Trwa ładowanie...

Alergia na jabłka

Avatar placeholder
08.01.2016 16:01
Alergia na jabłka
Alergia na jabłka (Zdjęcie autorstwa tommerton2010 / CC BY 2.0)

Jabłka, tak jak inne owoce, to jedne z najczęstszych alergenów pokarmowych. Osoby na nie uczulone, reagują również na pyłki brzozy. Jest to tzw. alergia krzyżowa. Jabłoń należy do drzew z rodziny Rosaceae, dlatego u niektórych osób mogą pojawić się objawy alergii na inne rośliny spokrewnione z jabłonią, jak brzoskwinie czy orzechy laskowe. Leczenie polega przede wszystkim na wyeliminowaniu składnika wywołującego objawy.

spis treści

1. Objawy alergii na jabłka

Objawy alergii na mogą pojawić się w wyniku kontaktu z pyłkiem kwiatów jabłoni, ale częściej występują wskutek spożycia kawałka surowego jabłka. U niektórych osób nie pojawiają się objawy uczulenia, gdy spożyją owoce przetworzone, np. przez obróbkę cieplną czy pasteryzację. Niestety, zdarza się to rzadko.

Do typowych objawów alergicznych przy kontakcie z owocami jabłoni zalicza się łzawienie z oczu, kichanie czy wyciek z nosa. Wystarczy niewielki kontakt skóry twarzy czy dłoni z owocem, aby doszło do ich pojawienia się. Po połknięciu kawałka jabłka pojawia się obrzęk błony śluzowej jamy ustnej oraz świąd skóry. Oprócz tego występują mrowienie i obrzęk języka, warg i dziąseł. Niebezpieczna jest sytuacja, gdy dochodzi do obrzęku gardła. Może to doprowadzić do uduszenia się chorego. Dzieje się tak, gdy występuje reakcja anafilaktyczna. W takiej sytuacji dochodzi również do silnego obniżenia ciśnienia krwi, nudności i wymiotów.

Alergia na jabłko może również objawiać się sezonową wysypką wokół ust. Taki symptom pojawia się także często w okresie pylenia brzozy. Czasami pojawia się biegunka i bóle brzucha. U niektórych osób mogą wystąpić krwawe stolce. W takich przypadkach należy uzupełniać płyny, aby nie doszło do odwodnienia organizmu.

2. Diagnostyka i leczenie alergii na jabłka

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Przede wszystkim należy najpierw zdiagnozować, czy jest to uczulenie na jabłko. Najłatwiej jest to rozpoznać, gdy reakcja pojawia się od razu po spożyciu pokarmu. Jednak często występuje ona dopiero po kilku godzinach. W diagnostyce stosowane są także testy skórne, szczególnie zalecane u dzieci, jak również badanie we krwi powstałych przeciwciał IgE, skierowanych przeciwko alergenowi.

W leczeniu ważna jest dieta eliminacyjna, tzn. należy wyłączyć z niej czynnik alergizujący, a więc jabłko, pod wszystkimi postaciami produktów. Warto wcześniej sprawdzić, czy organizm reaguje patologicznie po spożyciu kompotu czy dżemu z tych owoców. Jeżeli nie, można je pozostawić w jadłospisie. W leczeniu stosuje się immunoterapię, a więc wprowadzanie do organizmu coraz większych dawek alergenu, aby organizm mógł się do niego przyzwyczaić. Objawy alergii są wtedy słabsze. Leki na alergię to głównie leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy, kromony i inne.

Nie należy bagatelizować niechęci dziecka do spożywania jabłek czy innych owoców z rodziny Rosaceae. Dziecko może bowiem w taki sposób sugerować, iż odczuwa dyskomfort przy ich spożywaniu, szczególnie gdy niezauważalne są obrzęk czy pokrzywka po zjedzeniu owocu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze