Przejdź na WP

Akupresura - charakterystyka, zastosowanie

Akupresura to starożytna sztuka leczenia polegająca na uciskaniu palcami kluczowych punktów na ciele, które stymulują zdolność organizmu do samoleczenia. Metoda ta rozwinęła się w Azji ponad 5 tysięcy lat temu. Zgodnie z założeniami akupunktury, dzięki uciskaniu odpowiednich punktów możliwe jest łagodzenie skutków stresu, leczenie bólu, wzmacnianie odporności organizmu, zmniejszanie napięcia mięśniowego i nerwowego, podnoszenie libido, a nawet rozwijanie duchowości.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

1. Akupresura - charakterystyka

Punkty akupresury charakteryzują się wysokim przewodnictwem elektrycznym z powierzchni skóry wewnątrz ciała, dlatego też ich uciskanie działa leczniczo. Zgodnie z założeniami chińskiej medycyny naturalnej, przez organizm człowieka przebiega 12 meridianów, czyli swego rodzaju ścieżek przepływu energii. Masaż miejsca, w którym przebiega meridian, poprawia przepływ energii i przywraca równowagę. Punkty akupresury to miejsca zlokalizowane na meridianach, gdzie dochodzi do blokowania życiowej energii. Poprzez dotyk i ucisk energię tę można uwolnić.

Akupresura - zdjęcia
Akupresura - zdjęcia

Akupresura jest „miękką” wersją akupunktury i według zwolenników, podobnie jak ona jest cennym uzupełnieniem...

zobacz galerię

Znajomość przebiegu meridianów i ich najważniejszych punktów wykorzystywana jest zarówno w akupresurze, jak i akupunkturze. Różnica między tymi dwiema metodami polega na tym, że podczas zabiegów akupresury na punkty działa się poprzez ucisk palców, natomiast przy akupunkturze w odpowiednie punkty wbija się igły.

2. Akupresura - zastosowanie

Akupresura ma niezwykle szerokie zastosowanie. Nacisk na odpowiedni punkt może poprawić krążenie, złagodzić ból, zmniejszyć napięcie mięśniowe, poprawić popęd seksualny, a nawet umożliwiać oczyszczanie organizmu z toksyn. Najpopularniejsze zastosowania akupresury to przede wszystkim:

  • poprawa urody – od wieków akupresura, a w szczególności akupresura twarzy, traktowana była jako zabieg poprawiający wygląd, poprzez ucisk odpowiednich punktów możliwe jest pobudzenie krążenia, tonowanie mięśni twarzy oraz wzmacnianie tkanki łącznej – dzięki temu zmarszczki stają się mniej widoczne bez użycia kosmetyków, leków ani chirurgii plastycznej;
  • poprawa życia seksualnego – dzięki akupresurze możliwe jest poprawienie przepływu energii seksualnej, a tym samym leczenie zaburzeń, takich jak spadek libido, przedwczesny wytrysk, impotencja, niepłodność czy frustracja seksualna, poprzez akupresurę poprawia się płodność, szybciej osiąga się podniecenie, wydłuża się stosunek i zwiększa doznania;
  • leczenie bólu pleców – akupresura jest wysoko skuteczna w łagodzeniu napięcia mięśni pleców, punkty zlokalizowane są wzdłuż kręgosłupa oraz w górnej części pleców – dzięki rozluźnianiu mięśni ból ustępuje;
  • leczenie bólu emocjonalnego – oprócz leczenia bólu fizycznego, akupresura stosowana jest także w przypadkach bólu natury psychicznej, w wyniku stresu w organizmie kumulują się negatywne emocje, co prowadzi do chorób fizycznych, a także do zaburzeń równowagi psychicznej – uciskając punkty biegnące wzdłuż danych meridianów, przepływ energii jest odblokowany, a negatywne emocje znajdują ujście.

Akupresura stóp, dłoni, twarzy, pleców – wszystkie te techniki wykorzystywane są do leczenia bólu i różnych innych problemów i dolegliwości. Ta tradycyjna metoda leczenia została uznana przez współczesną medycynę za skuteczną formę uzupełnienia terapii wielu chorób.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy