Trwa ładowanie...

Afazja ruchowa - charakterystyka, objawy, przyczyny, leczenie

Afazja ruchowa powoduje, że pacjent ma trudności z wypowiadaniem słów i zdań, pomimo względnie zachowanego rozumienia mowy. Wśród głównych przyczyn afazji ruchowej specjaliści wymieniają udar mózgu, uraz głowy, guz mózgu, chorobę neurodegeneracyjną. W jaki sposób leczy się ten problem zdrowotny?

spis treści

1. Charakterystyka afazji

Afazja to zaburzenie wynikające z uszkodzenia tych obszarów mózgu, które odpowiadają za rozumienie oraz tworzenie wypowiedzi. Pacjent z afazją może mieć problemy z mówieniem, rozumieniem języka, pisaniem oraz czytaniem.

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

Problemy związane z ośrodkowym układem nerwowym mogą być spowodowane urazem czaszkowo-mózgowym, udarem mózgu lub guzem. Afazja dotyka pacjentów, którzy wcześniej bez problemu komunikowali się za pomocą języka czy rozumieli wypowiadane przez innych komunikaty.

Klasyfikacja Weisenburga i McBride wyróżnia następujące typy afazji:

 • afazję ruchową (dotyczącą głównie zaburzeń mówienia),
 • afazję czuciową (dotyczącą głównie rozumienia komunikatów),
 • afazję mieszaną (będącą połączeniem afazji ruchowej z afazją czuciową),
 • afazję nominalną (powodującą, że nazywanie i odnajdywanie słów jest dla pacjenta ogromnym problemem),
 • afazję globalną (pacjent nie jest w stanie mówić i nie rozumie wypowiedzi innych osób).

2. Charakterystyka afazji ruchowej

Afazja ruchowa, nazywana również afazją motoryczną lub ekspresyjną objawia się trudnościami z wypowiadaniem słów lub całkowitą niemożnością konstruowania jakichkolwiek komunikatów słownych. Problem ten zazwyczaj dotyka pacjentów po przebytym udarze, osób dotkniętych chorobami neurodegeneracyjnymi lub guzem mózgu. W przebiegu zaburzenia pacjent traci zdolność wypowiadania słów. Zamiast nich wydobywa z siebie pojedyncze, trudne do zrozumienia słowa lub sylaby. Problem zdrowotny dotyka zarówno pacjentów dorosłych, jak i dzieci, które opanowały w przeszłości umiejętność mówienia.

3. W jaki sposób objawia się afazja ruchowa?

Afazja ruchowa sprawia, że pacjent traci zdolność do wypowiadania pełnych zdań. Nie jest w stanie wypowiadać się w taki sposób, w jaki robił to w przeszłości. Zaobserwować można u niego problemy z artykulacją, problemy z rozumieniem słyszanych komunikatów. Obserwuje się również wypowiadanie krótkich, jednosylabowych wyrazów, a także niemożność do tworzenia słów, które nie są jednosylabowe. Problem zdrowotny powoduje także u pacjentów nieprawidłowości związane z funkcjami poznawczymi.

4. Najczęstsze przyczyny afazji ruchowej

Afazja ruchowa może być spowodowana:

 • przebytym udarem,
 • chorobą nowotworową mózgu,
 • zapalnym guzem mózgu,
 • urazem, do którego doszło w trakcie wypadku komunikacyjnego,
 • chorobami, które powodują utratę zdolności mowy.

W przypadku młodszych pacjentów, afazja ruchowa może być spowodowana bakteryjnym lub wirusowym zapaleniem mózgu, problemami endokrynologicznymi, epilepsją.

5. Jak leczy się afazję ruchową?

Osoba dotknięta afazją ruchową wymaga nie tylko rehabilitacji, ale również pomocy ze strony neurologa, logopedy, neurologopedy, fizjoterapeuty, psychologa. W zależności od przyczyny choroby, konieczne może być również stosowanie środków farmakologicznych (niektórzy pacjenci wymagają terapii lekami przeciwdrgawkowymi). Zajęcia u logopedy bywają niezwykle żmudne i wymagające ogromnej cierpliwości ze strony pacjenta. Nie dają również gwarancji, że osoba dotknięta zaburzeniem powróci do zdrowia. Zdarza się, że zmiany w mózgu są nieodwracalne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza