Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński

Amoksiklav – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działania niepożądane

Avatar placeholder
30.03.2021 21:20
Amoksiklav występuje pod postacią tabletek powlekanych
Amoksiklav występuje pod postacią tabletek powlekanych (123rf.com)

Amoksiklav to antybiotyk, dostępny na receptę, który stosowany jest w leczeniu wielu zakażeń bakteryjnych. Dowiedz się, jakie są jego składniki aktywne, jak wygląda dawkowanie amoksiklavu oraz jakie są skutki uboczne jego przyjmowania.

spis treści

1. Co to jest Amoksiklav

Amoksiklav występuje pod postacią tabletek powlekanych. Antybiotyk ten to półsyntetyczna penicylina, mającą w swoim składzie dwie substancje czynne. Są to amoksycylina i kwas klawulanowy. Amoksiklav to antybiotyk beta-laktamowy, którego działanie to przede wszystkim hamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii. Dzięki takiemu mechanizmowi działania komórka bakteryjna jest coraz bardziej osłabiana. Zawarty w amoksiklavie kwas klawulanowy przyczynia się do tego, że bakterie są wrażliwe na działanie leku.

2. Wskazania do stosowania leku Amoksiklav

Lek amoksiklav stosuje się w kuracji zakażeń bakteryjnych. Lekarz może przepisać amoksiklav przy takich chorobach jak: ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie oskrzeli, które jest przewlekłe i zaostrzone, ostre zapalenie zatok.

Zobacz film: "Jak stosować antybiotyki?"

Amoksiklav przyjmuje się też w leczeniu zapalenia płuc, a także zakażeń układu moczowego, jak np. zapalenie pęcherza moczowego. Odmiedniczkowe zapalenie nerek, to kolejna choroba, na którą może być przepisany amoksiklav.

Alternatywa dla leków – naturalne antybiotyki
Alternatywa dla leków – naturalne antybiotyki [8 zdjęć]

Infekcje, które wywołują bakterie oporne na antybiotyki, są szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia.

zobacz galerię

Inne choroby, w których można przyjmować amoksiklav, to: zapalenie kości i szpiku, zapalenie tkanki łącznej, ciężkie ropnie okołozębowe, infekcje po ukąszeniach zwierząt.

3. Przeciwwskazania leku

Nawet jeśli cierpisz na którąś z wyżej wymienionych chorób, nie zawsze będziesz mógł przebyć terapię amoksiklavem. Przeciwwskazanie do stosowania amoksiklavu to przede wszystkim uczulenie lub nadwrażliwość na któryś ze składników leku. Jeśli kiedykolwiek wykazałeś ostre reakcje na antybiotyki należące do grupy beta-laktamowych, również nie możesz przyjmować amoksiklavu.

Jeżeli wynikiem stosowania substancji czynnych amoksiklavu była żółtaczka lub zaburzenia czynności wątroby, również lek ten jest zabroniony. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem przyjmowanie leku, jakim jest amoksiklav.

4. Dawkowanie Amoksiklavu

Najważniejsze jest, by preparat zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. Zawsze też trzeba pamiętać o tym, by nie zmieniać ustalonych przez lekarza dawek i nie ustalać ich samemu. Dawkowanie amoksiklavu ustalane jest za każdym razem indywidualnie dla każdego pacjenta. Jak jednak wyglądają zalecane dawki amoksiklavu dla dzieci i dorosłych? Pacjentom (zarówno dorosłym, jak i dzieciom), których masa ciała jest większa niż 40 kg, zaleca się przyjmowanie 3 razy na dobę dawki wynoszącej 500 mg + 125 mg.

Inaczej jest w przypadku najmłodszych pacjentów, których waga jest mniejsza niż 40 kg – w tym przypadku zalecana dawka amoksiklavu to od 20 mg + 5 mg na kilogram masy ciała na dobę do 60 mg + 15 mg na kilogram masy ciała na dobę w 3 dawkach podzielonych.

Zobacz także:

Amoksiklav może mieć też postać zawiesiny – zaleca się ją podawać dzieciom, które nie ukończyły 6. roku życia. Co ważne, amoksiklav nie powinien być stosowany dłużej niż 14 dni. Po tym czasie konieczna jest ponowna konsultacja z lekarzem.

5. Skutki uboczne leku

Skutki uboczne przyjmowania amoksiklavu to najczęściej biegunka, a także nudności i wymioty. Możliwe są również takie działania niepożądane jak między innymi drożdżyca narządów płciowych, bóle głowy, zawroty głowy, świąd skóry, pokrzywka, niestrawność. Leukopenia i małopłytkowość to z kolei skutki uboczne przyjmowania amoksiklavu, które występują bardzo rzadko.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze