Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Artur Rumpel

Acard® - najczęstsze pytania, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
25.03.2021 14:03
Acard® - najczęstsze pytania, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Acard® - najczęstsze pytania, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

W dzisiejszym świecie coraz więcej osób cierpi na choroby serca spowodowane między innymi stresem, niewłaściwą dietą i brakiem aktywności fizycznej. Aby im zapobiec, wskazane jest stosowanie leków, które zahamują zlepianie się płytek krwi, dzięki czemu zapobiegają zatorom i zakrzepom w naczyniach krwionośnych i mogą uratować nasze życie. Jednym z takich leków jest Acard® , przeznaczony do długotrwałego i profilaktycznego stosowania.

spis treści

1. Najczęstsze pytania dotyczące leku Acard

Kiedy zacząć stosować Acard®?

Kiedy znajdziemy się w grupie ryzyka choroby wieńcowej, a więc gdy przekroczymy 50. rok życia, mamy nadwagę, wysokie ciśnienie krwi lub podwyższony poziom cholesterolu. Rozpoczęcie leczenia powinno być jednak skonsultowane z lekarzem. Samodzielne podjęcie decyzji o kuracji lekiem Acard® może doprowadzić do niepożądanych reakcji, zwłaszcza w sytuacji, gdy przyjmujemy również inne leki.

Czy można go łączyć z innymi lekami?

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Można, ale należy to czynić pod kontrolą lekarza. O przyjmowanych lekach (także tych wydawanych bez recepty) należy informować zarówno lekarza prowadzącego, jak i wszystkich innych lekarzy, którzy przepisują nam jakiekolwiek leki. Szczególną ostrożność należy zachowywać w czasie przyjmowania innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy, np. w czasie przeziębienia i grypy. W takich przypadkach istnieje ryzyko przedawkowania.

Jak Acard® wpływa na pracę układu krwionośnego?

Zawarty w leku Acard® kwas acetylosalicylowy hamuje syntezę tromboksanu, powodującego zlepianie krwinek i zwężanie naczyń. W ten sposób Acard® poprawia przepływ krwi w naczyniach i chroni serce przed niedokrwieniem.

Czy konieczne jest stosowanie specjalnej diety?

Dieta jest bardzo ważna w profilaktyce chorób krążenia. Warto ją stosować w czasie kuracji, nie z powodu zażywania leku Acard®, ale z powodu samej przynależności do grupy ryzyka zawałowego. O szczegóły takiej diety należy zapytać lekarza, farmaceutę lub dietetyka.

Czy Acard® mogą stosować kobiety w ciąży?

Nie wolno przyjmować tego leku w III trymestrze ciąży. We wcześniejszych fazach ciąży należy się skonsultować z lekarzem, który podejmie decyzję o stosowaniu leku.

Czy w czasie stosowania leku można pić alkohol?

Sporadyczne picie małych ilości alkoholu nie jest bezwzględnie zakazane w czasie kuracji, jednak należy stanowczo unikać jakiegokolwiek jego nadużywania, zarówno ze względu na zażywanie leku, który w połączeniu z alkoholem może zaszkodzić, jak też ze względu na samą przynależność do grupy ryzyka choroby wieńcowej i zawałów.

Choroby serca (prezentacja edukacyjna)
Choroby serca (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Jak pracuje serce? Serce, jak każdy inny mięsień, wymaga stałej dostawy krwi, tlenu i składników

zobacz galerię

Jak dawkować lek?

Dawkowanie leku Acard® powinien ustalić lekarz, gdyż każdy przypadek jest indywidualny i wymaga indywidualnego podejścia. Zwykle stosuje się jedną tabletkę 75 mg lub 150 mg dziennie. O doborze dawki decyduje lekarz.

Czy Acard® dostępny jest bez recepty?

Jest to lek dostępny bez recepty, jednak decyzje o rozpoczęciu i ewentualnym zakończeniu leczenia należy podejmować w porozumieniu z lekarzem.

Czy Acard® może nas uchronić przed zawałem serca?

Acard® znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zawału serca. Nie daje jednak całkowitej pewności jego uniknięcia. Dla maksymalnego zmniejszenia ryzyka zawału konieczne jest także stosowanie diety, zdrowego trybu życia i regularne badania lekarskie.

Jak długo można przyjmować lek?

Lek można przyjmować długotrwale, jednak w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepożądanych objawów należy się skonsultować z lekarzem prowadzącym.

2. Wskazania do stosowania leku Acard

Przyjmowanie leku Acard® pomoże zapobiec zawałowi serca, zwłaszcza u osób, u których występuje jego duże ryzyko. Polecany jest także osobom, u których zawał serca wystąpił niedawno i chcą zapobiec wystąpieniu kolejnego. Ponadto warto przyjmować go w chorobie wieńcowej, po zabiegach chirurgicznych naczyń krwionośnych, przy zapobieganiu zakrzepicy żylnej, zatorowi płuc, zakrzepicy naczyń wieńcowych oraz niedokrwieniu mózgu i udaru mózgu.

Najczęstsze choroby Polaków
Najczęstsze choroby Polaków [30 zdjęć]

Przygotowaliśmy ranking najpopularniejszych chorób dotykających naszych rodaków. Niektóre dane statystyczne

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Acard® jest uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub jakikolwiek inny składnik leku. Nie wolno stosować go też przy zaburzeniach krzepnięcia krwi, chorobie wrzodowej żołądka, chorobach nerek lub wątroby, napadach astmy. Nie jest również przeznaczony dla kobiet w III trymestrze ciąży oraz pacjentów onkologicznych, przyjmujących metotreksat w dawkach co najmniej 15 mg na tydzień. Nie zaleca się także podawania go dzieciom poniżej 12. roku życia, u których występują infekcje wirusowe, ponieważ może uszkodzić wątrobę i mózg.

Konieczny jest kontakt z lekarzem, gdy jesteśmy uczuleni na leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, chorujemy na astmę, choroby układu oddechowego, chorobę wrzodową żołądka i jelit, niewydolność serca i zaburzenia czynności nerek. Ponadto Acard® nie powinien być stosowany co najmniej na 5 dni przed zabiegiem chirurgicznym, ponieważ może doprowadzić do krwotoku.

Przed przyjęciem dawki Acardu®, konieczne jest poinformowanie lekarza o przyjmowaniu innych leków, które mogą zaburzać działanie leku. Są to leki przeciwzakrzepowe, przeciw nadciśnieniu, moczopędne, przeciwzapalne, antydepresyjne, przeciwcukrzycowe, nasercowe i przeciwpadaczkowe. Przeciwwskazaniem do przyjmowania leku jest także znaczne spożywanie alkoholu, ponieważ może wywołać skutki uboczne. Acard® nie wywiera natomiast wpływu na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn.

4. Dawkowanie Acardu

Acard® dostępny jest w dwóch dawkach: 75 mg i 150 mg, jednak to lekarz powinien zlecić odpowiednią dawkę dla pacjenta i zawęzić czas przyjmowania leku. Acard® należy stosować doustnie, w całości, popijając niewielką ilością wody. Po świeżo przebytym zawale zalecane jest natomiast przyjęcie 4 tabletek (300 mg), które jednak dla lepszego efektu należy pogryźć.

5. Przedawkowanie leku

W wypadku przedawkowania Acardu konieczny jest kontakt z lekarzem, a w razie zatrucia należy od razu udać się do szpitala. Zatrucie można rozpoznać po szumach w uszach, nudnościach i wymiotach, zaburzeniach widzenia, zawrotach głowy, gorączce, dusznościach, potliwości, majaczeniach i drżeniu ciała.

Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi po przyjęciu Acadru jest uczucie niestrawności, czyli nudności, wymioty, ból brzucha, zgaga. Rzadziej występuje zapalenie żołądka i jelit, a bardzo rzadko krwawienie z przewodu pokarmowego, reakcje alergiczne, zaburzenia czynności nerek i zmniejszenie stężenia glukozy we krwi.

Acard® należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25 stopni. Należy chronić go przed wilgocią i nie stosować, gdy upłynie termin ważności umieszczony na opakowaniu leku.

Zobacz także:

6. Oferty aptek

Acard®75 mg - Apteka Zawiszy CzarnegoAcard® 150 mg - wapteka
Acard®75 mg - Zdro-Vita.plAcard® 150 mg - aptekagalen.pl
Acard®75 mg - Ale leki!Acard® 150 mg - Apteka Zawiszy Czarnego
Acard®75 mg - Apteka Nowa FarmacjaAcard® 150 mg - Apteka Słonik
Acard®75 mg - aptekagalen.plAcard® 150 mg - Świat Leku

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze