Trwa ładowanie...

Antyrakowe działanie granatu

Avatar placeholder
21.04.2023 16:41
Antyrakowe działanie granatu
Antyrakowe działanie granatu (Zdjęcie autorstwa stux / CC0 1.0)

Spożywanie owoców granatu może zmniejszyć ryzyko raka piersi, twierdzą naukowcy. Zespół badawczy z Ohio State University odkrył, iż substancje chemiczne znajdujące się w owocu, odgrywają kluczową rolę w hamowaniu rozwoju wspomnianego nowotworu.

spis treści

Wyniki pracy mogą doprowadzić do opracowania nowych leków zapobiegających rakowi piersi. Naukowcy doradzają jedzenie owoców granatu, jako że korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

1. Wpływ owoców granatu na organizm

Testy laboratoryjne wykazały, iż substancje chemiczne zwane elagotaninami blokują produkcje estrogenu, który wspomaga rozwój komórek nowotworowych.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
Medycyna naturalna w leczeniu raka piersi
Medycyna naturalna w leczeniu raka piersi

Medycyna naturalna należy do nurtu medycyny niekonwencjonalnej, w której metody leczenia są wcale lub

zobacz galerię

Badacze podkreślają, iż na chwilę obecną nie wiadomo, ile tych polifenoli jest potrzebnych, by miały one wpływ na ludzki organizm. Być może sama dieta bogata w owoce granatu może nie wystarczyć.

Profesor Gary Stoner z Ohio State University stwierdził, iż potrzebny był stosunkowo wysoki poziom elagotanin, by zauważyć efekt ich działania. Nie jest jasne, czy tak wysoki poziom elagotanin jest możliwy do osiągnięcia u zwierząt i ludzi, bowiem nie są one dobrze wchłaniane do krwi, gdy dostarczane w postaci diety, wyjaśnia.

2. Właściwości owoców granatu

Badania są jednak na tyle obiecujące, by umożliwić dalsze prace nad owocami granatowca (Punica granatum).

Zdaniem badacza, warto uwzględnić ten owoc w swojej diecie, by uchronić się przed wykształceniem raka piersi, a nawet innych nowotworów.

Doktor Powel Brown, onkolog i przewodniczący Clinical Cancer Prevention Department na University of Texas MD Anderson Cancer Centre, powiedział: Niezbędne są dalsze badania naukowe na temat poszczególnych składników oraz kombinacji chemicznych tego owocu, aby zrozumieć potencjalne ryzyko i korzyści wynikające z zastosowania soku z owoców granatowca czy wyizolowanych z niego pojedynczych związków dla potrzeb zdrowotnych lub w zapobieganiu chorobom nowotworowym.

Badanie opublikowano w czasopiśmie „Cancer Prevention Research” wydawanym przez American Association for Cancer Research.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze