Trwa ładowanie...

Anemia aplastyczna

Avatar placeholder
04.04.2023 16:42
Anemia aplastyczna
Anemia aplastyczna

Anemia aplastyczna to choroba, która objawia się produkowaniem przez szpik kostny niewystarczającej ilości czerwonych i białych krwinek, a także płytek krwi. Niedokrwistość aplastyczna może pojawić się u osób w każdym wieku, ale najczęściej jest diagnozowana u dzieci i młodych osób. Cała prawda na temat anemii występuje u 2-6 osób na milion. U około 20% chorych niedokrwistość rozwija się jako część dziedzicznego syndromu, na przykład niedokrwistości Fanconiego. U pozostałych chorych anemia aplastyczna jest wynikiem infekcji, kontaktu z chemikaliami lub promieniowaniem, a także przyjmowania niektórych leków.

spis treści

1. Objawy i diagnostyka anemii aplastycznej

Anemia aplastyczna
Anemia aplastyczna

Anemik może się kojarzyć z bardzo chudą, bladą osobą. Tymczasem tak naprawdę, nie ma żadnej zależności

zobacz galerię

Objawy niedokrwistości pojawiają się powoli. Symptomy są powiązane z niskim poziomem krwinek. Niewielka ilość czerwonych krwinek powoduje niedokrwistość objawiającą się bólami głowy , zawrotami głowy , uczuciem zmęczenia i bladością skóry. Niski poziom płytek krwi niezbędnych do procesu krzepnięcia krwi wywołuje nietypowe krwawienia z dziąseł lub nosa, a także zasinienia pod skórą. Natomiast mała ilość białych krwinek (koniecznych do zwalczania infekcji) powoduje nawracające infekcje i długotrwałe choroby.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Obecność wyżej wymienionych objawów wskazuje zwykle na anemię aplastyczną, ale aby postawić diagnozę, należy przeprowadzić badania. Lekarze zlecają morfologię krwi oraz rozmaz krwi . Morfologia pozwala określić ilość białych i czerwonych krwinek, a także płytek krwi. Z kolei rozmaz pomaga odróżnić anemię aplastyczną od innych chorób krwi.

Oprócz badań krwi wykonuje się również biopsję szpiku kostnego. Próbkę bada się pod mikroskopem – u chorych na anemię aplastyczną badanie wykazuje małą ilość nowych komórek krwi. Badanie szpiku kostnego pomaga również odróżnić niedokrwistość aplastyczną od innych chorób szpiku kostnego, na przykład zaburzeń mielodysplastycznych lub białaczki . Po rozpoznaniu anemii aplastycznej klasyfikuje się ją jako umiarkowaną, poważną lub bardzo poważną niedokrwistość.

Trombastenia Glanzmanna – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Trombastenia Glanzmanna – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Trombastenia Glanzmanna to wrodzony defekt czynności płytek krwi, który dziedziczony jest w sposób autosomalny

przeczytaj artykuł

2. Leczenie anemii aplastycznej

W przypadku młodych osób dotkniętych anemią, przeszczep szpiku kostnego lub komórek macierzystych pozwala na zastąpienie nieprawidłowego szpiku kostnego zdrowymi komórkami wytwarzającymi krew. Z przeszczepem wiąże się jednak ryzyko wystąpienia powikłań, dlatego operacja nie jest czasami wykorzystywana w leczeniu osób w średnim wieku lub starszych.

Przeszczep szpiku kostnego powoduje całkowite wyzdrowienie aż u 80% chorych. Starsi pacjenci są zwykle leczeni za pomocą leków immunosupresyjnych. Reagowanie na działanie leków jest jednak dość powolnym procesem, dlatego u jednej trzeciej chorych dochodzi do nawrotu choroby. W wielu przypadkach druga seria leków pomaga przezwyciężyć chorobę.

Warto uświadomić sobie, że pacjenci z anemią aplastyczną, którzy mają zbyt małą ilość białych krwinek, są znacznie bardziej niż zdrowe osoby narażeni na infekcje. W związku z tym zapobieganie infekcjom i szybkie podejmowanie leczenia, gdy do nich dojdzie jest kluczowe dla pomyślnego leczenia niedokrwistości aplastycznej. Dzięki postępowi medycyny udaje się uratować życie wielu chorych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze