Antykontamin - wskazania, dawkowanie, środki ostrożności, kontrowersje
O Antykontaminie mówi się, że to kompleksowy lek przeciwgrzybiczy, którego zadaniem jest detoks organizmu. Opinie na jego temat są podzielone, a sam produkt budzi wiele kontrowersji. Jedno opakowanie zawiera 150 kapsułek. Czy suplement diety Antykontamin jest skuteczny i jakie może dawać skutki uboczne?
1. Co to jest Antykontamin
Antykontamin to ziołowy suplement diety, który łączy w sobie 11 naturalnych ekstraktów. Jest to środek oczyszczający, którego celem jest całkowity detoks organizmu. Przywraca odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową (homeostazę), poprawia także odporność i tworzy w przewodzie pokarmowym warunki niesprzyjające bakteriom, grzybom i pasożytom.
Jedna kapsułka zawiera:
- Helleborus caucasicuc – ciemiernik kaukaski korzenie i kłącze 50mg
- Herba Artemisia absinthim– bylica piołun ziele 5mg
- Herba Hypericum perforatum– dziurawiec zwyczajny ziele 5mg
- Oleum Eugenia carophyllata – olej z pączków goździka 5mg
- Semen Cucurbitae pepo – dynia zwyczajna pestki 5mg
- Juglans nigra – zielone łupiny orzecha czarnego 5mg
- Bulbus Allium sativum – czosnek pospolity, cebule sproszkowane 5mg
- Cortex Fraxinus mandschuricus – jesion mandżurski kora 5mg
- Herba Chenopodium ambrosiodies – komosa piżmowe ziele 5mg
- Herba Stellaria chamaejasme – gwiazdnica karłowe ziele 5mg
- Cortex ailanthus altissima – bożodrzew gruczołowaty kora 5mg.
Całkowity skład produktu: Alkaloidy, saponiny steroidowe, glikozydy, flawonidy, kompleks lipo aktywnych substancji, polisacharydy, oleje tłuszczowe, witaminy C, D i E, kwas nikotynowy, antraglikozydy, kukurbitocjany, fitosterole, czerwony barwnik antranoidowy – hyperycyna, kasantony, seskwiterpeny, triterpeny, stigmasterol, askarydol, p-cymen, trójterpenty – kukurbitacyny, kwas fenolowy, oleje eteryczne: eugenol, izoeugenol, tujol, tujon, cham azulen, a wnim askarydol i p-cymen, karotenoidy, gorzkie laktozy seskwiterpenole, typu (alfa i beta kariofilen), laktony, typupeleolipów (m.in. arabsyna, arbina, karyfilina), terpeny, (alfa i beta – pinen), garbniki, kriofilina, eugenina, pochodna nafto chinonu – juglon, substancje śluzowe, żywice, limonen inne.
2. Wskazania do stosowania Antykontaminu
Suplement Antykontamin poleca się stosować przede wszystkim w przypadku przerostu flry bakteryjnej i wykrytycia pasożytów w przewodzie pokarmowym. Stosuje się go także w przypadku owskiów i glist, a także w leczeniu takich dolegliwości żołądkowych, jak:
- wzdęcia
- bóle brzucha
- wrzody żołądka i dwunastnicy
- nieżyt jelit
- krwawienia z dróg pokarmowych
- zgaga i kwaśne odbijanie
- biegunka pochodzenia bakteryjnego
- choroby trzustki, wątroby
- zaleganie żółci
Preparatu nie mogą stosować kobiety w ciąży i okresie laktacji, a także przyjmujące antykoncepcję hormonalną (ekstrakty z dziurawca zaburzają działanie tabletek, co może skutkować niechcianą ciążą). Preparatu nie należy podawać także dzieciom poniżej 12 roku życia.
3. Jak stosować Antykontamin?
Producent zaleca stosowanie jednej tabletki dziennie - tuż przed snem. Należy przyjmować jedną tabletkę dziennie więcej w każdym kolejnym tygodniu, aż osiągnie się ilość sześciu kapsułek w ciągu dnia. Kuracja powinna trwać 6 tygodniu. Po tym czasie należy zrobić przerwę (około 2 miesiące) i - jeśli zajdzie taka potrzeba - powtórzyć przyjmowanie suplementu.
Na czas kuracji dobrze jest zrezygnować z cukrów, ponieważ tworzą one idealne warunki dla rozwoju bakterii.
4. Możliwe działania niepożądane Antykontaminu
Ponieważ Antykontamin ma działanie silnie oczyszczające, producent informuje o reakcji obronnej organizmu, która może wystąpić.
W początkowej fazie stosowania preparatu mogą pojawić się takie skutki uboczne, jak:
- bóle stawów
- biegunki, wzdęcia, bóle brzucha i wymioty
- nagły wzrost ciśnienia tętniczego lub wahania jego wartości
- pogorszenie stanu skóry
- nadmierne pocenie się i nieprzyjemny zapach ciała.
W przypadku wystąpienia takich objawów, producent zaleca zmniejszenie dawki.
5. Kontrowersje wokół Antykontaminu
Wiele osób, które stosowały ten suplement diety, skarżyły się na uporczywe biegunki, trwające długi czas oraz na ciągłe zmęczenie. Ten opisywany jako cudowny produkt u wielu osób wywołał szereg działań niepożądanych, a ziołowe ekstrakty okazały się zbyt silne w działaniu. Produkt jest dość drogi i obecnie trudno dostępny.
Kontrowersje wokół Antykontaminu wynikają także z tego, iż producent obiecuje działanie przeciwbiegunkowe, podczas gdy w Internecie można znaleźć mnóstwo opinii użytkowników, z których wynika, że preparat wywołał u nich bardzo silne rozwolnienie. Choć producent informuje, że może się tak zdarzyć, to intensywne biegunki mogą być stanem zagrożenia życia ze względu na odwodnienie.
Sam producent informuje, że w takim przypadku należy zmniejszyć dawkę leku, wcześniej zalecając, aby tego nie robić. Stąd wokół preparatu mogą pojawić się kontrowersję.
W przypadku pojawienia się takich objawów należy skonsultować się z lekarzem. Nie zaleca się przyjmowania Antykontaminu na własną rękę. Jego działanie może być skuteczne, ale na czas kuracji dobrze jest być pod stałą kontrolą lekarza.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.