Alpakoterapia – na czym polega i jakie przynosi korzyści?
Alpakoterapia jest naturalną metodą leczenia i rehabilitacji opartą na bezpośrednim kontakcie człowieka z alpaką. Na czym polega? Jej podstawą są zabawy, spacery, głaskanie czy karmienie zwierzęcia. Jakie to przynosi korzyści? Dla kogo jest przeznaczona?
1. Czym jest alpakoterapia?
Alpakoterapia to dziedzina zooterapii, czyli leczenia z udziałem zwierząt i podobnie jak hipoterapia czy dogoterapia uznawana jest za metodę leczenia oraz [rehabilitacji](Rehabilitacja lecznicza – rodzaje, cele i meto). Jej istotą jest terapeutyczny kontakt z alpakami.
Alpaki to zwierzęta zamieszkujące tereny Ameryki Południowe. Należą do rodziny wielbłądowatych. Wyglądem przypominają lamy lub owce z długimi szyjami. Słyną z ciepłej wełny o właściwościach hipoalergicznych, uroczego wyglądu oraz łagodnego usposobienia. Nie wykazują zachowań agresywnych, z łatwością zaprzyjaźniają się z innymi zwierzętami i ludźmi. Są też inteligentne, szybko uczą się nowych rzeczy.
2. Jak wygląda typowa sesja alpakoterapii?
Alpakoterapia odbywa się pod nadzorem alpakoterapeuty i obejmuje naukę opieki nad zwierzętami, zajęcia ruchowe w zakresie kształtowania umiejętności motorycznych, aktywność fizyczną i edukacyjną.
Elementami terapii jest czesanie czy karmienie alpak, ale także przytulanie się do nich i głaskanie. To także zabawa czy spacery ze zwierzętami. Spotkanie z alpakami odbywa się zwykle na otwartym terenie, gdzie można pobyć w jej towarzystwie.
Jakie są formy alpakoterapii? W zależności od rodzaju interakcji człowieka i aplaki wyróżnia się takie zajęcia jak:
- AAA (ang. animals assisted activities), które obejmują zajęcia i zabawy z udziałem zwierząt. Ich celem jest głównie pobudzenie ruchowe,
- AAE (ang. animal assisted education), to jest edukację z udziałem zwierząt,
- AAT (ang. animals assisted therapy), rozplanowaną terapię z udziałem zwierząt, w której działania terapeutyczne mają ściśle określony cel.
Ile kosztuje godzina alpakoterapii? To zależy od kilku czynników. Alpakoterapia może być prowadzona w formie zajęć indywidualnych i grupowych. Cena godzinnej terapii indywidualnej, w zależności od miejsca, wynosi około 100 zł, zaś godzina sesja terapii grupowej z udziałem alpak to koszt kilkuset złotych.
3. Dla kogo alpakoterapia?
Terapia, istotą której jest przebywanie w towarzystwie alpak, jest skierowana do dzieci, młodzieży i osób dorosłych, tak zdrowych, jak i zmagających się z problemami zdrowotnymi, zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej.
Alpakoterapia jest narzędziem wykorzystywanym w leczeniu chorób psychicznych i somatycznych, sprawdza się również przy problemach z zakresu pedagogiki specjalnej.
Alpakoterapia pomaga przy problemach z:
- przeżywanym stresem, agresją,
- wysokim ciśnieniem, nadciśnieniem,
- zaspokajaniem potrzeb emocjonalnych i społecznych,
- depresją, niepokojem, lękiem, poczuciem osamotnienia,
- komunikacją społeczną i emocjonalną,
- umiejętnościami społecznymi,
- umiejętnościami adaptacyjnymi,
- umiejętnościami sensomotorycznymi,
- uzależnieniami od substancji psychoaktywnych;
Alpakoterapia jest polecana w leczeniu osób:
- z niepełnosprawnością fizyczną, wadami ortopedycznymi, opóźnieniem ruchowym,
- z niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami rozwoju, chorych na mózgowe porażenie dziecięce,
- z autyzmem, ADHD, zespołem Aspergera,
- z zaburzeniami lękowymi,
- ze stresem pourazowym,
- z zaburzeniami zachowania,
- zmagających się z uzależnieniami.
W przypadku osób niepełnosprawnych alpakoterapia wspomaga terapię rehabilitacji ruchowej i umysłowej.
4. Korzyści z alpakoterapii
Jakie są korzyści dla zdrowia psychicznego wynikające z alpakoterapii? Zwierzęta korzystnie oddziałują na ludzi, ponieważ:
- obniżają poziom stresu, pozwalają odpocząć, zrelaksować się,
- wyciszają, pozwalają się odstresować i pozbyć negatywnych emocji,
- motywują do działania,
- stymulują układ nerwowy,
- pomagają w przełamywaniu barier psychicznych i pokonywaniu lęków,
- wpływają na rozwój umiejętności sensorycznych, psychicznych i społecznych,
- uczą cierpliwości,
- wpływają na poprawę koncentracji,
- uczą nawiązywania więzi, empatii, odpowiedzialności.
Jakie są korzyści fizyczne wynikające z alpakoterapii? Bezpośredni kontakt ze zwierzętami przynosi wiele korzyści także dla zdrowia fizycznego. Uśmierza ból, obniża ciśnienie tętnicze krwi. Sprawia, że w organizmie wydzielana jest oksytocyna, hormon miłości oraz endorfiny, czyli hormony szczęścia.
Czy istnieją przeciwwskazania do alpakoterapii? Przeciwwskazaniami są wyłącznie choroby skóry, otwarte rany czy gorączka.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.