Antidol - działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Antidol to lek wykorzystywany w medycynie do redukowania bólu różnego pochodzenia. Produkt działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, występuje w postaci tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Jakie właściwości ma lek Antidol?
1. Jak działa Antidol?
Antidol to lek przeciwbólowy dostępny w aptece bez recepty. Zawiera dwie substancje czynne - paracetamol oraz kodeinę, które łagodzą ból różnego pochodzenia oraz zmniejszają gorączkę.
Paracetamol zatrzymuje syntezę prostaglandyn wpływając tym samym na hamowanie obwodowego przekazywania bólu i obniża temperaturę ciała. Kodeina to natomiast słaby analgetyk o działaniu ośrodkowym na receptory opioidowe μ, który przekształca się w morfinę i skutecznie redukuje odczuwany ból.
Antidol wchłania się szybko z układu pokarmowego i uzyskuje wyższą skuteczność w porównaniu do innych środków przeciwbólowych, zawierających jedną substancję czynną.
Działanie preparatu utrzymuje się przez około 4 godziny, składniki są metabolizowane w wątrobie, a następnie wydalane wraz z moczem w postaci siarczanów i glukuronidów.
2. Skład leku Antidol
Jedna tabletka preparatu Antidol zawiera 15 mg fosforanu kodeiny oraz 500 mg paracetamolu Compap 90% o składzie: paracetamol, skrobia kukurydziana żelowana, kwas stearynowy, powidon, krospowidon. Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna i stearynian magnezu.
3. Wskazania do stosowania leku Antidol
Antidol to lek przeznaczony do stosowania w przypadku bólu u średnim lub dużym nasileniu, na przykład bólu głowy, zęba, stawów, bólu menstruacyjnego lub pourazowego. We wskazaniach wymienia się również umiarkowane dolegliwości bólowe, które nie ustępują po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych.
4. Przeciwwskazania do stosowania leku Antidol
Antidol to lek dostępny bez recepty, natomiast istnieją przeciwwskazania do jego stosowania:
- nadwrażliwość na paracetamol, kodeinę, opioidy lub jakąkolwiek substancję pomocniczą,
- wiek poniżej 12 lat,
- karmienie piersią,
- ciężka niewydolność wątroby i nerek,
- choroba alkoholowa,
- stosowanie inhibitorów MAO,
- niewydolność oddechowa,
- wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
- wrodzony niedobór reduktazy methemoglobinowej,
- niedokrwistość hemolityczna,
- obturacyjny bezdech śródsenny.
5. Dawkowanie leku Antidol
Antidol należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub informacjami zamieszczonymi na ulotce dołączonej do opakowania. Zwykle młodzież powyżej 12. roku życia i osoby dorosłe zażywają 1-2 tabletki co 6 godzin (maksymalnie 6 tabletek w ciągu 24 godzin).
Maksymalna dobowa dawka paracetamolu nie powinna przekroczyć 3 g, natomiast kodeiny 240 mg. Antidol stosuje się po posiłku, popijając dużą ilością wody. Preparat jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia bólu, nie dłużej niż przez 3 dni.
Osoby z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek powinny zachować co najmniej 8-godzinne odstępy między dawkami leku. Pacjenci z chorobami wątroby lub zespołem Gilberta powinni zmniejszyć przyjmowane dawki lub wydłużyć przerwy pomiędzy zażywanymi tabletkami.
6. Działania niepożądane
Czy Antidol jest bezpieczny? Antidol jak każdy lek może spowodować wystąpienie działań niepożądanych:
- zmęczenie,
- zawroty i bóle głowy,
- zmniejszenie ciśnienia tętniczego,
- nudności i wymioty,
- zaparcia,
- zaburzenia snu,
- wysypka,
- świąd,
- zaczerwienienie skóry,
- pokrzywka,
- zaburzenia widzenia,
- szumy uszne,
- duszność,
- suchość w jamie ustnej,
- wyprysk alergiczny.
- zmniejszenie liczby płytek krwi, krwinek białych lub czerwonych,
- ostre zapalenie trzustki,
- zwiększona aktywność enzymów wątrobowych,
- nadmierne pocenie się.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.