Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Uczulenie na mleko - charakterystyka, objawy, dieta

Avatar placeholder
19.12.2023 13:07
Alergia na nabiał oznacza uczulenie na mleko i jego przetwory.
Alergia na nabiał oznacza uczulenie na mleko i jego przetwory. (Adobe Stock)

Alergia na nabiał oznacza uczulenie na mleko i jego przetwory. Niektóre uczulenia u niemowląt wiążą się z alergią na mleko matki lub mleko modyfikowane. Czasem alergia na mleko pojawia się u dorosłych. Co trzeba wiedzieć o nadwrażliwości na mleko?

spis treści

1. Uczulenie na mleko - charakterystyka

Uczulenie na mleko to pojęcie ogóle. Konkretnie, osoby cierpią na alergię na białko mleka krowiego. Zazwyczaj ofiarami alergii na mleko są dzieci, jednak dolegliwość przytrafia się również młodzieży i osobom dorosłym. Co ciekawe, uczulenie na mleko występuje nie tylko przez wypicie mleka czy zjedzenie jego produktów, ale także przez wdychanie mleka w proszku lub pyłu mlecznego (np. w fabrykach wytwarzających produkty z mleka).

2. Uczulenie na mleko - objawy

Objawy uczulenia na mleko zazwyczaj dotyczą układu pokarmowego. Mogą wystąpić takie dolegliwości:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Niekiedy można zaobserwować objawy ze strony układu oddechowego:

  • kaszel,
  • przyśpieszony oddech,
  • obrzęk i przekrwienie śluzówek nosa.

Czasem uczulenie na mleko daje skórne objawy, pojawia się wyprysk alergiczny i pokrzywka.

3. Uczulenie na mleko - dieta

Uczulenie na mleko krowie i uczulenie na mleko modyfikowane wymagają odpowiedniej diety. Niektórzy stosują zamienniki mleka krowiego, czyli mleko owcze i kozie. Jednak takie postępowanie może okazać się ryzykowne, dochodzi bowiem do reakcji krzyżowej i wtórnej alergii.

Lepszym rozwiązaniem jest sterylizacja mleka. Proces polega na poddaniu mleka temperaturze 110 do 115°C przez około pół godziny. Takie mleko mogą spożywać osoby uczulone na nabiał. Alergeny zawarte w mleku są odporne na działanie wysokiej temperatury, jednak powyżej 110°C giną.

Jeśli uczulenie na nabiał występuje w okresie dzieciństwa, istnieje bardzo duża szansa na to, że uczulenie na mleko krowie zniknie w czasie dorastania.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze