Acodin – charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Acodin to lek w tabletkach hamujący drażniący i duszący kaszel. Lek acodin sprawdza się na kaszel such, nie odrywający się. Jak należy stosować lek acodin? Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania leku acodin? Jakie skutki uboczne może wywołać acodin?
1. Co to jest Acodin?
Acodin to tabletki na suchy, duszący i podrażniający krtań kaszel. Jedna tabletka Acodinu zawiera 15 mg dekstrometorfanu bromowodorku. Ponadto Acodin zawiera substancje pomocnicze takie jak laktoza.
2. Stosowanie Acodinu
Lek Acodin przyjmuje się do czasowego hamowania duszącego i drażniącego suchego kaszlu. Kaszel ten może być wywołany przeziębieniem, ale również urazem klatki piersiowej. Nie stosuje się leku Acodin na odrywający i mokry kaszel. Może to spowodować trudności z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny.
Warto również podkreślić, że Acodin nie jest lekiem, który usuwa przyczynę kaszlu. Acodin jedynie hamuje objaw, którym jest kaszel.
Preparat Acodin należy przyjmować z godnie z zaleceniami lekarza lub zgodnie z zamieszczoną w opakowaniu ulotką. Dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12. roku zalecana dawka Acodinu to 1 tabletka 15 mg przyjmowana, co 4 godziny lub 2 tabletki przyjmowane, co 6-8 godzin.
Dzienna dawka Acodinu wynosi 120 mg, nie należy jej przekraczać. Cena leku Acodin to ok 10 zł za 30 tabletek.
W przypadku Acodinu nie ma znaczenia, czy przyjmiemy lek wraz z pokarmem, czy niezależnie od niego. Jedzenie nie wpływa na wchłanianie substancji zawartych w Acodinie.
3. Przeciwwskazania do stosowania leku
Przeciwwskazania do stosowania leku Acodin to uczulenie na substancje zawarte w leku, niewydolność oddechowa lub astma oskrzelowa. Co więcej, przed zażyciem leku należy szczególnie zapoznać się z ulotką lub skonsultować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości.
Należy również pamiętać, że nie należy pić alkoholu podczas przyjmowaniu leku Acodin. Zawarte w leku substancje zwiększają działanie alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy.
4. Działania niepożądane leku
Działania niepożądane leku Acodin to senność, zaburzenia układu pokarmowego, zawroty głowy, alergie skórne, świąd, nudności lub skurcze oskrzeli.
Objawy niepożądane występują jednak niezmiernie rzadko. Jeżeli jednak się pojawią, należy skonsultować się z lekarzem i odstawić lek.Należy również stosować Acodin zgodnie z ulotką lub zaleceniem lekarza i nie przekraczać zalecanej dawki.
Przedawkowanie Acodinu może powodować omamy, pobudzenie, zaburzenie świadomości, wymioty, oczopląs lub inne skutki uboczne. Warto zaznaczyć, że Acodin w zbyt dużej dawce może nawet przyczynić się do spowolnienia oddechu, więc tym bardziej jest ważne, aby trzymać się ustalonej dobowej dawki.
Leku Acodin nie zaleca się podczas karmienia piersią, gdyż nie ma badań na temat przenikania substancji w nim zawartych do mleka matki.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.