Owoce leśne, których lepiej nie jeść prosto z krzaka
Owoce leśne to nieocenione źródło witamin i warto je włączyć do swojej diety w sezonie letnim. Dary lasu mają znacznie więcej witamin od tych hodowanych w ogrodzie. Ich właściwości wykorzystywane są od lat. Niestety, spożywanie ich prosto z krzaka niesie ze sobą poważne zagrożenie – zakażenie jajami pasożytów.
1. Dlaczego należy myć owoce?
Czarne jagody
Owoc znany przez każdego bywalca lasu. Małe krzaki łatwo spotkać podczas spaceru. Wystarczy się rozejrzeć. Rosną w kępach. Owoce mają sporo właściwości leczniczych – suszone działają przeciwbiegunkowo i obniżają poziom cukru we krwi, a świeże wręcz odwrotnie – przeczyszczająco. Jędrne owoce pomagają pozbyć się zaparć i doskonale wpływają na wzrok.
W kuchni wyczarujesz z nich pierogi, dodasz do naleśników, wyciśniesz sok lub przygotujesz nalewkę. Stanowią cenne źródło fosforu, magnezu, potasu i witamin: A, B, C. Nie jedz ich jednak bezpośrednio z krzaka. Zwierzęta mogły przenieść na nie pasożyty.
Jeżyny
Wykorzystywane są w medycynie ludowej od pokoleń. Na ich bazie wytwarzany jest sok, który skutecznie chroni i łagodzi objawy przeziębienia. Wspomaga organizm w walce z infekcjami. Nie tylko owoce można wykorzystać. Z liści jeżyny możesz przygotować napar, który działa przeciwbiegunkowo. Picie naparu jest skutecznym sposobem na pozbycie się gorączki. Bogate w antocyjany owoce wzmacniają i odtruwają serce.
Maliny
Smak malin rosnących w lesie jest bardziej wyrazisty i kwaśny, a owoce są drobniejsze. Ze świeżych malin warto wycisnąć sok i przechowywać go aż do zimy. Napój szybko ogrzeje organizm i wzmocni go dawką witaminy C. Z malin warto przygotować ocet. Ocet malinowy skutecznie zbije gorączkę i złagodzi ból gardła. Owoce znalazły zastosowanie w zabiegach pielęgnacyjnych. Nałożone na twarz w formie maseczki działają przeciwzmarszczkowo.
Poziomki
Dobrze działają na układ pokarmowy. W medycynie ludowej stosowane są jako środek moczopędny. Flawnoidy (głównie kwercetyna i rutyna) zawarte w poziomkach, mają silne działanie odkażające. Dzięki pektynom twój metabolizm znacznie przyspieszy.
2. Zakażenie tasiemcem
Dziko rosnące owoce są pyszne i zdrowe. Zbierając garść jagód ciężko jest się jednak opanować, żeby nie włożyć ich od razu do ust. Niestety, narażasz się tym samym na niebezpieczeństwo zakażenia tasiemcem. Nie jest to jednak jedyna pułapka, która na ciebie czeka. Bąblowica jest chorobą pasożytniczą przenoszoną przez zwierzynę leśną. W odchodach zwierząt znajdują się jaja tasiemca bąblowca – jest to najgroźniejszy przedstawiciel rodziny tasiemcowatych.
Z jaj, które dostaną się do przewodu pokarmowego wykluwają się larwy, które przez ścianę jelit dostają się do naczyń krwionośnych. Objawy bąblowca nie są przyjemne. Choroba może prowadzić do niewydolności wątroby lub tworzyć stany zapalne w płucach (w zależności od umiejscowienia cysty). Pamiętaj, że nie wystarczy umyć samych owoców. Przemyj dokładnie też ręce. Dopiero wtedy możesz spokojnie zjeść leśne owoce i cieszyć się ich wspaniałym smakiem oraz właściwościami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zobacz także:
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.