnego: jest coraz większe i silniejsze, a i nie ma zbyt wiele miejsca. Każda zmiana pozycji i ruch kończyną powodują uderzenia o ściany jamy macicy.
3. Wielkość brzucha w 28 tygodniu ciąży
Brzuch ciężarnej stale rośnie i zaczyna utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Macica mieści się w tym momencie około 28 cm nad kością łonową. Jej dno znajduje się obecnie około 7 cm nad pępkiem. To wpływa na optyczne zwiększenie się rozmiaru brzucha, ale i skutkuje uciskiem na przeponę (to dlatego pojawiają się duszności oraz problemy z oddychaniem). Waga mamy jest zwykle większa o co najmniej 8 kg.
U większości kobiet na brzuchu widoczna już jest ciemna kreska. To linea negra, która powstaje w wyniku zmian hormonalnych. Znika w ciągu kilku tygodni po porodzie. Co ważne, kobiety, które maja ujemny czynnik Rh, w 28 tygodniu ciąży powinny otrzymać immunoglobulinę anty-D, która zapobiega konfliktowi serologicznemu.
4. 28 tydzień ciąży - skurcze Braxtona-Hicksa
W 28 tygodniu ciąży mogą pojawiać się skurcze Braxtona-Hicksa, inaczej skurcze przepowiadające. To niegroźne skurcze przedporodowe, będące wyrazem nieskoordynowanej czynności skurczowej macicy. Pojawiają się w ostatnich miesiącach ciąży, najczęściej po 20. tygodniu, zwykle w 3. trymestrze.
Skurcze Braxtona-Hicksa są oznaką zbliżającego porodu. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do akcji porodowej poprzez wzmocnienie jej mięśni. Wpływają także na ułożenie dziecka główką w kierunku kanału rodnego.
5. 28 tydzień ciąży a USG
Pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży wykonuje się USG 3 trymestru, które dostarcza wielu istotnych informacji dotyczących rozwoju płodu. To jedno z trzech obowiązkowych badań ultrasonograficznych w ciąży. Jest bardzo ważne, ponieważ dopiero na tym etapie może ujawnić się wiele nieprawidłowości.
Celem USG jest ocena rozwoju oraz dojrzewania poszczególnych tkanek i narządów dziecka. Podczas badania ocenie poddaje się głowę, klatkę piersiową i płuca, serce, jamę brzuszną, narządy płciowe oraz kończyny górne i dolne. USG pozwala także stwierdzić występowanie wad wrodzonych czy nieprawidłowości.
Celem badania jest także potwierdzenie wieku ciążowego lub jego ustalenie go. Podczas USG 3 trymestru, na podstawie pomiarów, lekarz może oszacować przybliżoną masę płodu oraz prawdopodobną masę noworodka. Ocenia także ilość płynu owodniowego i stan łożyska. Sprawdza również, czy dziecko przybrało już odpowiednią pozycję do porodu, co ma duży wpływ na jego przebieg.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.