Trwa ładowanie...

5 miesiąc ciąży – maź płodowa, mielina, rozwój zmysłów, aktywność dziecka

Avatar placeholder
30.03.2021 11:21
5 miesiąc ciąży – maź płodowa, mielina, rozwój zmysłów
5 miesiąc ciąży – maź płodowa, mielina, rozwój zmysłów (Shutterstock)

5 miesiąc ciąży to czas, gdy możemy odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Dziecko w 5 miesiącu ciąży wyczuwa smaki, zapachy, słyszy otaczające je dźwięki. Jak rozwija się dziecko w 5 miesiącu ciąży? Czym jest maź płodowa i mielina? Jak rozwinięte są zmysły dziecka w 5 miesiącu ciąży?

spis treści

1. 5 miesiąc ciąży – maź płodowa

Dziecko w 5 miesiącu ciąży zaczyna przypominać miniaturkę człowieka. Ma około 15 cm długości, waży około 200 gram, posiada już rzęsy, brwi i na głowie zaczynają wyrastać pierwsze włosy. W 5 miesiącu ciąży dziecko pokryte jest mazią płodową, która chroni wrażliwy naskórek przed płynem owodniowym. Niektóre dzieci rodzą się otoczone mazią płodową.

5 miesiąc ciąży to czas, gdy możemy odczuwać pierwsze ruchy dziecka.
5 miesiąc ciąży to czas, gdy możemy odczuwać pierwsze ruchy dziecka.

2. 5 miesiąc ciąży – mielina

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

W 5 miesiącu ciąży wytwarzana jest również mielina, czyli tłuszczowa substancja ochronna, która pokrywa z kolei rdzeń kręgowy i włókna nerwowe. Mielina pomaga skoordynować ruchy dziecka, a od 5 miesiąca ciąży jest ich coraz więcej. Właściwe uformowanie się mieliny wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego.

3. 5 miesiąc ciąży - badanie połówkowe

5 miesiąc ciąży to czas, w którym dziecko zaczyna się wyczuwalnie poruszać. W tym okresie wykonywane jest także USG połówkowe. Wykonuje się je około 22 tygodnia ciąży. Celem badania w 5 miesiącu ciąży jest sprawdzenie prawidłowości w rozwoju płodu. Podczas badania USG w 5 miesiącu ciąży można rozpoznać już płeć dziecka.

4. 5 miesiąc ciąży – rozwój zmysłów

Około 5 miesiąca ciąży u dziecka rozwija się zmysł słuchu, smaku, węchu i dotyku. Na samym końcu rozwija się zmysł wzroku, gdyż jeszcze przez kilka najbliższych tygodni pozostają one zamknięte. 5 miesiąc ciąży to czas, gdy rozwijają się komórki nerwowe, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie zmysłów. Udoskonaleniu podlegają również narządy. Rozwijają się małżowiny uszne, a twardsze kostki ucha środkowego sprawiają, że nienarodzone dziecko słyszy coraz lepiej. Po 20. tygodniu dziecko potrafi rozpoznać tembr głosu mamy. W tym okresie rozwijają się u dziecka kubki smakowe na języku, otwierają się nozdrza i uruchamiają się receptory węchu. Dziecko zaczyna również dotykać otaczające je łożysko, chwytać pępowinę i dotyka ścian macicy. Jest również zainteresowane sobą – dotyka własnej twarzy i potrafi już ssać kciuk.

Najdziwniejsze zachcianki ciążowe
Najdziwniejsze zachcianki ciążowe [8 zdjęć]

Ponadprzeciętna ochota na mięso może dotyczyć również wegetarian. Zmiany hormonalne i ewentualne niedobory

zobacz galerię

5. 5 miesiąc ciąży – aktywność dziecka

Rozwój płodu w 5 miesiącu ciąży sprawia, że jest ono znaczniej bardziej aktywne. Można również powiedzieć, że to już półmetek ciąży. 5. miesiąc ciąży to czas, gdy mózg rozwija się bardzo szybko, pracują już nerki, które rozpoczynają produkcję moczu, kształtuje się także odbyt. Dzięki rozwojowi słuchu możemy do dziecka mówić, puszczać mu kołysanki, czytać bajki. Odczuwając ruchy płodu, możemy sprawdzać reakcję malucha na różnorodne dźwięki i własny głos. 5. miesiąc ciąży to dobry okres, aby zacząć poznawać własnego malucha. Takie działanie pozwala na stymulację rozwoju układu nerwowego dziecka. Również ruchy z początku odczuwane jako bulgotanie i bąbelki, zacznie przemieniać się w uciski i kopnięcia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze