Trwa ładowanie...

Akupresura - charakterystyka, zastosowanie

Nie tylko farmaceutyki i zabiegi medyczne są sposobem na poradzenie sobie ze skutkami stresu, problemami z płodnością czy bólem. Pacjenci chwalą sobie także metody pochodzące z medycyny naturalnej. Jedną z małoinwazyjnych propozycji jest akupresura.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Czym jest akupresura

Akupresura to starożytna sztuka leczenia, polegająca na uciskaniu palcami kluczowych punktów na ciele, które stymulują zdolność organizmu do samoleczenia. Akupresura zaliczana jest do terapii alternatywnych. Metoda ta rozwinęła się w Azji, a dokładnie w Chinach ponad 7 tysięcy lat temu. Zgodnie z założeniami akupresury, dzięki uciskaniu odpowiednich punktów możliwe jest łagodzenie skutków stresu, leczenie bólu, wzmacnianie odporności organizmu, zmniejszanie napięcia mięśniowego i nerwowego, podnoszenie libido, a nawet rozwijanie duchowości. Podczas sesji akupresury stosuje się różnorodne formy dotyku, począwszy na delikatnym głaskaniu, a kończąc na uciskaniu. Akupresura często mylona jest z akupunkturą, zabiegi te jednak poza celem, jakim jest polepszenie zdrowia i samopoczucia pacjenta nie mają za duzo wspólnego.

2. Na czym polega akupresura

Punkty akupresury charakteryzują się wysokim przewodnictwem elektrycznym z powierzchni skóry wewnątrz ciała, dlatego też ich uciskanie działa leczniczo. Zgodnie z założeniami chińskiej medycyny naturalnej, przez organizm człowieka przebiega 12 meridianów, czyli swego rodzaju ścieżek przepływu energii. Masaż miejsca, w którym przebiega meridian, poprawia przepływ energii i przywraca równowagę. Punkty akupresury to miejsca zlokalizowane na meridianach, gdzie dochodzi do blokowania życiowej energii. Poprzez dotyk i ucisk energię tę można uwolnić.

Akupresura - zdjęcia
Akupresura - zdjęcia

Akupresura jest „miękką” wersją akupunktury i według zwolenników, podobnie jak ona jest cennym uzupełnieniem...

zobacz galerię

Znajomość przebiegu meridianów i ich najważniejszych punktów wykorzystywana jest zarówno w akupresurze, jak i akupunkturze. Różnica między tymi dwiema metodami polega na tym, że podczas zabiegów akupresury na punkty działa się poprzez ucisk palców, natomiast przy akupunkturze w odpowiednie punkty wbija się igły.

3. Jak działa akupresura

Akupresura ma niezwykle szerokie zastosowanie. Nacisk na odpowiedni punkt może poprawić krążenie, złagodzić ból, zmniejszyć napięcie mięśniowe, poprawić popęd seksualny, a nawet umożliwiać oczyszczanie organizmu z toksyn. Najpopularniejsze zastosowania akupresury to przede wszystkim:

  • poprawa urody – od wieków akupresura, a w szczególności akupresura twarzy, traktowana była jako zabieg poprawiający wygląd, poprzez ucisk odpowiednich punktów możliwe jest pobudzenie krążenia, tonowanie mięśni twarzy oraz wzmacnianie tkanki łącznej – dzięki temu zmarszczki stają się mniej widoczne bez użycia kosmetyków, leków ani chirurgii plastycznej;
  • poprawa życia seksualnego – dzięki akupresurze możliwe jest poprawienie przepływu energii seksualnej, a tym samym leczenie zaburzeń, takich jak spadek libido, przedwczesny wytrysk, impotencja, niepłodność czy frustracja seksualna, poprzez akupresurę poprawia się płodność, szybciej osiąga się podniecenie, wydłuża się stosunek i zwiększa doznania;
  • leczenie bólu pleców – akupresura jest wysoko skuteczna w łagodzeniu napięcia mięśni pleców, punkty zlokalizowane są wzdłuż kręgosłupa oraz w górnej części pleców – dzięki rozluźnianiu mięśni ból ustępuje;
  • leczenie bólu emocjonalnego – oprócz leczenia bólu fizycznego, akupresura stosowana jest także w przypadkach bólu natury psychicznej, w wyniku stresu w organizmie kumulują się negatywne emocje, co prowadzi do chorób fizycznych, a także do zaburzeń równowagi psychicznej – uciskając punkty biegnące wzdłuż danych meridianów, przepływ energii jest odblokowany, a negatywne emocje znajdują ujście.

Akupresura stóp, dłoni, twarzy, pleców – wszystkie te techniki wykorzystywane są do leczenia bólu i różnych innych problemów i dolegliwości. Ta tradycyjna metoda leczenia została uznana przez współczesną medycynę za skuteczną formę uzupełnienia terapii wielu chorób.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.