Amol – skład, działanie, zastosowanie i przeciwwskazania
Amol to preparat wykorzystywany w medycynie naturalnej, który można kupić bez recepty. Jest alkoholowym roztworem etanolu zawierającym mieszaninę naturalnych olejków: miętowego, lawendowego, cynamonowego, cytrynowego, cytronelowego i goździkowego. Można go stosować zewnętrznie i wewnętrznie, zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo. Jak działa? Kiedy go zażywać? Kiedy to niewskazane?
1. Co to jest Amol?
Amol to roztwór etanolu zawierający olejki eteryczne. To popularny preparat, który z uwagi na swoje walory prozdrowotne i lecznicze znajduje się w wielu domowych apteczkach.
Działanie preparatu – dezynfekujące, rozgrzewające, uspokajające, przeciwbólowe – wynika z aktywności poszczególnych substancji czynnych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie.
Skład Amolu
Jaki jest skład Amolu? Produkt zawiera:
- olejek mięty pieprzowej (Menthae piperitae aetheroleum) otrzymywany poprzez destylację ziela mięty z parą wodną. Jego głównym składnikiem jest mentol (Mentholum),
- olejek lawendowy (Lavandulae aetheroleum) otrzymywany w wyniku destylacji parą wodną świeżych kwiatów lawendy lekarskiej,
- olejek cynamonowy (Cinnamomi zeylanici corticis aetheroleum) pozyskiwany z kory cynamonowca cejlońskiego,
- olejek cytrynowy (Limonis aetheroleum) uzyskiwany przez mechaniczne wytłaczanie świeżych owoców cytryny zwyczajnej,
- olejek cytronelowy (Citronellae aetheroleum), który pozyskuje się z ziela trawy palczatki cytronelowej,
- olejek goździkowy (Caryophylli floris aetheroleum) otrzymywany w wyniku destylacji wysuszonych pączków kwiatowych goździkowca wonnego.
2. Działanie Amolu
Amol ma wielorakie właściwości prozdrowotne, stąd można go wykorzystywać zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu różnych problemów. Swoje działanie zawdzięcza właściwościom zawartych w nim składników.
Mentol stosowany zewnętrznie na skórę i błony śluzowe wywołuje uczucie chłodzenia, działa odświeżająco i orzeźwiająco oraz miejscowo znieczulająco. Dzięki temu tonuje ból. Stosowany wewnętrznie ma właściwości żółciopędne i żółciotwórcze, działa rozkurczająco i pomaga pozbyć się nadmiaru gazów.
Olejek lawendowy pomaga się zrelaksować, wyciszyć i zasnąć. Sprawdza się w inhalacji górnych dróg oddechowych, działa rozkurczająco na mięśnie jelit i dróg żółciowych, łagodzi również dolegliwości bólowe związane z niestrawnością i przeciążeniem mięśni.
Olejek cytronelowy stosowany zewnętrznie łagodzi bóle mięśniowe, pomaga przy bólach głowy i wyczerpaniu nerwowym.
Olejek cynamonowy wykazuje właściwości antyseptyczne i grzybobójcze. Rozgrzewa, pobudza trawienie, pomaga przy skurczach żołądka oraz przy wzdęciach.
Olejek goździkowy działa lekko znieczulająco, dzięki czemu stosowany zewnętrznie łagodzi mięśniowe nerwobóle i bóle głowy, sprawdza się jako środek odkażający i miejscowo łagodzący ból.
Olejek cytrynowy ma silne właściwości odkażające. Zdaje egzamin przy podrażnieniach jamy ustnej i gardła.
3. Zastosowanie Amolu
Amol można stosować zarówno zewnętrznie (wcierany w skórę), jak i wewnętrznie (spożywany doustnie). Sprawdza się w przypadku:
- przeziębienia (np. świetny jest Amol na zatoki czy katar),
- bólu głowy, migreny,
- bólu mięśniowego,
- bólu zęba,
- ukąszenia owadów (uśmierza ból łagodzi świąd),
- dolegliwości dyspeptycznych, takich jak wzdęcia czy niestrawność. Przynosi ulgę po przejedzeniu i po zjedzeniu tłustego lub ciężkostrawnego posiłku.
Amol przyjmuje się doraźnie w przypadku wystąpienia dolegliwości. Wystarczy 3 razy dziennie 10-15 kropli preparatu:
W przypadku przeziębienia czy bólu mięśniowego zalecane jest nacieranie skóry (np. klatki piersiowej, pleców czy głowy. Wskazane jest także smarowanie zatok Amolem) nierozcieńczonym preparatem kilka razy dziennie. Preparat można także użyć do inhalacji (pomaga na katar czy kaszel).
4. Czy Amol jest szkodliwy?
Amol nie jest szkodliwy, o ile nie będzie używany w sytuacjach, które stanowią przeciwwskazanie. Mowa o:
- nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku (stosowany wewnętrznie i zewnętrznie),
- astmie oskrzelowej i innych schorzeniach dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych (stosowany wewnętrznie i zewnętrznie),
- uszkodzeniu skóry (oparzenie, wyprysk, otwarta rana, choroba skóry przebiegająca z wysypką); amolu nie stosuje się w okolicach oczu (stosowany zewnętrznie),
- niedrożności dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenia pęcherzyka żółciowego, przewlekłych chorobach wątroby (stosowany wewnętrznie),
- uzależnieniu od alkoholu (stosowany wewnętrznie).
Ponieważ Amol zawiera 67 proc. etanolu (alkoholu), przy doustnym przyjęciu zalecanych 10-15 kropli do organizmu wnika do 0,46 g etanolu, co może mieć znaczenie w przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzieci, osób z grupy wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.