Trwa ładowanie...

40 lat angioplastyki – najczęściej wykonywanego zabiegu w kardiologii

Avatar placeholder
17.08.2021 13:11
40 lat angioplastyki – najczęściej wykonywanego zabiegu w kardiologii
40 lat angioplastyki – najczęściej wykonywanego zabiegu w kardiologii (123rf)

Plastyka ma również swoje zastosowanie w przypadku naczyń krwionośnych. Czym jest angioplastyka? Na czym polega zabieg oraz jacy pacjenci są do niego kwalifikowani?

Fachowo przezskórna angioplastyka wieńcowa (PCI, percutaneous coronary intervention) to zabieg mający na celu poszerzenie lub udrożnienie zwężonej lub zamkniętej tętnicy wieńcowej lub uprzednio wszczepionego chirurgicznie pomostu aortalno-wieńcowego. Pierwszy zabieg przezskórnej angioplastyki przy pomocy cewnika z balonikiem (angioplastyka balonowa, klasyczna) wykonał dr Andreas Gruentzig w 1977 roku w Zurichu.

Andreas Gruentzig rozpoczął nowy rozdział w leczeniu chorób serca i naczyń. 40 lat temu porwał się na prawdziwe szaleństwo i cewnikiem balonowym - skonstruowanym przez siebie, sklejonym z plastikowych rurek wysuszonych w piekarniku własnej kuchni, stworzył urządzenie, które z powodzeniem stosujemy do dziś. Ono się oczywiście doczekało wielu, wielu generacji, ale jest to przykład, który pokazuje jak pozytywne szaleństwo i pozytywne zakręcenie, pozwala stworzyć coś naprawdę dobrego, ponieważ człowiek, który miał ten zabieg wykonany 40 lat temu domową metodą, żyje do dziś.

5 mitów na temat chorób serca u kobiet, które powinnaś znać
5 mitów na temat chorób serca u kobiet, które powinnaś znać [7 zdjęć]

Chociaż większość kobiet pamięta o profilaktyce raka piersi, to nierzadko bagatelizuje czynniki ryzyka

zobacz galerię
Zobacz film: "40 lat angioplastyki – najczęściej wykonywanego zabiegu w kardiologii"

Zdaniem prof. Macieja Lesiaka, kierownika I Kliniki Kardiologii Szpitala Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, miliony tego typu zabiegów wykonuje się rocznie na całym świecie, w tym około 130 tysięcy rocznie w Polsce.

Przeciętnie zabieg przezskórnej angioplastyki wieńcowej trwa 40-60 minut. Często długość trwania zabiegu zależy to od stopnia złożoności tej procedury, czyli np. liczby tętnic wieńcowych, które lekarz zamierza poszerzyć .

Zabiegi przezskórnej angioplastyki wieńcowej wykonuje się u chorych z ostrym zawałem serca oraz u tych pacjentów ze stabilną dławicą piersiową, u których leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne, a w koronarografii inwazyjnej lub wykonanej metodą wielorzędowej tomografii komputerowej stwierdzono istotne (ciasne) zwężenie dużego lub średniego kalibru naczynia wieńcowego.

W Polsce angioplastyka wykonywana jest w ok 155 ośrodkach. Do najczęstszych, chociaż niezbyt często występujących powikłań przezskórnej angioplastyki wieńcowej należą powikłania miejscowe związane z miejscem nakłucia tętnicy udowej lub promieniowej, takie jak krwiak podskórny lub zakrzepica tętnicy. Ponadto, w zależności od stanu klinicznego i wieku pacjenta, anatomii drzewa wieńcowego oraz złożoności zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych mogą wystąpić również takie poważne powikłania jak zawał serca, ostra niewydolność nerek, udar mózgu i zgon, jednak w przypadku planowych zabiegów PCI te powikłania występują bardzo rzadko, np. ryzyko udaru mózgu jest mniejsze niż 1%, zawału około 0,5%, zgonu około 1%.

Przy pomocy zabiegów PCI są leczeni pacjenci ze wszystkimi postaciami choroby wieńcowej, a więc przede wszystkim z ostrymi zespołami wieńcowymi - ostry zawał serca i niestabilna dusznica bolesna oraz wielu chorych ze stabilną dławicą piersiową, której objawów, czyli bólów w klatce piersiowej nie można kontrolować przy pomocy leczenia farmakologicznego - tłumaczy prof. Adam Witkowski, Kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytut Kardiologii w Aninie , koordynator kampanii “Stawka to Życie, Zastawka to Życie”.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze